Cesar Sampson (fot.) będzie reprezentantem Austrii podczas Eurowizji 2018 – tak zdecydowała telewizja ORF, która rano ogłosiła nazwisko, wewnętrznie wybranego na konkurs wokalisty. Cesar, chociaż nie jest może zbyt popularny w swoim kraju, ma spore doświadczenie eurowizyjne – reprezentował Bułgarię jako chórzysta dla Poli Genovej i Kristiana Kostova, a także, jako członek Symphonix International, współpracował przy piosenkach Serbii i Macedonii na ESC 2017. Jego eurowizyjny utwór poznamy dopiero w lutym – wciąż trwają prace nad kompozycją, którą przygotowują Boris Milanov i Sebastian Arman, autorzy hitów takich jak „If love is a crime” czy „Beautiful Mess”. Spodziewać się można utworu w szybkim tempie, a tekst piosenki opierać ma się o tematykę poszukiwania miłości uniwersalnej – podają źródła austriackie. Poza muzyką, Cesar zajmuje się też sportem – jest trenerem personalnym. Udziela się również jako fotomodel. Jeszcze rano jego fanpage na Facebooku miał jedynie 160 lajków, teraz ma ich prawie dwa razy więcej.

Wczoraj administratorzy platformy 1in360.com ogłosili zwycięzcę głosowania fanów w ramach przyznania „dzikiej karty” podczas preselekcji San Marino. O wyniku decydowały głównie kluby OGAE z Europy Zachodniej, więc zdaje się, że zaangażowanie miłośników Eurowizji nie było aż tak wielkie, jak można się było spodziewać. Wygrała Emma Sandstrom z Finlandii, znana z udziału w preselekcjach UMK 2017. Zdobyła 51 punktów i dwoma głosami pokonała Franklina Calleję z Malty. Trzecie miejsce miała Sada Vidoo z Danii, Judah Gavra z Izraela był siódmy, a Karl William Lund z Wielkiej Brytanii nawet nie wszedł do pierwszej trzynastki. Żaden polski kandydat nie uczestniczył w walce o fanowską „dziką kartę”. Trwa głosowanie na laureata drugiej „przepustki” do finału – zwycięzcę głosowania internetowego. Tak naprawdę walka toczy się już tylko między dwoma kandydatami – Miguelem Vicente z Hiszpanii (30,7 tys. lajków) i Glorią Zaccarią z Włoch (30 tys. lajków). Trzecie miejsce aktualnie ma Polak – Julian Lesiński, jednak zdobył jedynie 14,9 tys. lajków, więc ma sporą stratę do liderów. W czołowej dziesiątce aktualnie znajduje się jeszcze jeden kandydat z Polski – Mac Zavadsky (10,4 tys. lajków). Głosować można jeszcze przez parę dni na 1in360.com

Szwajcarski szef delegacji ogłosił, że specjalna komisja wybrała już sześciu finalistów preselekcji narodowych i dopasowała do nich odpowiednie utwory. Skład finału oraz wybrane piosenki poznamy jednak dopiero w drugim tygodniu stycznia. Wiadomo, że będą to różne charaktery, różne osobowości i różne gatunki muzyczne. Po paru tygodniach spekulacji telewizja hiszpańska ostatecznie potwierdziła, że nowym reprezentantem kraju będzie uczestnik reality-show Operacion Triunfo. Program z tygodnia na tydzień zyskuje popularność i poprawia wyniki oglądalności, a niektórzy uczestnicy (i ich występy podczas gal) są już hitem w Internecie. Póki co nie wiadomo w jaki dokładnie sposób wybrany zostanie reprezentant i czy pod uwagę będą brani wszyscy uczestnicy. W głosowaniu czytelników Wiwibloggs faworytką jest Amaia, drugie miejsce ma Aitana, a trzecie Alfred. Telewizja albańska odkrywa karty i publikuje 22 utwory, które wezmą udział w półfinałach Festivali i Kenges pod koniec grudnia. Nagrania dostępne są TUTAJ.

Europejska Unia Nadawców chce, by Australia była stałym uczestnikiem Eurowizji i nie musiała być „zapraszana” przez gospodarza konkursu co roku. Według słów Jona Oli Sanda, rozmowy na ten temat mogą się pojawić już podczas styczniowego zebrania Grupy Referencyjnej. Najpewniej wszystko rozstrzygnie się na korzyść Australii, bo EBU podkreśla, że reprezentanci tego kraju, zarówno na ESC jak i na JESC, wielokrotnie już udowodnili swoje zaangażowanie, profesjonalizm i sympatię do Eurowizji oraz jej fanów i widzów. Widać to też po wynikach – Australia świetnie sobie radzi. W dorosłej Eurowizji osiągnęła 2. miejsce w 2016 roku, a w tegorocznej Eurowizji Junior wywalczyła trzecią pozycję. Nie wiadomo jeszcze, jak status Australii w Eurowizji będzie się mieć do rozwoju projektu „Eurovision Asia”, którego Australia ma być współorganizatorem. Tymczasem EBU opublikowało już projekt sceny na Eurowizję 2018 w Lizbonie. Zaprojektował ją Florian Wieder, który ma już na koncie stworzenie scen w Baku, Wiedniu, Kijowie i Dusseldorfie. Tym razem inspirował się bogatą kulturą Portugalii oraz jej związkami z oceanem. Niektórzy fani zwracają uwagę, że podobnie jak podczas Eurowizji 2010 czy 2013, scena nie zawiera ekranów LED, co na pewno odróżni ją od ostatnich edycji konkursu, gdzie wizualizacje często potrafiły przyćmić reprezentanta i jego utwór. Warto podkreślić, że Portugalczycy póki co bardzo dobrze radzą sobie z organizacją Eurowizji 2018 i wykonywaniem kolejnych zadań. Jon Ola Sand podkreślił, że w niektórych kwestiach Portugalczycy zdecydowanie wyprzedzili założone wcześniej terminy.

Reklamy