Telewizja węgierska jest już gotowa do ogłoszenia nazwisk 30 uczestników preselekcji „A Dal”, które składać się będą z trzech ćwierćfinałów, dwóch półfinałów i finału. Konkurs rozpocznie się 20 stycznia, a zakończy 24 lutego. Do preselekcji przyjęto ok. 350 zgłoszeń, zarówno od doświadczonych artystów jak i debiutantów. Nazwiska kandydatów ogłoszone będą w środę, 6 grudnia, podczas specjalnej konferencji prasowej w Budapeszcie. Dodatkowo telewizja węgierska pokaże dwa programy specjalne poświęcone historii preselekcji „A Dal” – emisja zaplanowana jest na 6 i 13 stycznia. W samym konkursie, poza główną nagrodą, przyznane zostaną też dwa wyróżnienia – dla najlepszego tekstu piosenki oraz dla najlepszego debiutanta.

1 grudnia zakończył się etap przyjmowania zgłoszeń do selekcji litewskich. Wśród zainteresowanych udziałem jest dwukrotny reprezentant kraju – Donny Montell, który już zapowiada fanom swoje uczestnictwo i walkę o trzeci występ na Eurowizji. Jego konkurentką ma być wokalistka Erica Jennings, która także jest zainteresowana powrotem do preselekcji narodowych. Co ciekawe, Donny ma w 2018 roku wystąpić w duecie z raperem Egidijus Dragunas z zespołu SEL. Z kolei Erica Jennings potwierdziła, że wysłała do telewizji LRT dwa swoje utwory. Na razie nie wiadomo kiedy podane zostaną nazwiska wykonawców startujących w konkursie oraz z ilu etapów będzie składać się telewizyjna część konkursu.

Filip Kirkorov powiedział rosyjskim mediom, że będzie pracował z jednym z wykonawców z „bratniego” Rosji kraju nad piosenką i występem preselekcyjnym tak, by dany artysta wygrał eliminacje i mógł wystąpić na Eurowizji 2018 w Lizbonie. Kirkorov zatrudni do tego projektu tzw. „Dream Team” złożony z greckich profesjonalistów, którzy pracowali m.in. z Sergey’em Lazarevem. Spekuluje się, że tym „bratnim” krajem ma być Białoruś i plotki wskazują na Dimę Kolduna, który może ponownie wystartować w preselekcjach narodowych w Mińsku. Inną opcją ma być Bułgaria, skąd Kirkorov pochodzi. Wiadomo, że Filip nie będzie zaangażowany w przygotowywania rosyjskiego reprezentanta, zresztą ponownie wracają spekulacje, że Rosja na Eurowizję faktycznie wyśle Julię Samoylovą, która miała reprezentować ten kraju na ESC 2017 w Kijowie.

Poza Dimą Koldunem także inni białoruscy wykonawcy są zainteresowani startem w lokalnych preselekcjach. Angelica Pushnova wysłała piosenkę „Fighting for love” autorstwa Vladimira Graicia z Serbii oraz Charlie Mansona. Premiera utworu odbędzie się 7 grudnia. Popularny Alexey Gross (fot.) chce powrócić do selekcji z utworem napisanym przez Mikitę Naydzenau. Reprezentant kraju z 2009 roku – Petr Elfimov ma zgłosić utwór „Castles” nagrany w duecie z Sofią Lapiną – piosenka dostępna jest TUTAJ. Najpewniej zgłoszą się również Napoli i July. Uzari (ESC 2015) zapowiedział, że przygotuje utwór tylko jeśli telewizja białoruska zaprosi go do startu – wtedy wystąpi z piosenką w języku białoruskim. Zgłoszą się również Gunesh (piosenka napisana przez Norell-Oson-Bard), duet PROvokaciya („Party’s like tonight” – premiera 11 stycznia) oraz Kattie. Niestety w selekcjach 2018 nie weźmie udziału formacja NUTEKI.

Mały skok w przeszłość. Przed Eurowizją 1996 roku EBU zorganizowało specjalny półfinał, w którym startowały wszystkie utwory poza krajem-gospodarzem. Piosenki były oceniane na podstawie zapisu audio przez jurorów ze wszystkich państw. Polska zajęła wtedy 15. miejsce i zakwalifikowała się do finału dzięki piosence „Chcę znać swój grzech” Kasi Kowalskiej. Wokalistka zdobyła 42 punkty. Odpadło wtedy siedem państw – Niemcy, Węgry, Dania, debiutująca Macedonia, Rosja, Izrael i Rumunia. Portal ESCnation opublikował dziś szczegółowe wyniki głosowania jurorów w pre-eliminacjach. Polska dostała najwyższe noty (po 10 punktów) z Niemiec i Rosji, co stanowiło prawie połowę wszystkich punktów zdobytych przez Kasię. Pozostałe noty przyznały Holandia (8), Austria (7), Estonia (3), Słowacja (2), Wielka Brytania (1) i Grecja (1). Polskie jury 12 punktów przyznało Szwecji („Den vilda”), 10 Irlandii („The Voice”), a 8 Turcji („Besinci Mevsim”). Najsłabiej wypadła w eliminacjach Rumunia, która dostała punkty tylko od trzech krajów – z Niemiec, Malty (aż 6 punktów) i Irlandii. Na przedostatni Izrael głosowano jedynie z Francji, Turcji i Macedonii, a na Rosję przekazano głosy z Estonii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Przegranym Niemcom aż 10 punktów dała Wielka Brytania. Pełna tabela dostępna jest TUTAJ.

source: wiwibloggs, eurovoix, esckaz,, escnation, fot. Alexey Gross

Reklamy