Pierwsze bilety na Eurowizję w Lizbonie już sprzedane! Co ciekawego w Grecji, Czarnogórze, Cyprze i Gruzji? EBU tłumaczy się z awarii głosowania! Alicja Rega ma nowy utwór

Wczoraj rano ruszyła sprzedaż pierwszej puli biletów i dostępne wejściówki wyprzedano mniej więcej w 30 minut! Chętnych do zakupu było ponad 35 tys. osób – ustawiły się one w internetowej kolejce jednak musiały zadowolić się jedynie komunikatem, że kolejna pula pojawi się w sprzedaży pod koniec grudnia. Dziś sprzedawano głównie bilety stojące na finał i próby generalne, bilety półfinałowe dostępne będą pod koniec stycznia, czyli już po ceremonii podziału państw na dwie grupy. Bilety stojące w tzw. Golden Circle na finał Eurowizji 2018 kosztowały 200 euro, a w wersji premium 299 euro (w pakiecie m.in. wycieczka za kulisy). Dostępne były też wejściówki na inne sektory w cenie od 35 do 120 euro. Kolejna pula biletów dostępna będzie na stronie BlueTicket TUTAJ.

Finał narodowy w Grecji odbędzie się pod koniec stycznia i udział w nim weźmie trzech artystów o których mówiono wcześniej – to efekt rozmów ERT z poszczególnymi wytwórniami muzycznymi. O Lizbonę powalczą Areti Ketime, Chorostalites i Gianna Terzi. Wytwórnie stojące za finalistami zgodziły się, w przypadku wygranej swojego podopiecznego, ponieść koszty wyjazdu delegacji greckiej do Lizbony (poza kosztami szefa delegacji, szefa prasowego i pracowników ERT), przygotowania teledysku, występu scenicznego, układu tanecznego, chórzystów, stylistów itp. Telewizja grecka gwarantuje, że będzie w stałym kontakcie z daną wytwórnią. Oczywiście po stronie nadawcy jest opłacenie składki członkowskiej która wynosi ok. 110 tys. euro.

Tymczasem telewizja czarnogórska zbiera zgłoszenia do swoich preselekcji, organizowanych po raz pierwszy od 2008 roku. Do tej pory przyjęto 11 utworów od 7 autorów, a do końca terminu przyjmowania zgłoszeń pozostało jeszcze 10 dni. Najprawdopodobniej Gruzja ponownie zorganizuje preselekcje narodowe, a jedną z kandydatek ma być Helene Kalandadze, która świetnie poradziła sobie jako prowadząca Eurowizji Junior 2017 w Tbilisi oraz miała okazję pokazać swoje zdolności wokalne i taneczne podczas Interval Act. Wokalistka wcześniej próbowała swoich sił w preselekcjach Izraela. Z nieoficjalnych wiadomości wynika, że preselekcje cypryjskie jednak się nie odbędą, a zamiast tego stacja CyBC wewnętrznie wybierze wykonawcę, który w Lizbonie zaśpiewa utwór napisany przez Alexa Papaconstantinou.

Klarują się plany Rosji ws. organizacji Eurowizji Junior 2019. Dwie organizacje będą wspólnie pracować nad przygotowaniem odpowiedniej aplikacji – All-Russia State Television and Radio Broadcasting Company (VGTRK) oraz Akademia Muzyki Popularnej, która od czterech lat przygotowuje reprezentantów Rosji do udziału w JESC. Nieoficjalnie mówi się, że konkurs mógłby odbyć się w Soczi. Europejska Unia Nadawców wystosowała nowe oświadczenie ws. awarii systemu online-głosowania w trakcie finału Eurowizji Junior. Winą za awarię EBU obarcza platformę, której systemu zabezpieczające nie działały poprawnie i zablokowały dostęp dla niektórych użytkowników na krótki okres czasu. Nie jest to do końca prawdą, bo głosowanie było niedostępne dla większości krajów i praktycznie przez całe 15 minut. Zabezpieczenia miały uniemożliwić głosowanie więcej niż raz z jednego urządzenia. Podkreślono, że awaria nie wpłynęła znacząco na końcowe wyniki finału – niestety tego nie wiemy, bo EBU nie przekazała żadnych szczegółowych danych głosowania. Często pojawiają się głosy, że Europejska Unia Nadawców z premedytacją zablokowała głosowanie internautów w drugiej turze – strona jesc.tv ładowała się normalnie jednak była pusta – twierdzą informatycy.

Polska reprezentantka Alicja Rega wydała niedawno nowy utwór „W rogu świata”, którego jest współautorką (muzykę napisała razem z Grzegorzem Rybą). Do piosenki powstał też teledysk, którego scenariusz przygotowała 14-letnia wokalistka. Piosenka dostępna jest już na wszystkich internetowych platformach muzycznych, a klip obejrzeć można poniżej:

W konkursie Dziennika Eurowizyjnego, podczas którego trzeba było wytypować miejsce, które Alicja zajmie w Tbilisi nagrody-single zdobyli: Nikola Sitko, Michał Miliński i Marcin Kapusta. Zwycięzców proszę o przesłanie adresu pocztowego na blazewicz.poczta@gmail.com! Gratuluję 🙂

%d blogerów lubi to: