Eurowizja 2018: Co nowego w Mołdawii, Białorusi, Słowenii, San Marino, Portugalii i Macedonii?

Telewizja mołdawska ogłosiła już zasady preselekcji narodowych przed Eurowizją 2018! Zgłoszenia przyjmowane będą do 15 stycznia, a kandydaci nie mogą tej samej piosenki zgłaszać też do innych preselekcji w Europie. Dozwolony jest udział zagranicznych wykonawców ale przy współpracy z Mołdawianami (np. duet w którym jeden wykonawca jest z Mołdawii, a drugi nie). Spośród wszystkich zgłoszeń specjalna komisja wyłoni 35 najlepszych propozycji, które wezmą udział w specjalnym castingu. Tam wybrana zostanie półfinałowa szesnastka. Półfinał odbędzie się 22 lutego, a finał z udziałem najlepszej dziesiątki dwa dni później, czyli 24 lutego. W obydwu rundach o wynikach decydować będą widzowie i jurorzy (50/50). Widzowie będą mogli głosować tylko raz na dany utwór, ma to zabezpieczyć przed manipulacjami.

Także na Białorusi rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń, jednak czas trwania tego etapu jest krótszy, bo jedynie do 26 grudnia. Co ciekawe, telewizja BTRC otwiera preselekcje dla wykonawców bez obywatelstwa Białorusi – dotyczy to też kompozytorów i autorów. Podobnie jak rok temu, najpierw odbędzie się casting, który ma być transmitowany online. Przesłuchania mają się odbyć w pierwszej połowie stycznia, a najpóźniej do 14 stycznia mamy poznać finałowy skład preselekcji. W finale znajdzie się maks. 15 kandydatów, a finał narodowy odbędzie się nie później niż 1 marca. O wynikach preselekcji narodowych zadecydują widzowie i jurorzy (50/50), ale w przypadku remisu to komisja będzie miała decydujący głos.

Trwa głosowanie internetowe w preselekcjach San Marino. Po zakończeniu przyjmowania zgłoszeń organizatorzy wyzerowali „lajki” na 1in360.com i teraz zbierają je od początku. Osoba z największym poparciem zdobędzie „dziką kartę” i miejsce w finałach. Aktualnie prowadzi Miguel Vicente (Hiszpania) – ponad 4 tys. lajków. Na drugim miejscu jest Gloria Zaccaria z Włoch, a na trzecim Sofya Angel-Barokko z Rosji. W czołowej dziesiątce nie ma żadnego kandydata z Polski. W preselekcjach udział bierze ponad 550 artystów z 79 krajów. Głosować można poprzez kliknięcie „serduszka” przy danej osobie – TUTAJ. O lajki walczy też laureatka 2. miejsca polskich preselekcji 2010 – Anna Cyzon z Kanady.

Najpóźniej do 8 grudnia specjalna komisja wybierze 16 kandydatów, którzy wezmą udział w preselekcjach słoweńskich EMA 2018. Do konkursu przyjęto 108 propozycji. W przyszłym show składać się będzie z półfinału (16 kandydatów) i finału, do którego wejdzie najlepsza ósemka uczestników. Całość zorganizowana zostanie w Studio 1 telewizji słoweńskiej RTV SLO w lutym. O tym, kto przejdzie do finału zadecydują widzowie i jurorzy – każda grupa decyzyjna wskaże po 4 faworytów. W finale decydować będzie sześcioosobowe jury oraz widzowie (50/50).

Catarina Furtado ponownie poprowadzi Festival da Cancao, czyli preselekcje portugalskie. Chociaż kontrakt prezenterki z RTP kończy się w grudniu, wiadomo już, że zostanie przedłużony do 2019 roku, a 45-letnia gwiazda telewizji będzie zarabiać ok. 15 tys. euro miesięcznie. Póki co nie ma żadnych informacji na temat tego, kto może poprowadzić Eurowizję 2018 w Lizbonie. Pojawiły się jedynie plotki, że może to być popularny wokalista i fan konkursu – Rui Andrade albo…”żywy Ken” czyli Rodrigo Alves. Według brytyjskiego „Daily Mail” Brazylijczyk ma rozmawiać z RTP w tej sprawie. „Żywy Ken” z którego śmieje się cały Internet, mówi biegle po portugalsku, hiszpańsku, francusku, włosku, angielsku i niemiecku. Małe ma jednak szanse, by zdobyć rolę prowadzącego…

Nieoficjalnie mówi się, że wokalistka Aneta Micevska ma przygotowywać się do walki o reprezentowanie Macedonii w Eurowizji 2018 – tak wynika z treści wpisu grupy Molika na Facebooku. Ponoć za jej utwór ma być odpowiedzialny jeden ze znanych w kraju kompozytorów. Póki co nie wiadomo w jaki sposób telewizja macedońska planuje wybrać reprezentanta kraju. Powrót do preselekcji narodowych raczej nie wchodzi w grę, zważywszy na problemy finansowe stacji. Poza Macedonią także Chorwacja czy Polska nie poinformowały jeszcze oficjalnie o swoich planach co do wyboru reprezentanta. Wiadomo, że TVP zorganizuje preselekcje narodowe, a nieoficjalnie mówi się, że zainteresowani udziałem są byli reprezentanci kraju – Michał Szpak i Lidia Kopania.

fot. Eurovisionary

%d blogerów lubi to: