Ile Gruzja wydała na Eurowizję Junior? Macedonia jednak wystartuje w Eurowizji 2018! Saara nie planowała już walki o Eurowizję?

Dziś rano telewizja gruzińska zorganizowała konferencję dla lokalnych mediów na temat Eurowizji Junior 2017. W spotkaniu uczestniczyli Sergi Gvarjaladze (producent wykonawczy), Tinatin Berdzenishvili (dyrektor Działu Komunikacji i Mediów telewizji gruzińskiej), Giorgi Chogovadze (szef Narodowej Administracji Turystycznej), Gordon Bonello (reżyser JESC) oraz Lizi Jabaridze i Elene Kalandadze – dwie prowadzące show. Poinformowano, że nadawca gruziński przeznaczył na organizację konkursu ponad 2,2 mln euro (7 mln lari). Miasto jest już udekorowane, a poza stoiskami promocyjnymi w kształcie balonów znaleźć można także mnóstwo kolorowych flag. Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami 20 listopada odbędzie się Ceremonia Otwarcia Eurowizji Junior wraz ze spacerem reprezentantów po czerwonym dywanie. W trakcie ceremonii, transmitowanej na JuniorEurovision.tv odbędzie się również losowanie kolejności startowej (pierwsza i ostatnia pozycja oraz pierwsza i druga połowa stawki). Sam event (poza czerwonym dywanem) ma być dostępny jedynie dla członków delegacji. Próby rozpoczną się od 21 października, a z nieoficjalnych informacji wynika, że Alicja Rega po raz pierwszy stanie na scenie JESC w środę. Poza próbami, konferencjami prasowymi i wywiadami, na reprezentantów czeka też wiele niespodzianek przygotowanych przez organizatorów. Podczas konferencji poinformowano również, że tegoroczna statuetka dla zwycięzcy będzie taka sama również w kolejnych edycjach show (podobnie jak podczas „dorosłej” Eurowizji). Na razie jej wygląd utrzymywany jest w tajemnicy.

Telewizja macedońska jednak weźmie udział w Eurowizji 2018 – informacja ta została potwierdzona na stronie Eurovision.tv. Najwyraźniej EBU bardzo zależy na wyrównaniu rekordu liczby uczestników, w związku z tym bardzo szybko przedstawiciele Unii doszli do porozumienia z telewizją MRT. Tym samym 43 kraje wystartują w konkursie – będą to wszystkie państwa z tegorocznej edycji i powracająca Rosja. Dziś poinformowano również, że pierwsza pula biletów na Eurowizję 2018 trafi do sprzedaży 30 listopada od godziny 11:00.

Saara Aalto przyznała w wywiadzie dla YLE, że po udziale w preselekcjach 2016 wiedziała, że już nigdy więcej nie wystartuje w UMK, a na Eurowizję pojedzie jedynie, gdy zostanie o to poproszona. „Myślałam, że stanie się to, gdy będę mieć 50 lat. Byłam zaskoczona, że zaproszenie przyszło tak szybko” – powiedziała, dodając, że była pewna, że chce reprezentować Finlandię na Eurowizji w Lizbonie, jednak ofertę telewizji YLE musiała przemyśleć i skonfrontować ze swoimi planami. Wokalistka wie już, co znaczy reprezentować Finlandię, gdyż niejako robiła to w trakcie udziału w brytyjskim „X Factor”. Czuła wtedy wsparcie swoich rodaków. Trwają już prace nad selekcyjnymi utworami dla Saary. Wokalistka przygotowuje je w Wielkiej Brytanii, z teamem złożonym z Brytyjczyków, Szwedów i Finów.

Powoli zapełnia się kalendarz preselekcyjny na rok 2018! Sezon otworzy, tradycyjnie, Albania, gdzie preselekcje ruszą 21 grudnia, a zakończą się na dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia. Później przez miesiąc mamy (póki co) pusty terminarz, a 20 stycznia ruszają preselekcje węgierskie, które zakończą się 24 lutego. 21 stycznia startują rozbudowane preselekcje rumuńskie, a ich planowane zakończenie odbędzie się 25 lutego. W styczniu odbyć się mają także selekcje we Francji, jednak konkretna data nie jest jeszcze znana. Jak zwykle to luty będzie tym najbardziej emocjonującym miesiącem. Już 3 lutego reprezentanta wybierze Malta, dzień później zrobi to Szwajcaria. Na 7 lutego planowany jest finał w Wielkiej Brytanii, a na 10 lutego w Danii i Włoszech. 17 lutego odbędzie się finał czarnogórski, a 24 lutego (tego samego dnia co Węgry) wielki finał selekcji planuje Ukraina. 3 marca poznamy wyniki selekcji w Estonii, Finlandii i Islandii, dzień później reprezentanta wybiorą gospodarze, czyli Portugalczycy. Aktualnie zakończenie sezonu preselekcyjnego stanowią dwa skandynawskie hity – finały preselekcji w Norwegii i Szwecji (10 marca).

%d blogerów lubi to: