Ile kosztować będzie Eurowizja 2018? Co szykuje Bułgaria? Scena w Tbilisi gotowa!

23 miliony euro ma wynieść budżet organizacji Eurowizji 2018 – podają lokalne media w Portugalii. Telewizja RTP ma ponieść koszty rzędu 12 mln euro, ale wciąż trwają rozmowy z dodatkowymi partnerami i sponsorami. Dziennik „Correio da Manhã”, który dotarł do tych informacji, podkreśla, że sytuacja wciąż może się jeszcze zmienić, a oficjalny budżet ma być podany do wiadomości publicznej pod koniec przyszłego miesiąca. Nadawca RTP uważa, że jest w stanie zorganizować najbardziej ekonomiczną Eurowizję od lat, ale zachowując odpowiednią jakość i poziom. Do pełnego budżetu dołożyć się mają m.in. miasto Lizbona oraz organizacje turystyczne Turismo de Lisboa (ok. 5 mln euro) i Turismo de Portugal. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Eurowizja 2018 faktycznie będzie tanim konkursem. Dla porównania – budżet Eurowizji 2017 miał wynieść 15 mln euro, ale ostatecznie kwota ta uległa podwojeniu. Także w Wiedniu i Kopenhadze zdecydowanie przekroczono planowane budżety.

Dziś rano telewizja bułgarska ogłosiła start selekcji wewnętrznych i przyjmowania zgłoszeń. Nadawca podkreśla, że nie chodzi mu tylko o dobry utwór i utalentowanego wykonawcę, ale o cały produkt, w związku z tym wymaga od kandydatów pomysłu na występ sceniczny (łącznie z wykorzystaniem efektów specjalnych, świateł itp.), projekty kostiumów, choreografii itd. Zgłoszony musi też przedstawić listę osób, które będą wchodzić w skład ekipy przygotowującej go do występu na scenie eurowizyjnej w Lizbonie. Dodatkowo BNT chce, by lokalni kompozytorzy i autorzy byli zaangażowani w tworzenie danych utworów. Oczywiście kandydat na reprezentanta musi mieć obywatelstwo Bułgarii oraz doświadczenie sceniczne. Dokładne wymagania dostępne są TUTAJ (po angielsku), a zgłoszenia przyjmowane będą tylko do 20 grudnia. Pewne jest, że BNT nie będzie w stanie samodzielnie opłacić całego projektu, dlatego kandydaci powinni też sami zabezpieczyć dodatkowe środki finansowe, by móc później zrealizować wszystko to, co umieszczą w zgłoszeniu do selekcji. Przyznać trzeba, że bułgarskie podejście opatrzone sloganem „your song, our cause” jest godne naśladowania, bo pokazuje, że liczy się całość i najważniejszy jest pomysł, który zachwyci Europę. Czy Bułgarii uda się znaleźć idealną koncepcję na Eurowizję? Przekonamy się niebawem.

Scena Eurowizji Junior 2017 już gotowa i czeka na próby statystów, które rozpoczną się w sobotę. Próby reprezentantów ruszą we wtorek i wtedy każdy z uczestników, po raz pierwszy, będzie miał szansę wypróbować scenę i jej możliwości. Póki co EBU i GPB nie opublikowały pełnego planu prób i konferencji prasowych, dlatego wszelkie informacje podawane są nieoficjalnie. Z nieoficjalnych źródeł wiadomo też, że sprzedaż miejsc siedzących na finał Eurowizji Junior w Tbilisi ma ruszyć w czwartek i będzie dostępna na portalu tkt.ge. Tymczasem Ana Kodra, reprezentantka Albanii, opublikowała oficjalny teledysk do utworu „Don’t touch my tree”. W nowej wersji (dostępnej już wcześniej na platformach muzycznych) Ana śpiewa fragment piosenki po angielsku. Ciekawy artykuł pojawił się dziś na azerskiej stronie Azvision.az. Chociaż Azerbejdżan nie uczestniczy w Eurowizji Junior, agencja prasowa APA zwróciła się do EBU z zapytaniem, czy flaga Górskiego Karabachu będzie zakazana w trakcie konkursu. Europejska Unia Nadawców odpowiedziała komunikatem, który już znamy – organizatorzy mają prawo usunąć wszelkie flagi o charakterze komercyjnym, politycznym czy agresywnym. Portal podkreśla, że reprezentanci Armenii wielokrotnie łamali zakaz używania flagi Górskiego Karabachu podczas Eurowizji. Zwrócono również uwagę, że 9-letni Ormianin Misha chodził do szkoły w Stepanakercie, który jest stolicą nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu, a leży w granicach Azerbejdżanu.

Utwór „Mój Dom” Alicji Regi wygrał głosowanie czytelników Dziennika Eurowizyjnego „Nasz Faworyt”. Polska reprezentantka pokonała Helenę z Białorusi (2. miejsce) i Polinę z Rosji (3. miejsce). W top5 znalazły się też reprezentantki z Macedonii i Australii.

fot. VK

%d blogerów lubi to: