Albańscy kandydaci na Eurowizję już znani! Nowe zdjęcia sceny w Tbilisi! Co ciekawego w Grecji, Izraelu i San Marino?

Uczestnicy albańskiego Festivali i Kenges już znani! Listę opublikował portal Eurovision Albania, a zapewne wkrótce skład stawki festiwalowej będzie potwierdzony przez telewizję RTSH. Czterech uczestników ubiegłorocznego festiwalu wraca w tym roku do walki o Eurowizję. Są to Rezarta Smaja (7. miejsce), Xhesika Polo (14. miejsce), Festina Mejzini (brak awansu do finału) oraz LYNX (10. miejsce, fot.). Poza nimi o wyjazd do Lizbony rywalizować będzie wielu innych wykonawców, którzy mają już doświadczenie z tym festiwalem, m.in. Bojken Lako, Manjola Nallbani, Redon Makashi, Elton Deda, bracia Prifti, Evans Rama, Voldan Prodani czy Mariza Ikonomi, której dawno już w stawce FiK nie widzieliśmy. O swój drugi udział w Eurowizji starać się będzie Luiz Ejlli (ESC 2006), który tym razem wykona utwór w duecie z Rezartą Smają. Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie dokładny format Festivali i Kenges. Rok temu startowało 24 kandydatów, których podzielono na dwa półfinały. Do finału jurorzy zakwalifikowali 14 najlepszych, a zwycięzcę wybierano poprzez połączone głosy jurorów i internautów, gdzie komisja miała aż … 92% wpływu na wyniki. Więcej na temat tegorocznego Festivali i Kenges przeczytać możecie w moim artykule na Eurowizja.org TUTAJ.

Poza tym, że do sieci wciąż wyciekają nowe zdjęcia sceny w Pałacu Olimpijskim, żadnych nowych informacji na temat zbliżającej się Eurowizji Junior nie mamy. Organizatorzy gruzińscy podają, że wszystko idzie zgodnie z planem, ale wokół konkursu nadal jest wiele znaków zapytania. Wciąż nie wiadomo kiedy dostępne będą bilety na trybuny podczas finału Eurowizji, kiedy opublikowany zostanie plan prób oraz kto będzie gościem specjalnym podczas konkursu. Na wielu lokalnych profilach eurowizyjnych widać już nawoływanie do głosowania na reprezentanta danego kraju – zwarci i gotowi na głosowanie internetowe są m.in. Ormianie, ale także i Polacy, którzy mają nadzieję, że transmisja JESC w TVP2 w czasie, gdy większość widzów śledzić będzie transmisję sportową na Jedynce (skoki narciarskie) nie wpłynie drastycznie na oglądalność show i widzowie będą mieli możliwość zagłosowania na Alicję Regę. Tymczasem czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego wybrali już trzy najlepsze utwory ze stawki. Do wielkiego finału plebiscytu „Nasz Faworyt” weszły Białoruś, Rosja i Polska.

Wróćmy jednak jeszcze do tematu dorosłej Eurowizji. W Izraelu trwa wybór nowego reprezentanta, a z najnowszego odcinka programu „The Next Star” awansowali m.in. Yafit Casay, Ravit Batashvili, Noa Bell i Yosi Pitusi. Co ciekawe, Noa jest adoptowaną córką jednej z jurorek – Keren Peles. Matka nie mogła jednak głosować na córkę. W Grecji przygotowania do preselekcji trwają, chociaż na razie docierają do nas informacje nieoficjalne. Z różnych źródeł lokalnych wiemy już o tym, kto zakwalifikował się do finału konkursu, a teraz opublikowano listę praktycznie wszystkich zgłoszonych. Ze spisu wynika, że do finału nie awansowali m.in. Stereo Soul, Vangelis Panatos, Giannis Dimitras czy Nikos Baypos.

Organizatorzy preselekcji w San Marino potwierdzili, że jedną z jurorek będzie Zoe, reprezentantka Austrii z 2016 roku. Przez wpadkę administratorów strony, zdradzono też nazwiska dwóch pozostałych członków komisji – Mansa Zelmerlowa ze Szwecji oraz radiowy prezenter z Wielkiej Brytanii – Dave Berry. Trzyosobowe jury przesłucha wszystkie zgłoszone propozycje (które dostały co najmniej 100 lajków) i wybierze 10 finalistów. Do tego grona dołączeni będą laureaci trzech dzikich kart. Jedną przyznają fani (OGAE i nie tylko), drugą internauci głosujący w drugiej rundzie (gdy wszystkie „lajki” będą wyzerowane). Póki co nie wiadomo, w jaki sposób wybrany będzie zdobywca trzeciej przepustki. Wśród najnowszych zgłoszeń mamy m.in. Dominica Cini (Malta), Mahan Moin (Szwecja) czy dwóch wokalistów z San Marino – Gianluigi’ego Colucci oraz Aurorę Lecis. Są też nowi kandydaci z Polski – Mateusz Pławski, Mac Zavadsky i Robert Urban.

fot. YouTube, VK

%d blogerów lubi to: