Eurowizja Junior: Będzie można głosować na swój własny kraj! / Waylon reprezentantem Holandii! Co ciekawego w Armenii i Hiszpanii?

Kolejny dzień i kolejny reprezentant na Eurowizję 2018 wybrany! Chociaż wśród holenderskich plotek i domysłów dominowały kobiece nazwiska, to ostatecznie telewizja AVROTROS wybrała do Lizbony mężczyznę i to takiego, którego fani już świetnie znają! Nowym reprezentantem kraju będzie Waylon, czyli Willem Bijkerk, 37-letni wokalista muzyki country, pop, rock i soul. Wszystko stało się jasne, gdy nadawca opublikował ciekawy zwiastun, prezentujący poranek po nieźle zakrapianej imprezie i Waylona przechadzającego się po mieszkaniu – fani rozpoznali go po tatuażach i kapeluszu. Waylon to oczywiście 1/2 duetu The Common Linnets. Wraz z Ilse Delange reprezentował Holandię w 2014 roku wygrywając półfinał, a w finale przegrywając jedynie z Conchitą. Ich „Calm after the storm” zdobyło m.in. 12 punktów z Polski. Chociaż duet bardzo szybko się rozpadł, wokalista nadal jest jednym z najbardziej cenionych piosenkarzy country w kraju, a jego powrót na Eurowizję na pewno będzie szeroko komentowany w lokalnych mediach i sprawi, że Holandia będzie traktowana jako silny kandydat do zwycięstwa w Lizbonie. Utwór Waylona na Eurowizję 2018 opublikowany zostanie dopiero w przyszłym roku.

Chociaż selekcje ormiańskie jeszcze się nie rozpoczęły, już teraz można mówić o jednym z faworytów. Do konkursu szykuje się Tamar Kaprelian, która reprezentowała Armenię w 2015 roku jako członkini formacji Genealogy. Wokalistka, która jest jedną z najbardziej znanych przedstawicielek ormiańskiej diaspory w świecie muzyki, nie ukrywała, że chciałaby szybko wrócić na Eurowizję z solowym projektem i tak właśnie może się stać. Tamar zapowiedziała, że zgłosi się do Depi Evratesil ze swoim utworem, a decyzję podjęła po namowach fanów. Co ciekawe, Tamar (aktualnie mieszkająca w USA) dopiero od 2015 roku ma ormiańskie obywatelstwo. Podczas Eurowizji w Wiedniu zebrała parę reprezentantek innych krajów i przygotowała nową wersję jej piosenki „Otherside”. Czy jej nowa eurowizyjna piosenka też będzie balladą?

Po tym jak okazało się, że nowa edycja programu „‘Operación Triunfo” spotkała się ze sporą krytyką widzów (za niski poziom) i notuje mocne spadki w rankingach oglądalności, telewizja hiszpańska zdecydowała się ostatecznie porzucić plany wybrania reprezentanta kraju spośród stawki tego talent-show. Nie będzie też jednak normalnych preselekcji (takich jak w 2016-2017), a wybór wewnętrzny – tak podaje portal vadetele.es. Wiadomo, że zainteresowani artyści już wysyłają do TVE swoje zgłoszenia. Nie wiadomo na razie dokładnie, kto jest chętny oraz kiedy dokładnie zapadnie decyzja. Wśród potencjalnych kandydatów wymienia się m.in. Ruth Lorenzo (ESC 2014) czy Pablo Alborana. Plotek na ten temat będzie zapewne jeszcze sporo.

W sieci pojawiły się już pierwsze zdjęcia z budowy sceny w Pałacu Olimpijskim w Tbilisi. Z kolei na instagramie Wiwibloggs informuje, że w mieście stawiane są już dekoracje związane z JESC, w tym specjalne stanowiska w formie balonów z logiem konkursu. Tymczasem wczoraj w klubie karaoke w Mińsku odbyła się impreza podczas której można było spotkać Helenę Meraai, reprezentantkę Białorusi. Gośćmi byli też Uzari (ESC 2015) czy Ruslan Aslanov (JESC 2015). Relację z tego wydarzenia zobaczyć można TUTAJ. Wszystkie eurowizyjne delegacje dotrą do stolicy Gruzji w przyszły weekend. Polska ekipa wyrusza w podróż w sobotę 18 listopada późnym wieczorem i dotrze do Tbilisi w niedzielę rano (czasu lokalnego). Lot z Polski do Gruzji potrwa ok. 3,5 godziny.

Europejska Unia Nadawców ogłosiła nareszcie zasady głosowania internetowego podczas JESC 2017. Nie ma znaczenia, skąd się głosuje (można przebywać nawet w kraju, który nie startuje w Eurowizji). Jak już wcześniej zapowiadano, głosowanie podzielone będzie na dwie tury – pierwsza ruszy 24 listopada (w piątek) i dostępna będzie do niedzieli 26 listopada do 15:59. Na JuniorEurovision.tv znaleźć będzie można fragmenty prób 16 wykonawców, a głosować będzie można na 3 do 5 reprezentantów. Potwierdziły się też wcześniejsze plotki – będzie można głosować na swój własny kraj! Druga tura głosowania rozpocznie się w niedzielę 26 listopada, w trakcie show na żywo. Platforma do głosowania uruchomiona zostanie po prezentacji wszystkich piosenek, a swoje głosy oddawać będzie można poprzez JuniorEurovision.tv przez 15 minut. W drugiej turze także będzie można głosować na 3-5 piosenek i będzie można wspierać swój własny kraj. Punkty internetowe stanowić będą połowę wyników Eurowizji Junior. Druga połowa to głosy profesjonalnego jury – te punkty podawane będą po kolei (kraj po kraju), a punkty internetowe przekazane będą łącznie.

%d blogerów lubi to: