Bałkańskie telewizje otrzymają pomoc unijną? Nikt z San Marino jeszcze nie zgłosił się do preselekcji! Internauci nisko oceniają piosenki łotewskie! Szalony duet powraca do MF? TV Polonia pokaże Eurowizję Junior 2017

Europejska Unia Nadawców i Unia Europejska uruchomią specjalny projekt, który wesprze finansowo nadawców telewizyjnych z Bałkanów. Zdaniem Radki Betchevej z EBU ma to pomóc tym telewizjom uniezależnić się od wpływów politycznych, a także wejść na drogę stałego rozwoju. Projekt objąć ma telewizje z sześciu państw – Serbii, Macedonii, Kosowa, Albanii, Bośni i Hercegowiny oraz Czarnogóry. Z tego grona dwa państwa nie uczestniczą w Eurowizji z powodów finansowych – są to Macedonia i Bośnia. Kosowo nie ma telewizji w strukturach EBU, ale RTK będzie objęte pomocą. Wiadomość pojawiła się krótko po tym, gdy EBU zablokowało dostęp do swoich serwisów telewizji MKRTV z Macedonii, jednocześnie odmawiając jej startu w Konkursie Piosenki Eurowizji 2018. Fani konkursu mają nadzieję, że projekt EBU/EU faktycznie pomoże wszystkim tym telewizjom co będzie miało przełożenie także na ich przyszłe starty w ESC.

Platforma 1in360 publikuje kolejne zgłoszenia do preselekcji San Marino. Niestety, nadal mnóstwo jest fałszywych zgłoszeń (pojawiła się tam nawet Mandaryna), co jest spowodowane zbyt uproszczonym etapem zgłoszeniowym i praktycznie zerową kontrolą nad tym co jest wysyłane na platformę i publikowane. Aby się zgłosić wystarczy podać swoje imię i nazwisko, narodowość, wiek, adres e-mail i numer telefonu oraz udostępnić nagranie ze swoim śpiewem. Nie wiadomo, czy wszystkie zgłoszenia zostaną później przefiltrowane, bo może się okazać, że jury zakwalifikuje do finałów osoby, które nawet nie mają pojęcia, że się tam zgłosiły. Wśród najnowszych zgłoszonych są m.in. Nare Gevorgyan czy Egine Grigoryan z Armenii oraz Dan Muscat z Malty. Wśród kandydatów nie ma jednak nikogo z San Marino, jest za to 16 wokalistów z Włoch, 19 z Wielkiej Brytanii i aż 28 z Hiszpanii.

Telewizja łotewska poinformowała, że w ramach internetowego oceniania piosenek zgłoszonych do preselekcji, aż 72% stanowią „kciuki w dół”, co oznaczać by mogło, że poziom kompozycji nie jest zadowalający. Do tej pory propozycje oceniono ponad 152 tys. razy. Faworytem fanów zdaje się być piosenka „Esamiba”. Wszystkie oceny internautów zostaną przekazane specjalnej komisji, która w niedzielę zbierze się w Centrum Handlowym Alfa by przesłuchać kompozycje i zdecydować, które z nich powinny awansować do półfinałów. Póki co nie wiadomo ile dokładnie utworów zostanie zakwalifikowanych. Zależeć to będzie od poziomu zgłoszeń.

David Lindgren ponownie poprowadzi preselekcje szwedzkie Melodifestivalen, ale tym razem zrobi to zupełnie sam. Tymczasem w kraju powoli pojawiają się pierwsze informacje na temat przyjętych do stawki kandydatów. O wyjazd na Eurowizję ponownie powalczyć mają Samir i Viktor. Duet zadebiutował w MF w 2015 roku zajmując 8. miejsce w finale. Powrócił rok później z „Bada nakna” i pomysłem rozebrania się na scenie – dotarli do finału, ale zajęli w nim ostatnie miejsce. Najczęściej plotki przekazywane przez szwedzkie media sprawdzają się, więc należy się spodziewać iż Samir z Viktorem po raz trzeci wystąpią w Melodifestivalen, a niebawem zapewne poznamy kolejne „potencjalne” gwiazdy preselekcji.

Telewizja Polska potwierdza, że Eurowizja Junior 2017 będzie transmitowana także na TV Polonia. Konkurs pokazany zostanie na tym kanale od godziny 16:00. Tym samym polscy obywatele rozsiani po całym świecie będą mieli okazję śledzić show i kibicować reprezentantce Polski – Alicji Redze. Wokalistka już jutro spotka się z mieszkańcami Rzeszowa na rynku, a każdy będzie mógł jej życzyć powodzenia czy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Polska reprezentantka udzieli także wywiadu Dziennikowi Eurowizyjnemu i wykona fragment swojego utworu „Mój Dom”. Wszystkich fanów Eurowizji już teraz zapraszam do śledzenia transmisji na grupie facebookowej Dziennika Eurowizyjnego (TUTAJ) oraz na fanpage Eurowizja.org.

<span>%d</span> blogerów lubi to: