Dzień z Alicją Regą w Rzeszowie – jak było? Macedonia jednak na Eurowizji? Debiut Liechtensteinu w 2019? Co ciekawe w Niemczech, San Marino i Australii?

Dziś w Rzeszowie odbyło się spotkanie z Alicją Regą, organizowane przez Dziennik Eurowizyjny, portal Eurowizja.org i Centrum Sztuki Wokalnej pod kierownictwem p. Anny Czenczek. Polska reprezentantka na Konkurs Eurowizji Junior 2017 udzieliła wywiadu dla Dziennika Eurowizyjnego (nagranie dostępne TUTAJ), a także wykonała swój utwór „Mój Dom” na żywo razem w towarzystwie koleżanek i kolegów z CSW, którzy brali udział w nagraniu chórków do piosenki. Występ znaleźć można na fanpage Eurowizja.org, gdzie transmitowana była także rozmowa z mamą Alicji, a także dyrektorką Centrum Sztuki Wokalnej – Anną Czenczek. Opowiadano o przygotowaniach do Eurowizji w Gruzji i oczekiwaniach wobec konkursu. Alicja Rega wspominała też swoje wrażenia z oglądania ubiegłorocznego show z udziałem Oliwii Wieczorek. Na wokalistkę czekała też niespodzianka – przed budynkiem rzeszowskiego ratusza zebrała się spora grupa uczniów CSW i mieszkańców miasta, którzy przyszli na Rynek by życzyć Alicji powodzenia, zrobić sobie z nią zdjęcie czy poprosić o autograf. Było mnóstwo kolorowych flag, okrzyki i sporo śmiechu oraz słońca, bo pogoda dziś w Rzeszowie dopisała! Zapis transmisji dostępny jest na fanpage Eurowizja.org TUTAJ. Więcej materiałów filmowych i zdjęć ze spotkania znajdziecie już wkrótce na facebookowej grupie Dziennika Eurowizyjnego oraz na Eurowizja.org. Tego rodzaju spotkanie z fanami przed Eurowizją Junior zostało w Polsce zorganizowane po raz pierwszy w historii.

Wiadomo, że najpewniej w przyszłym tygodniu odbędzie się premiera utworu „Mój Dom” po angielsku, czyli „My Home”. Nie podjęto jeszcze decyzji, w jakiej wersji Alicja Rega zaśpiewa swój utwór na Eurowizji Junior. Zgodnie z nowymi zasadami, tekst angielski może stanowić jeszcze większą część całości niż w latach ubiegłych. Więcej szczegółów dotyczących występu scenicznego poznamy dopiero podczas prób w Tbilisi. Przypominam, że Eurowizja Junior 2017 odbędzie się 26 listopada o 16:00 na TVP2 i TV Polonia, a komentatorem będzie Artur Orzech. Polska delegacja wyruszy do Gruzji za dwa tygodnie.

Macedonia jednak pojawi się na Eurowizji w 2018 roku? Anonimowy głos z telewizji MKRTV twierdzi, że doszło do bardzo ważnego spotkania pomiędzy nadawcą a EBU i w efekcie porozumienia wszelkie sankcje zostały anulowane, a MKRTV ponownie ma pełen dostęp do serwisów Europejskiej Unii Nadawców. Podkreślane jest jednak, że w powodu kryzysu politycznego i zmian w formie abonamentu telewizja ma znacznie mniejsze dochody, ale jeżeli będzie w stanie opłacić składkę eurowizyjną za 2018 rok, jej start w konkursie będzie możliwy. O tym, czy faktycznie kraj jednak dołączy do stawki, dowiemy się zapewne w ciągu najbliższych paru tygodni, bo doniesienia z anonimowego źródła muszą być potwierdzone przez EBU i MKRTV.

Telewizja 1FLTV z Liechtensteinu postawiła sobie za cel debiut w Eurowizji 2019. Dyrektor stacji Peter Kölbel potwierdził, że trwają rozmowy z EBU na temat przyznania 1FLTV statusu aktywnego członka Unii, co pozwoli na uczestnictwo w konkursie. Debiut ma być formą celebracji 300-lecia powstania kraju. Spodziewana wysokość składki za uczestnictwo to ok. 300 tys. euro, a suma ta ma być zebrana zarówno z budżetu stacji i krajowego oraz dzięki sponsorom. Co ciekawe, Liechtenstein ma też mieć swoje własne preselekcje pod nazwą Liechtenstein Music Contest, które mogłyby ruszyć pod koniec 2018 roku by wybrać reprezentanta i utwór na Eurowizję w 2019 roku. Niestety lokalne media nie podzielają entuzjazmu 1FLTV i wątpią w możliwość debiutu kraju w Eurowizji 2019. Plany debiutu Liechtensteinu pojawiają się praktycznie co roku od 10 lat.

Australia bez preselekcji narodowych. Pomimo plotek i domysłów, ostatecznie nadawca nie zdecydował się na uruchomienie publicznych eliminacji, a zamiast tego nowego reprezentanta i utwór wybierze wewnętrznie, tak jak to robił do tej pory. SBS  i Blink TV są już w trakcie tworzenia listy potencjalnych kandydatów, z którymi będą się kontaktować. Tymczasem można już zgłosić się do 100-osobowej komisji jurorów międzynarodowych w preselekcjach niemieckich. Wypełnienie specjalnego formularza trwa ok. 15 minut, a w jego trakcie należy m.in. ocenić 12 występów eurowizyjnych z 2014 i 2016 roku (w tym dwa polskie – „My Słowianie” i „Color of your life”). Nadawca niemiecki skontaktuje się z wybranymi osobami w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Kolejny Polak zgłosił się do preselekcji San Marino. To Rafał Durawa, którego nagranie pojawiło się na profilu 1in360 w sobotę. Wśród najnowszych aplikacji mamy też takich kandydatów jak Elvin Novruzov z Azerbejdżanu, Alejando Ibazar z Hiszpanii, Tahmina Niyazova z Tadżykistanu czy Melissa Perilli z Niemiec. Na swoich faworytów można głosować poprzez specjalną platformę dostępną TUTAJ. Warto dodać, że inny Polak zgłoszony do konkursu – Julian Lesiński – ma już ok. 150 lajków.

%d blogerów lubi to: