Macedonia – czy jest szansa na zniesienie blokady EBU? Norwegia znów rywalizuje ze Szwecją! Szkocja gospodarzem EYM 2018! Alicja Rega najlepsza wśród uczestników Eurowizji Junior!

Stowarzyszenie macedońskich dziennikarzy apeluje do rządu, by pilnie zajął się problemem długu MKRTV wobec EBU, przez co Macedonia traci dostęp do najistotniejszych serwisów informacyjnych, transmisji ważnych wydarzeń sportowych oraz Eurowizji. Dziennikarze są zdania, że blokada jest krokiem w tył dla europejskiego rozwoju Macedonii, a mieszkańcy tego kraju zostaną pozbawieni dostępu do wielu istotnych treści telewizyjnych. Powodem całej sytuacji jest długoletnie ignorowanie problemów nadawcy publicznego oraz brak konkretnej reformy związanych z abonamentem radiowo-telewizyjnym. W swoim apelu dziennikarze podkreślają, że taki problem przytrafił się też innym państwom z regionu – Rumunii i Bośni. Aby MKRTV ponownie miało dostęp do oferty EBU musi uregulować dług w wysokości 500 tys. euro za różnego rodzaju opłaty licencyjne. Jeśli zrobi to w ciągu 270 dni, blokada zostanie zniesiona. Aktualnie Macedonia ma jedynie prawo do startu w Eurowizji Junior, która odbędzie się za 26 dni w Tbilisi. Nie ma natomiast możliwości udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji 2018 w Lizbonie.

Finał preselekcji norweskich do Eurowizji 2018 odbędzie się 10 marca na terenie Oslo Spektrum. Podobnie jak ostatnio, finał w Norwegii zorganizowany zostanie tego samego dnia co szwedzkie Melodifestivalen. Do preselekcji zgłoszono ponad 1200 utworów, a wśród potencjalnych kandydatów wymienia się m.in. młodociany duet Marcus & Martinus. Dyrektor Melodi Grand Prix Stig Karlsen twierdzi, że wybranie jedynie dziesięciu utworów do finału będzie niezwykle trudnym zadaniem. Na 42 kraje startujące w Eurowizji 2018 aż 28 planuje organizować preselekcje narodowe. Być może będzie ich więcej, bo decyzji nie podjęto (lub nie przekazano jeszcze) w Polsce, Hiszpanii, Mołdawii czy Irlandii. W 2017 roku 26 państw wybierało reprezentantów poprzez finały publiczne.

Eurowizja dla Młodych Muzyków odbędzie się w dniach 18-23 sierpnia 2018 w Edynburgu, a organizacją zajmą się BBC Scotland i BBC Radio 3. Europejska Unia Nadawców planuje przywrócić rundy eliminacyjne polegające na dłuższych recitalach wszystkich uczestników. Wielki finał odbędzie się w Usher Hall 23 sierpnia, a reprezentantom towarzyszyć będzie Szkocka Orkiestra Symfoniczna telewizji BBC. Pełna lista krajów startujących w tej imprezie ma być znana w lutym – na ten moment tylko cztery państwa są potwierdzone (Polska, Wielka Brytania, Szwecja i Norwegia). Austria i Węgry mają wkrótce przekazać decyzję ws. swojego udziału, natomiast Bośnia i Irlandia na pewno do konkursu nie powrócą. Chorwacja, Czechy, San Marino, Niemcy, Malta i Słowenia to kraje, które startowały w ostatniej edycji show, ale póki co nie wiemy jakie mają plany względem konkursu organizowanego w 2018 roku w Szkocji.

Nagranie występu preselekcyjnego Alicji Regi znalazło się na 2. miejscu zestawienia najpopularniejszych filmów z kanału JuniorEurovision w październiku! Występ do „Mój dom” pokonał wszystkie inne klipy i video związane z tegoroczną stawką, a przegrał jedynie z teledyskiem Lizi Pop do utworu „Happy Day” (Gruzja 2014), który dominuje w zestawieniu od wielu miesięcy, chociaż większość fanów uważa, że całkiem niesłusznie. „W tym miesiącu numer 2 osiągnął wynik bardzo zbliżony do aktualnego lidera” – podają administratorzy kanału na YouTube. Tymczasem nadal nie wiadomo jak dokładnie wyglądać będzie głosowanie internetowe w trakcie Eurowizji Junior. Wcześniej mówiono o dwóch okresach głosowania – na podstawie nagrań z prób oraz w trakcie samego finału. Plotkowano też o tym, że głos będzie można oddać na swój własny kraj, co ostatecznie okazało się nieprawdą. Według najnowszych aktualizacji programu dla prasy, TVP planuje transmitować finał Eurowizji Junior na drugim kanale, ale brak informacji co do równoległej transmisji przez TV Polonia. W tym czasie kanał planuje emitować serial „Rodzinka.pl”.

Przypominam, że już 4 listopada „Dzień z Alicją Regą” na Dzienniku Eurowizyjnym (grupa facebookowa), a także na fanpage Eurowizja.org! Polska reprezentantka udzieli wywiadu w trakcie relacji na żywo – już teraz serdecznie zapraszam do śledzenia najważniejszych eurowizyjnych mediów społecznościowych! 

%d blogerów lubi to: