Macedonia nie wystartuje w Eurowizji 2018! Izrael rusza z talent-show! Eurowizja Junior w Polsce na TVP2

Telewizja macedońska ma zakaz startu w Eurowizji 2018 jeśli nie spłaci długu, który musi uregulować względem EBU – taką informację przekazał portalowi ESCtoday.com przedstawiciel Unii. O tym, że telewizja MKRTV z powodu długów może mieć problem z dostępem do serwisów EBU mówiono już od paru dni, jednak dopiero teraz oficjalnie podano, że kraj musi wycofać się z eurowizyjnej rywalizacji. Portal TVpaket.com.mk dodaje, że dostęp do programów EBU będzie przywrócony, jeśli telewizja w ciągu 270 dni zdoła uregulować wszystkie kwestie finansowe. Niestety raczej nie uda się tego zrobić, a do finału Eurowizji 2018 zostały 193 dni więc brak uczestnictwa Macedonii w Eurowizji jest niemal pewny. Macedońskie media potwierdzają, że dług wynosi ok. 22 mln euro. Niestety do tej pory przedstawiciele MKRTV nie odnieśli się do tych wiadomości.

Do tej pory Macedonia 18 razy uczestniczyła w konkursie (17, nie licząc nieudanego debiutu i braku awansu do finału w 1996 roku). Oficjalnie na scenie eurowizyjnej zadebiutowała w 1998 roku i aż do wprowadzenia półfinału startowała jedynie co dwa lata z powodu słabych wyników. Największym sukcesem jest 12. miejsce w 2006 roku za sprawą Eleny Risteskiej i „Ninanajna”. Od 2008 roku kraj tylko raz zdołał awansować do finału. Ostatnią reprezentantką była Jana Burceska, która w tym roku zajęła 15. miejsce w półfinale. Udział Macedonii był problematyczny m.in. dla Greków, którzy nie uznają oficjalnej nazwy kraju, stąd w konkursach EBU to państwo nazywano „F.Y.R. Macedonia”. Telewizja MKRTV startuje też w Eurowizji Junior i w tym roku ma już wybranego reprezentanta. EBU zdecydowało, że wyjątkowo kraj będzie mógł zachować status uczestnika tego konkursu. Macedonia będzie drugim krajem b. Jugosławii, który nie wystartuje w Eurowizji 2008. Stracą na tym kraje z regionu, które zawsze były wspierane punktowo przez widzów i jury z Macedonii (m.in. Albania, Czarnogóra, Serbia).

Telewizja izraelska rozpoczęła już poszukiwanie reprezentanta na Eurowizję 2018. Ruszył program „The Next Star”, a spośród pierwszych sześciu kandydatów tylko jeden został odrzucony. Wokalistów oceniało jury w składzie Harel Skaat, Keren Peles, Assaf Amdursky i duet Static & Ben El Tavori. Najlepszy wynik zanotował Jonathan Margi (88%). W tym sezonie uczestników ratować mogą prowadzący, którzy zdecydowali, że do finału awans przyznano Mor Karbasi. Pechowym kandydatem, który odpadł z programu jest Tamir Cohen. Program ma składać się z ok. 20 odcinków, emitowanych przez Keshet 12.

Irlandia poznała już drugiego finalistę preselekcji do Eurowizji Junior. W niedzielę awans zdobyła Gwenaelle Noval z utworem „Lig Dom Lonrú” pokonując w ostatecznym duelu Aoife Goodison. O wynikach decydowali jurorzy w składzie Fiachna Ó Braonáin, Bláthnaid Tracey i bracia Jedward. Tymczasem wiemy już, że Eurowizja Junior transmitowana będzie na terenie Polski przez TVP2, czyli tam, gdzie pokazywano konkursy w latach 2003-2004. Konkurs rozpocznie się o 16:00 i potrwa do 18:25. Póki co nadawca nie planuje żadnych dodatkowych programów czy reportaży, które mogłyby promować konkurs wśród polskich widzów. W sobotę 4 listopada Alicja Rega udzieli wywiadu Dziennikowi Eurowizyjnemu, a rozmowa na żywo dostępna będzie na grupie Facebook. Eurowizyjne relacje z Gruzji ruszą już 18 listopada. Dziennik Eurowizyjny po raz pierwszy będzie informować o wszystkim z serca konkursu.

%d blogerów lubi to: