Rumunia, Grecja, Finlandia przed selekcjami. Kogo wybierze Holandia? Telewizja Polska nie wie gdzie transmitować Eurowizję Junior?

Telewizja rumuńska zachęcona spektakularnym powrotem na Eurowizję postanowiła zorganizować rozbudowane preselekcje w 2018 roku – składać się one będą z aż pięciu półfinałów i finału, a (śladem Melodifestivalen) każde show zorganizowane zostanie w innym mieście. Hasłem przewodnim, nie bez powodu, ma być Eurovision unites Romania!. Zgłoszenia przyjmowane będą w listopadzie, a w grudniu specjalne jury ustali, które utwory zakwalifikują się do półfinałów planowanych na styczeń i luty. Na razie nie wiadomo które miasta zorganizują preselekcje oraz jaki będzie dokładny format tego konkursu.

Do selekcji szykują się też Grecy. Telewizja ERT zgłosiła zapotrzebowanie na piosenki do największych wytwórni płytowych w kraju, a teraz to samo zapytanie wysłała też do mniejszych firm. Zainteresowanie, póki co nie jest zbyt duże, co może być spowodowane faktem, że telewizja chce otrzymać piosenki w języku greckim. Zgłoszenia przyjmowano do 20 października, ale po zaangażowaniu mniejszych wytwórni postanowiono wydłużyć termin zbierania piosenek o tydzień. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, już w listopadzie ERT planuje ogłosić dokładny format konkursu oraz zakwalifikowanych wykonawców.

Finowie są już coraz bliżej ogłoszenia listy artystów zakwalifikowanych do preselekcji UMK 2018. Nastąpi to 7 listopada o godzinie 13:00 podczas konferencji prasowej. Wiadomo, że preselekcje ponownie poprowadzi (najprawdopodobniej) Krista Siegfrids, a towarzyszyć jej będzie  Mikko Silvennoinen, eurowizyjny komentator. Prowadzący nie znają jeszcze konkursowych propozycji. Konferencja prasowa będzie transmitowana na oficjalnej stronie UMK, a także na Facebooku i YouTube.

W ciągu najbliższych tygodni telewizja holenderska podejmie decyzję w sprawie nowej reprezentacji kraju. Wśród potencjalnych kandydatów wymienia się zwyciężczynię „The Voice” – Maan, ale oczywiście wokalistka nie komentuje tej sprawy. Póki co jedyną uczestniczką Eurowizji 2018 jest Belgijka – Laura Groeseneken.

Chociaż Telewizja Polska opublikowała już program dla prasy na 26 listopada, nie ma tam wzmianki o transmisji Eurowizji Junior, w której weźmie udział Alicja Rega. Zgodnie z planem EBU i telewizji gruzińskiej finał ma ruszyć o godzinie 16:00 czasu polskiego, a na 16:05 TVP1 planuje transmitować Puchar Świata w Skokach Narciarskich z Kuusamo. Z kolei TV Polonia w tym paśmie ma emitować dwa odcinki serialu Rodzinka.pl. Czy JESC po raz pierwszy od lat trafi do telewizyjnej dwójki? Nie wiadomo, bo na niedzielę od 16:20 TVP2 planuje transmitować odcinek „The Voice”. Ze względu na organizację głosowania internetowego nadawcy uczestniczący w Eurowizji Junior powinni transmitować show na żywo, co jest różnicą względem ubiegłego roku, gdy część telewizji pokazała konkurs z opóźnieniem – wtedy widzowie nie mieli prawa głosu.

Już 5 listopada Dziennik Eurowizyjny zaprasza na live-wywiad z polską reprezentantką na JESC – Alicją Regą. Wokalistka odpowiadać będzie także na Wasze pytania, dlatego jeśli chcielibyście ją o coś zapytać, wysyłajcie pytania na blazewicz.poczta@gmail.com. Szczegóły i dokładna godzina transmisji podane zostaną później. Podobnego wywiadu udzieliła Dziennikowi Eurowizyjnemu Kasia Moś – zapis rozmowy znajdziecie TUTAJ.

%d blogerów lubi to: