Czarnogóra, Litwa i Łotwa szykują się do preselekcji narodowych! Posłuchaj fragmentu piosenki Gruzji na Eurowizję Junior!

Do finału Eurowizji 2018 pozostało jeszcze 206 dni, ale kolejne kraje już ogłaszają sposób, w jaki wybrany zostanie reprezentant. W wielu państwach widać tendencję w powrocie do języków narodowych (takie zasady wprowadzono m.in. w Słowenii) i do organizacji selekcji publicznych (m.in. we Francji, Serbii czy nawet San Marino). Finał narodowy, po raz pierwszy od 2008 roku będzie mieć także Czarnogóra. Telewizja RTCG zorganizuje preselekcje 17 lutego, a o wyjazd do Lizbony powalczy pięciu kandydatów wybranych spośród wszystkich zgłoszeń. Etap przyjmowania kandydatur ruszy w listopadzie, a finałowy skład wybrany zostanie przez jurorów zarówno z Czarnogóry jak i z regionu. Konkurs nazywać się będzie Montevizija, tak samo jak przed laty, gdy kraj był jeszcze w konfederacji z Serbią. Ostatni raz preselekcje przygotowano w styczniu 2008 roku w Podgoricy, a zwycięzcę (spośród sześciu kandydatów) wybierali jedynie widzowie. Wygrał Stefan Filipović (fot.) z utworem „Zauvijek volim te”, zdobywając ponad 3,3 tys. głosów. Druga była Andrea Demirović, którą wewnętrznie wybrano na Eurowizję rok później. Trzecie miejsce miał Knez, reprezentant kraju z 2015 roku.

Wiadomo już, że Litwa nie rezygnuje ze swojego formatu preselekcji-maratonu. Dokładne zasady i struktura nie są jeszcze znane, ale zgłoszenia można już wysyłać do LRT. Oczywiście kandydować mogą tylko litewscy wykonawcy, ale zasada ta nie dotyczy kompozytorów. Etap przyjmowania zgłoszeń zakończy się 1 grudnia i zapewne dopiero po przejrzeniu wszystkich zgłoszeń podjęta zostanie decyzja o liczbie odcinków preselekcji. Wiadomo, że w konkursie wystartuje co najmniej 20 piosenek. Podobnie jak w latach ubiegłych, wykonawcy, którzy nie mają swojej piosenki także mogą zgłaszać się do konkursu. Dotyczy to również kompozytorów, którzy chcą wysłać swój utwór, ale nie mają nikogo, kto by go zaśpiewał. Tegoroczne selekcje składały się z sześciu odcinków eliminacyjnych, dwóch ćwierćfinałów, półfinału, rundy dogrywkowej oraz finału.

93 piosenki zgłoszone zostały do preselekcji łotewskich, a większość z nich wykonana jest po angielsku. Jedynie pięć propozycji zaśpiewanych zostało w całości po łotewsku, jedna jest dwujęzyczna. Ciekawostką jest też jednak kompozycja hiszpańskojęzyczna oraz jedna w języku liwskim, który jest blisko spokrewniony z estońskim, chociaż używany jest na ok. 70% terytorium Łotwy. Ośmiu kandydatów ma już za doświadczenie związane z udziałem w preselekcjach. Spośród wszystkich propozycji jurorzy wybrali 63, które zostały już opublikowane na stronie konkursu TUTAJ i można się z nimi zapoznać oraz dać kciuka w górę albo w dół. Głosowanie zakończy się 29 października i zostanie wzięte pod uwagę w trakcie obrad jurorskich, mających na celu wyłonienie zakwalifikowanej stawki. Oczywiście utwory są podpisane tylko tytułem, nie wiemy kto skomponował i kto wykonuje daną piosenkę.

Gruzja będzie mieć na Eurowizji Junior balladę. Tak wynika z nagrania, które opublikowała telewizja publiczna. W materiale pokazującym przygotowania Grigola Kipshidze do konkursu słychać fragment piosenki, której tytuł na razie nie jest jeszcze znany. Utwór przygotowany został przez Gigę Kukhianidze, autora wielu wcześniejszych piosenek Gruzji z Eurowizji Junior. Nadal nie wiadomo kiedy odbędzie się premiera piosenki Grigola.

%d blogerów lubi to: