San Marino szuka artysty na Eurowizję! Kiedy selekcje na Malcie? Alicja Rega wśród faworytów Eurowizji Junior! Kto poda polskie punkty w Tbilisi?

Dziś podczas konferencji w sąsiednich Włoszech telewizja San Marino – SMRTV – ogłosiła zarówno udział w Eurowizji 2018 jak i organizację preselekcji, nie tyle „narodowych” co „międzynarodowych”. Do współpracy nadawca zaprosił platformę 1in360 – cały proces wydaje się być bardzo ciekawy i będzie dobrą okazją dla wszystkich mniej znanych wykonawców, a także wokalistów-fanów Eurowizji, którzy wykorzystują każdą szansę, by dostać się na scenę konkursu. Zasady są dość proste. Każdy (bez względu na narodowość, wiek, doświadczenie i rodzaj wykonywanej muzyki) może wysłać na specjalną platformę 1in360 nagranie swojego coveru. Spośród wszystkich zgłoszeń kandydaci, którzy zdobędą co najmniej 100 lajków lub udostępnień trafią do kolejnego etapu, w którym zostaną przesłuchani przez specjalne jury. Można obejść zasadę lajków/udostępnień jeśli zapłaci się 4,99 euro i zapewne większość kandydatów skorzysta z tej opcji. Jurorzy wybiorą najlepsze wykonania (od 10 do 13 nagrań) i zakwalifikują uczestników do programów „na żywo”. Będzie to seria odcinków eliminacyjnych transmitowanych przez SMRTV i w Internecie. Do finału dostanie się najlepsza trójka i dopiero na tym etapie premierę będzie mieć piosenka przygotowana na Eurowizję 2018. Zaśpiewają ją wszyscy finaliści, a jurorzy i widzowie wskażą zwycięzcę. Chociaż konkurs opierać się będzie na coverach, istnieje oczywiście możliwość zgłoszenia oryginalnego utworu, bo być może będzie on wzięty pod uwagę jako potencjalny przebój na Eurowizję.

Preselekcje w San Marino mogą zebrać wielu ciekawych artystów i stać się prawdziwie międzynarodową potyczką w walce o miejsce w eurowizyjnej stawce. Podobnie swego czasu działała platforma w ramach preselekcji szwajcarskich, do której swoje oryginalne utwory zgłaszało m.in. wielu eurowizyjnych wykonawców takich jak np. Magdalena Tul czy Constantinos Christorforou. Miejmy nadzieję, że jakość zgłoszeń będzie przyzwoita, a promocja platformy 1in360 na tyle duża, by wszyscy (w tym także np. polscy piosenkarze – może Gosia Andrzejewicz?) mieli okazję się tam pojawić. Zgłoszenia ruszają już dzisiaj i zakończą się 30 listopada. Już 1 listopada pierwsze zgłoszenia pojawią się na platformie więc na bieżąco będziemy mogli poznać chętnych do reprezentowania San Marino.

Telewizja maltańska opublikowała już kolejność startową w finale preselekcji oraz termin. Show odbędzie się 3 lutego, a stawkę konkursową otworzy utwór „Dai Laga” (wyk. Aidan), a zamknie Tiziana Calleja. Brooke Borg wystąpi jako trzecia, Christabelle czwarta, a Richard i Joe Micallef wyjdą na scenę jako przedostatni. Zwycięzcę wybiorą tylko i wyłącznie widzowie. Na razie nie wiadomo kiedy dokładnie odbędzie się premiera wszystkich szesnastu piosenek.

Do Eurowizji Junior 2017 pozostało już tylko 40 dni, a wciąż nie znamy trzech utworów ze stawki (Armenii, Gruzji i Irlandii). Pora jednak na sprawdzenie najnowszych zestawień fanowskich i tzw. „topek” z YouTube. W nowym rankingu pod uwagę wziąłem 20 najnowszych głosowań z całego świata – wszystkie uwzględniały 13 piosenek. Zwycięzca otrzymywał 13 punktów, laureat 2. miejsca 12 punktów, trzeciego 11 punktów i tak dalej. Od początku prowadzenia badań o pierwsze miejsce rywalizują Rosja z Białorusią i tym razem to przedstawicielka Rosjan wygrywa – 225 punktów. Białorusinka jest druga (209 punktów), a na trzecim miejscu jest Polka – Alicja Rega (190 punktów). W top5 są też Macedonia (187 punktów) oraz Australia (169 punktów). Trzy najniżej oceniane utwory to Albania (66 punktów), Portugalia (51 punktów) oraz Serbia (48 punktów). Jak te zestawienia zmienią się po premierze nowych piosenek? Przekonamy się niebawem!

Tymczasem TVP ponownie szuka osoby, która poda punkty od polskiego jury w trakcie finału Eurowizji Junior. Procedura wygląda podobnie jak rok temu na Malcie, gdy punkty przekazywała Nicoletta Włodarczyk (fot.). Warunkiem jest wiek poniżej 16 lat i potwierdzenie, że w danym terminie będzie się przebywać w Tbilisi. Oczywiście nowy „podawacz” powinien mieć polskie obywatelstwo lub korzenie, a także płynnie posługiwać się językiem angielskim. Zgłoszenia, zawierające krótki filmik w którym kandydat wypowiada się po angielsku na temat JESC, należy wysłać do administratora fan page Eurowizja TVP na Facebooku. Należy się spieszyć, bo konkurs może zostać zakończony w każdej chwili!

%d blogerów lubi to: