Gruzja ma już utwór na Eurowizję Junior! „Shine Bright” hymnem JESC! 60% Europy wybiera publicznie!

Gruzja ponownie stawia na balladę w 100% śpiewaną w języku narodowym. Wczoraj odbyła się premiera piosenki „Voice of my heart” („Gulis Khma”) śpiewanej przez Grigola Kipshidze (fot.). Autorem muzyki jest Giga Kukhianidze, a słów Temo Sajaia. Utwór zebrał już wiele komentarzy – zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych. Wśród opinii często przewija się porównanie „Gulis Khma” do jednej z piosenek Bruno Marsa. Chociaż do Eurowizji Junior 2017 pozostało jedynie 36 dni, nadal nie znamy dwóch piosenek ze stawki – Armenii i Irlandii. Telewizja T4G z Irlandii jutro rozpoczyna emisję odcinków półfinałowych swoich preselekcji. Wśród jurorów Junior Eurovision Éire znajdzie się wielu byłych reprezentantów Irlandii z dorosłej Eurowizji, m.in. Linda Martin, Jedward, Brendan Murray czy nawet Dustin The Turkey.

Wiemy, że Eurowizja Junior będzie miała swój utwór-motyw przewodni z nawiązaniem do hasła tegorocznego konkursu „Shine Bright”. Fragment piosenki usłyszeć można w nagraniu opublikowanym wczoraj na oficjalnym kanale YouTube JuniorEurovision. Widać tam fragment z prób do układu tanecznego, który zostanie zaprezentowany przez młodych gruzińskich tancerzy podczas otwarcia finału Eurowizji Junior. W tle usłyszymy nowoczesny refren piosenki „Shine Bright”. Póki co nie wiadomo dokładnie co jeszcze Gruzini planują wpleść w scenariusz Eurowizji Junior 2017. Zapewne niebawem dowiemy się kto będzie gościem specjalnym show. Rok temu były to Destiny z Malty oraz Poli Genova z Bułgarii.

Telewizja serbska przedłużyła etap zgłoszeniowy do preselekcji narodowych przed Eurowizją 2018. Pierwotnie termin mijał 20 października, ale wszyscy chętni mają dodatkowy czas do 10 listopada, by zgłosić swoje piosenki. Nie podano powodu wprowadzenia tej zmiany, może to być spowodowane nikłym zainteresowaniem lub wręcz przeciwnie – dopiero niedawno ogłoszono, że preselekcje będą publiczne, co może zachęcić do startu w konkursie. Jak podaje „Kurir” sam RTS także kontaktuje się z wybranymi kompozytorami. Ponoć o starcie w selekcjach myśli popularny Aleksandar Milić Mili ze swoją grupą Miligram, który współpracował już wieloma najistotniejszymi gwiazdami regionu (np. z Severiną).

Na 42 państwa, które już potwierdziły udział w Eurowizji 2018 aż 60% planuje organizację preselekcji narodowych. Są to oczywiście te kraje, w których tego rodzaju konkursy są już tradycją (np. Albania, Białoruś, Dania, Estonia, Węgry, Litwa, Malta czy Szwecja), ale też takie, które decydują się na powrót do publicznego wyboru po paru latach przerwy (np. Cypr, Czarnogóra, Serbia czy Francja) oraz robią to pierwszy raz (San Marino). Na ten moment jedynie pięć państw na pewno podejmie decyzję wewnętrznie (Austria, Belgia, Czechy, Holandia i Rosja), zapewne do tej grupy dojdzie parę państw z grupy 12 krajów, których nadawcy jeszcze nie zdecydowali o formule wyboru. Spekuluje się, że w stronę preselekcji narodowych pójdą Rumunia, Irlandia, Polska i Niemcy zaś w stronę wyboru wewnętrznego Armenia, Australia, Azerbejdżan, Bułgaria czy Gruzja.

%d blogerów lubi to: