Chociaż ostatnio to Eurowizja Junior jest tematem numer jeden w mediach eurowizyjnych, o „dorosłej” wersji konkursu też warto wspomnieć, zwłaszcza, że rozszerza się lista państw, które potwierdziły swój udział w kolejnej edycji. Pomimo dramatycznego pożegnania się podczas podawania punktów w Kijowie, Izrael nie będzie miał przerwy w startach, a nowy nadawca – IBPC – potwierdza zarówno udział w Eurowizji jak i organizację show „Rising Star”. Wiadomo, że telewizja zostanie w grudniu przyjęta do grupy aktywnych członków Europejskiej Unii Nadawców co da jej pełne prawo do startu. O szczegółach nowej edycji „Rising Star” na razie wiemy niewiele. Tegoroczną edycję wygrał Imri Ziv (fot.), który awansował do finału Eurowizji 2017 z utworem „I feel alive”.

Swoje uczestnictwo potwierdzają również Gruzja i Albania co nie jest żadną niespodzianką. Nie wiadomo w jaki sposób Gruzini wybiorą swojego reprezentanta. Przed Eurowizją 2017 zorganizowano tam preselekcje narodowe by pokazać EBU, że nadawca jest w stanie przygotować takie show i podoła obowiązkom związanym z tytułem gospodarza Eurowizji Junior. Czy GPB ponownie zdecyduje się na selekcje? Nie wiadomo. W przypadku Albanii żadnych zmian nie ma – po raz kolejny Festivali i Kenges zostanie wykorzystane do wyboru reprezentanta oraz piosenki. Wkrótce zapewne ruszy proces przyjmowania zgłoszeń, a sam festiwal zostanie zorganizowany w grudniu.

Przygotowania do Eurowizji rozpoczęli też Grecy, a przedstawiciele ERT kontaktują się już z wytwórniami, które miałyby się zaangażować w preselekcje narodowe i wysłać tam swoich artystów. Wytwórnie mają czas do końca października by zgłosić swoich kandydatów i zależnie od ilości aplikacji (oraz jakości piosenek) telewizja grecka zdecyduje, czy organizować preselekcje narodowe. Opcja wewnętrznego wyboru reprezentanta również wchodzi w grę, ale zapewne decyzja ws. utworu pozostawiona będzie widzom i/lub jurorom, tak jak było np. w tym roku.

Niestety TVP nadal milczy ws. polskich przygotowań. Chociaż niemal pewne jest, że nadawca ponownie zorganizuje preselekcje narodowe, wciąż nie wiemy, jaki będzie ich regulamin i terminarz. Wielu wykonawców zapewne czeka, by się zgłosić, więc mamy nadzieję, że Telewizja Polska jak najszybciej przedstawi swoje plany względem Eurowizji 2018. W przyszłym roku nasz kraj po raz 21. weźmie udział w Eurowizji. W 2014 roku Polska z impetem i nową siłą (oraz mocniejszym wsparciem diaspory) wróciła do konkursu i już czterokrotnie awansowała do finału.

Reklamy