Dwa kolejne państwa mają już swoich reprezentantów na Eurowizję Junior! Telewizja włoska RAI zdecydowała, że do Tbilisi pojedzie Maria Isida Fiore z utworem „Scelgo”, który skomponowała z Stefano Rigamonti’m i Fabrizio Palaferri’m. Wokalistka do tej pory głównie śpiewała w chórach, ale jest też członkiem grupy tanecznej Danzabilmente i gra na klarnecie. Do piosenki „Scelgo” powstał profesjonalny teledysk razem z tekstem utworu po angielsku. Maria swój utwór wykonuje w dwóch językach – po włosku i po angielsku.

Portugalia zakończyła swoje preselekcje narodowe. Zwyciężczynią została Mariana Venâncio i tym samym będzie pierwszą dziewczyną reprezentującą swój kraj podczas Eurowizji Junior. Wykona oczywiście piosenkę „Youtuber”, która została specjalnie napisana na konkurs i była zaśpiewana w trakcie preselekcji przez każdego z finalistów. Mariana zdobyła 1. miejsce w głosowaniu widzów i 2. u jury. Faworytem komisji była Filippa Ferreira, która zajęła w rankingu publiczności drugie miejsce. W przypadku remisu decydowała wola telewidzów. W jury zasiedli Carlos Mendes (Portugalia na ESC 1968 i 1972), Ines Santos (Portugalia na ESC 1998) oraz Pedro Goncalves, uczestnik tegorocznych preselekcji do Eurowizji. Na razie nie wiadomo jak EBU zareaguje na słowo „YouTube” użyte w utworze. Zgodnie z regulaminem, tekst piosenki eurowizyjnej nie może zawierać słów odnoszących się do produktów komercyjnych.

Premiera piosenki macedońskiej odbędzie się już 8 października – ogłosiła telewizja macedońska. Mina Blazev wykona „Dancing Through Life” skomponowane przez Aleksandra Masevskiego, twórcę ubiegłorocznej piosenki Macedonii na JESC. W Internecie jest już nowa wersja ukraińskiej piosenki, która nosić będzie od teraz tytuł „Don’t Stop (Ne Zupyniai)”. Wykonuje ją Anastasiya Baginska, która w nowej wersji śpiewa fragment po angielsku.

Już tylko Albania i Irlandia nie mają jeszcze swoich reprezentantów. Przedstawiciela Albańczyków poznamy 14 października, a Irlandczyków być może dopiero 19 listopada. Na ten moment w stawce mamy trzech solistów, 9 solistek (w tym Polkę Alicję Regę), jeden duet dziewczęcy oraz jeden boyband. Siedem piosenek (w tym polski „Mój dom”) wykonanych będzie w dwóch językach (narodowy+angielski), Australia będzie miała utwór w całości po angielsku, Białoruś po rosyjsku, Serbia po serbsku i Portugalia po portugalsku. Zapewne dwujęzyczne będą również propozycje z Macedonii i Armenii, a Irlandia postawi na utwór po irlandzku.

Reklamy