W kolejnym odcinku 42-częściowego cyklu Dziennika Eurowizyjnego analizujemy wyniki państw, które nie zakwalifikowały się do finału. Sprawdzimy jak wyglądały wyniki głosowania w półfinale, jak oceniali jurorzy oraz widzowie oraz jak dany rezultat wpłynął na statystyki danego kraju. Idąc zgodnie z kolejnością na podstawie liczby punktów brakującej do finału, przed nami Islandia i Svala. „Paper” było bardzo dobrze oceniane przez wielu fanów, zwłaszcza w okresie preselekcyjnym – później jednak szanse tego utwory zaczęły spadać…

Islandia uczestniczyła w I półfinale, gdzie zdobyła 60 punktów co dało jej 15. miejsce z 16 punktami straty to Albanii i 4 punktami przewagi nad Czarnogórą. Na awans nie było żadnych szans – Svala zajęła 14. miejsce u widzów (31 punktów, 10 więcej od Australii, 6 mniej od Gruzji) i 15. miejsce u jurorów (29 punktów, 9 mniej od Albanii, 12 więcej od Czarnogóry). Islandia mogła liczyć na widzów ze Szwecji, którzy dali jej 7 punktów. Tyle samo zresztą przekazali Hiszpanie. 5 podesłała Finlandia, a po 4 Albania z Łotwą. Jury łotewskie było najbardziej zachwycone Islandią – przekazało aż 8 punktów. Finlandia dała 5, a sześć innych państw (w tym Szwecja) po 2.

Wszyscy jurorzy Islandii dali 1. miejsce Portugalii w półfinale. Druga była Australia, trzecia Szwecja. Gruzja z Azerbejdżanem weszły do top5. Polska miała tylko 12. miejsce, chociaż jedna z jurorek dała Kasi Moś 3. pozycję. Finlandia była ósma, a na dnie Czarnogóra z Łotwą. O dziwo, Portugalia wygrała także głosowanie widzów, pokonując Szwecję (2. miejsce) i Mołdawię (3. miejsce). Polsce przypadło 6. miejsce, Finlandii dopiero ósme, a na samym końcu znalazły się Gruzja ze Słowenią.

Jurorzy z Islandii mieli identyczne top3 także w finale – jednogłośnie uznali Portugalię za zwycięzcę, na drugim miejscu była Australia, a na trzecim Szwecja. W czołowej piątce znalazło się jeszcze miejsce dla Wielkiej Brytanii oraz Bułgarii. Danię oceniono na 8. miejsce, Norwegię na 10., Polskę na 13. Francja, Chorwacja i Ukraina zamykały ranking jurorski. Portugalia zwyciężyła również u widzów, drugie miejsce zdobyła Belgia, a dopiero trzecie Szwecja. Włochy z  Mołdawią weszły do czołowej piątki. Polska była ósma, Norwegia dziesiąta, a Dania dopiero dwunasta. Niemcy i Ukraina na dnie zestawienia.

Tak się złożyło, że trzy kraje, które najdłużej czekają na swoje eurowizyjne zwycięstwo to…wyspy – Cypr, Malta i Islandia. 15. miejsce w półfinale to drugi najgorszy rezultat Islandii w konkursie i powtórka z 2015 roku. Gorzej wypadła tylko Selma w 2005 (16. miejsce), ale wtedy obowiązywał inny format półfinałów. Najwyższym osiągnięciem Islandii w półfinale jest 1. miejsce w 2009 roku, a w finale 2. miejsce zdobyte w 1999 i 2009. Na 24 udziały w finale Islandia tylko 5 razy znalazła się w top10. Od zajęcia wysokiego, 2. miejsca w Moskwie (2009) nie idzie jej już tak dobrze – tylko w 2014 roku udało się zająć miejsce w top15, a od 2015 roku Islandii brakuje w finale. Podobna, trzyletnia przerwa miała miejsce w latach 2005-2007, więc mamy nadzieję, że za rok zła passa tego kraju się skończy.

Reklamy

One comment

  1. Jak dla mnie – najpiękniejsza ballada tegorocznej Eurowizji. Lepsza nawet od Finów, Svala ma piękny głos, a w piosence zakochałam się od pierwszego „usłyszenia”. Nie podobał mi się tylko występ sceniczny, być może to właśnie położyło szanse na awans. Mimo wszystko mam nadzieję, że brak sukcesu jej nie zniechęcił i kiedyś powróci na Eurowizję 🙂

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.