W kolejnym odcinku 42-częściowego cyklu Dziennika Eurowizyjnego analizujemy wyniki państw, które nie zakwalifikowały się do finału. Sprawdzimy jak wyglądały wyniki głosowania w półfinale, jak oceniali jurorzy oraz widzowie oraz jak dany rezultat wpłynął na statystyki danego kraju. Idąc zgodnie z kolejnością na podstawie liczby punktów brakującej do finału, przed nami Malta i Claudia Faniello. Weteranka selekcji maltańskich zaprezentowała wzruszającą balladę, jednak została całkowicie zignorowana przez widzów…

Malta startowała w drugim półfinale, gdzie uzbierała 55 punktów co dało jej 16. miejsce, czyli trzecie od końca z 13-punktową przewagą nad Litwą. Gdyby o wynikach półfinału decydowali jurorzy, Malta zdobyłaby awans, gdyż dostała 55 punktów i zajęła 8. miejsce, remisując z Białorusią. Wielokrotnie już o tym wspominałem, ale przypomnę, że gdyby jury mieli 100% decyzyjności, w finale znalazłyby się Malta z Serbią, kosztem Chorwacji i Rumunii. Niestety szanse Malty pogrzebali widzowie, którzy nie przyznali jej ani jednego punktu, co automatycznie dało ostatnie, 18. miejsce ze stratą 1 punktu do San Marino. Najwięcej punktów przyznało jury z Macedonii (8), siedem punktów dała Bułgaria, po 6 Austria z Francją, a po 5 Irlandia z Białorusią. Tylko pięć komisji nie miało Malty w top10.

 https://www.youtube.com/watch?v=OXn-Ettr7yk

Jury maltańskie w półfinale najwyżej oceniło Bułgarię, drugie miejsce dając Izraelowi, a trzecie…Macedonii (dziwnym trafem to właśnie jury Macedonii dało Malcie najwięcej punktów w półfinale). W czołowej piątce znalazło się też miejsce dla Białorusi i Holandii. Na przedostatnim miejscu znalazła się Litwa, a na ostatnim Węgry. Podobnie jak jury, widzowie dali 1. miejsce Bułgarii, druga był Izrael, a trzecia Chorwacja. Rumunia i Węgry weszły do top5, a Białoruś i Litwa znalazły się na dnie rankingu publiczności.

W finale 12 punktów od jurorów trafiło do zaprzyjaźnionych Włoch, drugie miejsce miała Portugalia, a trzecie Bułgaria. O dziwo, nagle wysoko oceniono Chorwację i Węgry, które znalazły się w top10 rankingu jurorskiego. Polska zajęła 18. miejsce, a na dwóch ostatnich pozycjach znalazły się Azerbejdżan z Belgią. Widzowie także zagłosowali na Włochy, drugie miejsce przyznając Bułgarii, a trzecie Portugalii. W top5 były też Szwecja z Rumunią. Kasi Moś przypadła 15. pozycja. Na samym dole rankingu Armenia z Hiszpanią.

Malta to po Cyprze drugi kraj, który najdłużej czeka na swój eurowizyjny sukces, czyli wygraną. Niestety, 16. miejsce w półfinale to drugi najgorszy rezultat tego kraju – słabiej wypadła tylko Olivia Lewis w 2007 roku, zajmując 25. miejsce (ale wtedy format zawierał tylko jeden półfinał). W finale Malta dwukrotnie była druga i dwukrotnie trzecia, a na 24 udziały w finale 13 razy zdobywała miejsca w top10, ostatni raz w 2013 roku. Od momentu wprowadzenia dwóch półfinałów ta wyspa już piąty raz znajduje się poza finałem. Najwyższy wynik półfinałowy Malty to 3. miejsce zdobyte rok temu przez Irę Losco.

Reklamy