Najpewniej to Włochy (zwycięzca plebiscytu „Nasz Faworyt” Dziennika Eurowizyjnego) wygrają tegoroczne głosowanie klubów OGAE. Francesco Gabbani uzbierał już 323 punkty, w tym aż 24 dwunastki! Najniższa nota dla Włoch to 7 punktów z Armenii. Drugie miejsce, ze stratą 108 punktów (teoretycznie wciąż ma szansę pokonać Włocha) jest Belgia – „City lights” ma jednak tylko jedną dwunastkę – z Węgier. Zaraz za Belgią mamy Szwecję – 209 punktów i dwie dwunastki (z Białorusi i Łotwy). Polska ma aktualnie 4 punkty (z Łotwy) i zajmuje miejsce na dnie czołowej trzydziestki. Biorąc pod uwagę jedynie kraje z I półfinału „Flashlight” ma 13. miejsce, co oznacza, że póki co kluby przewidują dla Polski brak awansu. Wciąż jeszcze wiele może się zmienić. Jutro poznamy głosy Włochów, Islandczyków i Albańczyków, w środę Belgów, Greków i Serbów, w czwartek Brytyjczyków i Macedończyków, a w piątek fanów z Rosji i Izraela. Głosowanie zakończy się w weekend – w sobotę ogłoszona zostanie punktacja z klubów Austrii, Niemiec (EC) i Turcji, a w niedzielę finałowe punktacje przekażą Polska, Szwecja i Andora. Jedynym klubem, który nie wziął udziału w głosowaniu jest OGAE Czarnogóra.

Slavko Kalezić i Kristian Kostov będą wspierani wokalnie przez doświadczonych chórzystów. Wraz z najmłodszym uczestnikiem Eurowizji 2017 – Kristianem z Bułgarii – wystąpią Simon Cesar i BOBO, chórzyści Poli Genovej z ubiegłego roku. Będzie też członek formacji SlengVladimir Mikhailov. Wiadomo, że za prezentację sceniczną odpowiedzialna jest Sacha Jean-Baptiste ze Szwecji, która w tym roku pracuje też z reprezentantami Armenii i Gruzji. Slavko Kalezić z Czarnogóry planuje ogłaszać nazwiska swoich chórzystów na Instagramie. Pierwszym jest Serb Oliver Katić, uczestnik preselekcji serbskich 2010 oraz chórzysta Bojany Stamenov z Wiednia. Wkrótce poznamy dwie kolejne osoby.

Jak informuje agencja TASS, aż 75% Rosjan popiera decyzję nadawcy o braku transmisji Eurowizji 2017 z powodu wykluczenia Julii Samoylovej z udziału w konkursie. 18% jest przeciwnego zdania. Z badania wynikało, że liczba Rosjan oglądających konkurs wzrosła od 2012 do 2017 o 6%, jednak tylko 19% powiedziało, że ogląda konkurs co roku. Wśród widzów przeważają kobiety i ludzie starsi (60+). 17% ankietowanych przyznało, że nigdy nie oglądało Eurowizji w telewizji rosyjskiej. W badaniu wzięło udział 1,2 tys. osób. Rosja nie będzie transmitować tegorocznego konkursu, co jednak nie przeszkodzi jej w powrocie na Eurowizję w przyszłym roku. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, reprezentantką ponownie ma być Julia Samoylova.

Im bliżej do Eurowizji tym o Kasi Moś pojawia się w polskich mediach więcej artykułów. Na portalu Party.pl obejrzeć można nagranie z Michałem Szpakiem – czy ubiegłoroczny reprezentant kibicuje Kasi? Wokalista przyznał, że nie zna piosenek z tegorocznego konkursu. JastrzabPost informuje z kolei o tym kim jest Mateusz Moś, który wystąpi na scenie eurowizyjnej u boku Kasi. Portal Viva.pl publikuje ekskluzywny wywiad z polską reprezentantką oraz ankietę dotyczącą tego, czy czytelnicy będą oglądać Eurowizję. 83% uważa, że tak, bo robi to co roku. 15% obejrzy, ale bez większej ekscytacji. Superstacja publikuje zaś materiał video, z którego wynika, że Polska nie ma szans na wygraną – podawane są wyniki zakładów bukmacherskich. Portal Polacy we Włoszech otrzymał od Kasi nagranie, w którym nasza reprezentantka prosi o wsparcie zwłaszcza z diaspory. Bardzo interesujący artykuł na temat tego, dlaczego „Flashlight” nie jest grane w polskich radiach, przeczytać można na portalu Noizz.

PATRONAT MEDIALNY

Jak już informowałem wcześniej, warszawska restauracja „Stacja Chmielna” zaprasza wszystkich na wspólne oglądanie wszystkich trzech części Eurowizji 2017. Patrząc po reakcji użytkowników Facebooka, zdecydowanie większą popularnością cieszy się event związany z oglądaniem pierwszego półfinału, w którym wystąpi Kasia Moś. Jak informują organizatorzy, „Stacja Chmielna” będzie pełna Eurowizji nie tylko we wtorek, czwartek i w sobotę. W środę, 10 maja od 21:00 rusza konkurs karaoke pod nazwą „Eurowizyjne preselekcje z Kubą„. Śpiewać można oczywiście dowolne utwory, ale za wybór piosenki z Eurowizji może czekać nagroda niespodzianka. Podobny event odbędzie się w piątek 12 maja. Konkurs Karaoke poprowadzi wtedy Kasia Malarka. Więcej informacji na oficjalnym profilu Facebook „Stacji Chmielna” – TUTAJ. Dziennik Eurowizyjny jest patronem medialnym eurowizyjnych eventów.

KYIV17 COUNTDOWN

Już w sobotę wyjazd do Kijowa! Pozostało już tylko 5 dni, więc nasze odliczanie dziś dotyczyć będzie piosenek, które w latach 2013-2017 zajęły ostatnie miejsce w czołowej piątce. W Malmo (2013) dokonała tego Rosjanka Dina Garipova z balladą „What If”. Uzbierała aż 174 punkty, w tym dwunastki z Łotwy i Estonii.

Rok później na miejscu piątym znalazł się przystojny reprezentant Węgier – Andras Kallay-Saunders z piosenką „Running”. Miał 143 punkty, w tym 12 z Czarnogóry. To ostatni taki sukces Węgier. Czy Joci Papai zdoła znów wprowadzić swój kraj do top10? Sam Andras przyznał natomiast, że będzie tak długo starał się o ponowny udział w Eurowizji, aż w końcu wygra konkurs.

W Wiedniu (2015) 5. pozycję wywalczyła debiutująca w konkursie Australia i jej reprezentant – Guy Sebastian z piosenką „Tonight Again”. Na 196 punktów złożyły się m.in. najwyższe noty ze Szwecji i Austrii. Polacy dorzucili 8 punktów. Czy i w tym roku Australia zakończy swój udział na miejscu w top5?

Rok temu piąty był reprezentant gospodarzy i wykonawca najbardziej radiowej piosenki – Frans ze Szwecji z „If I were sorry”. Łącznie uzbierał 261 punktów – od widzów miał 139 (6. miejsce), a od jurorów 122 (10. miejsce). Polscy widzowie dali Fransowi 10 punktów, ale jurorzy nie mieli dla niego żadnej noty.

Źródło: OGAE Poll 2017, Eurovoix, Oikotimes, przegląd polskich portali, YouTube, fot.: Tumblr

Reklamy

One comment

  1. Polska piosenka jest beznadziejna!!!! Poziom calego konkursu wysoki! Nie wejdziemy do finalu( z calym szacunkiem ale ta pani w polskich preselekcjach brala udzial 3 razy! Uwazam ze to bylo tak na sile aby zaistniec ! Nie podoba mi sie rowniez glos i nie zaglosuje jesli do finalu dojdzie! P.s Dla mnie najlepsza piosenka to Szwecja! Juz ktorys rok z rzedu! Tyle…

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.