Kolejne plebiscyty z udziałem Polski! Kijów – część mieszkańców zablokowana przez Eurowizję! Zobacz okolice IEC z lotu ptaka! Fan-zone na pl. Sofijskim! Co tam będzie? 6 dni do Kijowa!

Portal Eurovoix ogłosił wyniki swojego plebiscytu eurowizyjnego „Eurojury” w którym zwycięzcę wybierali jurorzy (komisje krajowe złożone z byłych reprezentantów czy uczestników preselekcji) oraz internauci. Zwyciężyły Włochy, zdobywając łącznie 401 punktów, drugie miejsce ma Szwecja (271), a trzecie Belgia (245). Polska zajęła jedynie 30. miejsce z dorobkiem 48 punktów, a patrząc tylko na kraje z I półfinału było to miejsce 12., co oznacza, że głosujący w tym plebiscycie nie widzą Kasi Moś w finale Eurowizji. W głosowaniu jurorów Polska najwyższą notę (10 punktów) otrzymała od jurorów z Estonii, polskie jury (w skład którego weszły m.in. Lidia Kopania i Sasha Strunin) najwyżej oceniło piosenkę z Francji, drugie miejsce miała Austria, a trzecie Holandia. Pełne wyniki plebiscytu dostępne są TUTAJ. Nadal trwa głosowanie EuroPrediction portalu Oikotimes.com – aktualnie w swoim półfinale Polska zajmuje 13. miejsce z poparciem 4,2% głosujących. W naszej grupie wygrywa Belgia przed Szwecją i Azerbejdżanem. Głosować można TUTAJ.

Sezon eurowizyjny już za parę dni, ale nie wszyscy traktują to jako powód do radości. Władze Kijowa zdecydowały o zamknięciu jedynej ulicy dojazdowej do osiedla Mykilska Slobidka, które znajduje się niedaleko IEC. Mieszkańcom zaproponowano by używali „dróg alternatywnych”, które jednak…nie istnieją. Mieszkańcy są oburzeni, twierdzą, że w ten sposób zostali odcięci od reszty świata i albo powinni zostać w domu na 14 dni, albo w ogóle wyjechać. Porównują swoją sytuację do mieszkania w getcie, a niektórzy grożą, że swoimi samochodami zablokują dojazd do IEC. Utrudnienia wystąpią też na głównej alei Kijowa – Chreszczatyku, który zmieni się w Eurovision Village w związku z tym zmieni się organizacja ruchu kołowego oraz pieszych. 7 maja, w dniu imprezy Otwarcia, zamknięta będzie ulica Instytucka, a od 13:00 do 24:00 zablkowany będzie cały region wokół kompleksu Parkova, gdzie znajduje się Euroclub. Nie wiadomo jeszcze w jaki sposób organizatorzy przygotują transport gości i akredytowanych spod czerwonego dywanu do Euroclubu, ale pewne jest, że osoby bez akredytacji będą miały ogromne trudności by dotrzeć do Euroclubu przed 24:00.

Poza Eurovision Village na Chreszczatyku fani będą mogli spędzać czas w specjalnej strefie na Placu Sofijskim. Będzie tam scena z ekranem, food-trucki i miejsca do siedzenia, specjalna ścianka do robienia pamiątkowych zdjęć, a także stoisko z eurowizyjnymi gadżetami. Ogłoszono też program imprez, jakie będą się odbywały w strefie. 30 kwietnia wystąpią tam bohaterowie tegorocznych selekcji – SKAY, Melovin czy Salto Nazad, w kolejne dni na scenie zaprezentują się inni lokalni artyści. Największy koncert planowany jest na 13 kwietnia – wtedy zaśpiewają m.in. Lumiere, Illaria, MamaRika, Tayanna i Mariya Yaremchuk. W tym momencie wiemy, że w tegoroczną Eurowizję zaangażowali się już Ruslana, Jamala i Mariya Yaremchuk. Czy będziemy mieli okazję do spotkania także innych byłych reprezentantów Ukrainy – np. Verki Serduchki, Svetlany Lobody czy Tiny Karol? Czas pokaże.

KYIV17 COUNTDOWN

Wyjazd do Kijowa już za 6 dni, a pierwsze transmisje na żywo z Ukrainy zapewne ruszą już w sobotę po południu. Tymczasem w naszym odliczaniu pora na piosenki z miejsca szóstego. W 2013 roku była to reprezentacja Grecji – Koza Mostra z Agathonem Iakovidisem i piosenką „Alcohol is free”. To ostatni razy, gdy Grecja weszła do czołowej dziesiątki Eurowizji.

Rok później szóste miejsce wywalczyła, wspomniana już dzisiaj, Mariya Yaremchuk z Ukrainy. Jej hit „Tick-Tock” został zapamiętany m.in. przez „kółko chomika”. Rok później Ukraina wycofała się z udziału w konkursie, a w 2016 roku powróciła…i wygrała.

W Wiedniu objawieniem okazała się być Łotyszka Aminata, która po serii klęsk swojego kraju w końcu wprowadziła Łotwę do finału i zajęła tam bardzo wysokie miejsce. „Love injected” do tej pory jest bardzo pozytywnie komentowane, a wokalistka powróciła na ESC rok później jako kompozytorka dla Justsa.

Rok temu miejsce 6. zdobył faworyt klubów OGAE – sympatyczny Amir z „J’ai cherche”. Uzbierał aż 257 punktów. Delegacja francuska liczy, że i w tym roku odniesie sukces w konkursie! Czy Alma powtórzy dobry wynik Amira?

%d blogerów lubi to: