Już podczas Krajowych Eliminacji 2017 dotarły do nas wyniki preselekcji węgierskich. W finale „A Dal” głosowanie jurorów wyglądało inaczej niż w poprzednich rundach. Spośród ośmiu kandydatów komisja przepuściła do finału najlepszą czwórkę. Głosowanie jury wygrał Joci Papai (fot.), zdobywając 34 głosy, w tym maksymalne noty od dwóch jurorów. Wraz z nim do superfinału przeszli Zavodi + Oliver Berkes (30 punktów) oraz Gigi Radics i Gina Kanizsa (po 14 punktów). Odpadła m.in. Gabi Toth, otrzymując 12 punktów. Z zerem na koncie rywalizację zakończyły dwa zespoły – Soulwave i Kallay Saunders Band. W superfinale decydowali już tylko widzowie i największe poparcie przekazali piosence „Origo” („Korzenie”) wokalisty Joci’ego Papai’a. Tym samym 35-latek został nowym reprezentantem Węgier. Urodził się w mieście Tata, tworzy muzykę z pogranicza wielu gatunków: rap, pop, rock, soul i r’n’b, ale w utworze preselekcyjnym korzystał z wpływów etnicznych. Zadebiutował w 2005 roku w programie „Megasztar”, z którego został dość szybko wyeliminowany. Pierwszym przebojem wokalisty był utwór „Ne nezz igy ram” opublikowany w 2006 roku. Dwa lata temu przygotował utwór „Elrejtett vilag” wspólnie z Caramelem, jednym z jurorów tegorocznych selekcji. Caramel od początku wspierał wokalistę – za każdym razem dawał mu 10 punktów. Najprawdopodobniej „Origo” zostanie podczas Eurowizji wykonane w języku węgierskim. Ostatni raz ten język pojawił się na ESC w 2013 roku, a piosenka „Kedvesem” zajęła w finale konkursu 10. miejsce.

Weteranka preselekcji maltańskich – Claudia Faniello – wygrała wczoraj finał „Malta Eurovision Song Contest 2017” zdobywając prawie 5 tys. głosów. Siostra Fabrizia Faniello (dwukrotnego reprezentanta Malty) śpiewała wczoraj jako ostatnia i piosenką „Breathlessly” napisaną przez Phillipa Vellę, Seana Vellę i Gerarda Jamesa Borga pokonała Janice Mangion (maltańskojęzyczny utwór „Kewkba” zajął 2. miejsce z 4,5 tys. głosów) oraz Kevina Borga (utwór „Follow” zajął 3. miejsce i miał 2,5 tys. głosów poparcia). Po raz pierwszy w historii o wynikach selekcji decydowali tylko widzowie. Claudia Faniello ma 28 lat i aż 11 piosenek selekcyjnych na koncie. W konkursie po raz pierwszy wzięła udział w 2006 roku zajmując 12. miejsce. Najbliżej zwycięstwa była w 2008 roku gdy startowała z dwoma utworami – zajęła zarówno 2. jak i 3. miejsce. Na drugim stopniu podium stanęła też w 2012 roku. Tegoroczne selekcje wygrała powracając do konkursu po dłuższej nieobecności.

Poznaliśmy dwóch kolejnych uczestników plebiscytu „Rejected Song Contest 2017”, w którym głosować będziemy na najlepsze utwory, które nie wygrały preselekcji. Specjalne komisje złożone z czytelników Dziennika Eurowizyjnego głosowały na utwory z Węgier i Malty. Węgry reprezentować będzie TOTOVA z utworem „Hosszu idok” – zdobyła aż 68 punktów (w tym pięć dwunastek). Drugie miejsce zajął Benjamin Pal (odrzucony już na poziomie ćwierćfinału), trzecie Joci Papai. Spośród 30 utworów tylko cztery nie otrzymały żadnych punktów. Najlepsza na Malcie okazała się Brooke Borg z „Unstoppable”, która uzbierała 71 punktów i trzy dwunastki. Drugie miejsce miała Jade Vella, trzecie Janice Mangion. Claudia Faniello zdobyła jedynie ósme miejsce.

Znamy już skład finału na Ukrainie. Wczorajszy półfinał wygrał ukraiński zespół rockowy O.Torvald z utworem „Time”, który zdobył drugą najwyższą notę zarówno od jury jak i od widzów. Drugie miejsce miał Melovin z „Wonder” – 3. miejsce u jury i 1. u widzów. Na trzecim miejscu (i już bez awansu) znalazł się Kadnay, który był faworytem jury, ale otrzymał zbyt niskie wsparcie od widzów by awansować. Ostatnie miejsce miała formacja „Śpiewające Gacie”. W finale preselekcji na Ukrainie wystartuje sześciu wykonawców. Stawkę otworzy formacja Salto Nazad, a zamknie Rozhden. Faworyzowana Tayanna wystartuje jako piąta. O wynikach decydować będą jurorzy i widzowie.

Trzeci półfinał Melodifestivalen dał bezpośredni awans do finału Robinowi Bengtssonowi (utwór „I can’t go on”) oraz najstarszemu uczestnikowi – Owe Thornqvistowi (utwór „Boogieman Blues”). Do rundy dogrywkowej przeszli Anton Hagman i FO&O. Bella & Filippa zajęły 5. miejsce, przedostatnia była Jasmine Kara, a ostatnie miejsce miała Krista Siegfrids. Już w najbliższą sobotę ostatni półfinał – o względy widzów powalczą m.in. Loreen, Jon Henrik Fjallgren czy Wiktoria.

W piątek i sobotę odbyły się dwa półfinały preselekcji słoweńskich EMA. W piątek do finału awansowali KING FOO, Nika Zorjan, Sell Out oraz Omar Naber, natomiast wczoraj jurorzy i widzowie przepuścili dalej Raiven, BQL, Tima Koresa i Nuskę Drascek. Wśród wyeliminowanych m.in. Tosca Beat, Alya, Clemens czy United Pandaz. W finale preselekcji wystartuje ośmiu wykonawców. Na razie nie wiadomo kto awansował do finału dzięki głosom publiczności, a kogo wsparło jury.

Aiste Pilveltye coraz mocniejsza na Litwie. Wokalistka wygrała już trzeci odcinek selekcji ze swoim udziałem. Wczoraj zdobyła najwyższe noty zarówno od jury jak i od widzów (1,7 tys. głosów). Wraz z nią do półfinału awansowali Sasha Song, Greta Zazza i Ieva Zasimauskaite. Ze względu na bardzo niską ocenę od jury z konkursu odpadł Gytis Ivanauskas czyli Lolita Zero. Drag Queen otrzymała 10 punktów od widzów, ale to nie wystarczyło by utrzymać się w grze. Odpadli też Edgaras Lubys, grupa E.G.O. oraz Grazvydas. Za tydzień drugi ćwierćfinał – o awans powalczą m.in. Paula i Mia.

Poznaliśmy skład finału preselekcji estońskich. W drugim półfinale awans uzyskali Daniel Levi, Liis Lemsalu, Kerli, Koit Toome z Laurą oraz Rasmus Randvee. Odpadli m.in, Antsud, Almost Natural czy Alvistar Funk Association. Finał selekcji odbędzie się dopiero 4 marca. Najpierw widzowie i jurorzy wybiorą najlepszą trójkę, a w superfinale o zwycięzcy zadecydują już tylko widzowie. Wśród faworytów wymienia się Ariadne i Daniela Levi, którzy wygrali swoje półfinały.

To nie koniec preselekcyjnych emocji! Dziś czekają nas jeszcze dwa wydarzenia. Przed nami półfinał na Łotwie. Spośród ośmiu uczestników jurorzy i widzowie wskażą najlepszą czwórkę, która awansuje do wielkiego finału. Wśród kandydatów m.in. Miks Dukurs, Linda Leen, My Radiant You czy Triana Park. Startuje też portugalskie „Festival da Cancao”. Dziś pierwszy półfinał z udziałem m.in. Rui Drumonda, Salvadora Sabrala, Marcii czy Deolindy Kinzimby. O tym, kto awansuje do finału decydować będą widzowie i jurorzy.

Dodatkowe akcje dla czytelników Dziennika Eurowizyjnego!

  • Głosowanie jurorów RSC w preselekcjach Łotwy, Norwegii, Słowenii, Litwy, Włoch (przedłużone do 19.02), Mołdawii, Estonii, Ukrainy, Rumunii i Islandii. Swoje punktacje należy wysyłać na blazewicz.poczta@gmail.com – szczegóły i terminarz TUTAJ.
  • Głosowanie w finale urodzinowego plebiscytu „Lucky 13″! Szczegóły TUTAJ.
Reklamy

One comment

  1. To że cały występ powinien być ogólnie płaski, to nie znaczy, że piosenka powinna być płaska. Co to, to nie. Przykładem są Niemcy i piosenka „Perfect Life” która jest do bani. Dobra płaskość, to przede wszystkich płaskość wizualna. Występy muszą być pionowe niż poziome. Równoległe do widzów, a nie do sufitu. Dobra piosenka musi być wyraźna, mocna, płynna. „Wildfire” jest pod tym względem lepsze, że ma mocniejsze refreny przynajmniej.

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.