„Supernova” na Łotwie wchodzi w etap finałowy. Wczoraj odbył się półfinał, a patrząc na wyniki można uznać, że…kto miał parzystą pozycję startową, ten miał szczęście i otrzymał awans. Widzowie do finału wpuścili Triana Park z „Line” oraz My Radiant You z „All I know”, natomiast jurorzy zdecydowali, że za tydzień usłyszymy również The Ludvig z „I’m in love with you” oraz Santę Danelevicę z „Your Breath”. Tym samym odpadli Linda Leen, Franco Franco, Lauris Valters oraz Miks Dukurs. Finał preselekcji już za tydzień, a spośród czterech kandydatów reprezentanta wybiorą już tylko widzowie i internauci, bez udziału jurorów.

Wczoraj odbył się pierwszy półfinał portugalski, który zawiódł oczekiwania fanów. Wielu miało nadzieję, że po rocznej przerwie i zmianie formatu konkursu (dopuszczenie utworów w języku angielskim) Portugalczycy zaprezentują silną i różnorodną stawkę. Niestety, usłyszeliśmy wczoraj prawie same ballady utrzymane w podobnym klimacie, które zgodnie uznane zostały za „przestarzałe”. Faworytem jurorów był Salvador Sobral, widzowie najchętniej głosowali na trio Viva La Diva i to właśnie ich utwór „Nova gloria” wygrał półfinał. Salvador awansował z miejsca drugiego, z trzeciego Fernando Daniel, a z czwartego Deolinda Kinzimba. Wśród pokonanych m.in. Golden Slumbers czy reprezentant Portugalii z 2005 roku – Rui Drumond, który zajął wczoraj przedostatnie miejsce.

Po dłuższej przerwie wraca temat Turkowizji, która miała odbyć się pod koniec ubiegłego roku, ale przesunięto ją na przełom lutego i marca. Teraz poinformowano, że konkurs znów zostanie przesunięty oraz dojdzie do zmiany gospodarza. Finał czwartej edycji odbędzie się 10 września 2017 roku w stolicy Kazachstanu, Astanie. Wcześniej odbędą się aż dwa półfinały – w dniach 8-9 września. Całość zorganizowana zostanie w Barys Arenie, zwanej też Pałacem Lodu. Turkowizja będzie współgrać z wystawą EXPO, która będzie organizowana w stolicy w tym samym czasie. Wśród uczestników konkursu będą ci, którzy planowali reprezentować swoje kraje/narody już w grudniu ubiegłego roku. Nadal aktualny jest też debiut Polski – reprezentantką ma być Białorusinka Napoli, którą znamy z preselekcji 2016 roku w Polsce.

Poznaliśmy już uczestnika plebiscytu Rejected Song Contest 2017 z Włoch. W konkursie, w którym oceniać będziemy najlepsze piosenki z preselekcji, Włochy reprezentowane będą przez Samuela Umberto Romano z utworem „Vedrai”, który w finałową noc Sanremo zajął 10. miejsce. W głosowaniu sześcioosobowej komisji czytelników Dziennika Eurowizyjnego był drugi, zaraz po zwycięzcy festiwalu – Francesco Gabbanim. Trzecie miejsce w głosowaniu czytelników zajął Ermal Meta. Szczegóły plebiscytu TUTAJ.

Dodatkowe akcje dla czytelników Dziennika Eurowizyjnego!

  • Głosowanie jurorów RSC w preselekcjach Łotwy, Danii, Norwegii, Słowenii, Litwy, Mołdawii, Estonii, Ukrainy, Rumunii i Islandii. Swoje punktacje należy wysyłać na blazewicz.poczta@gmail.com – szczegóły i terminarz TUTAJ.
  • Głosowanie w finale urodzinowego plebiscytu „Lucky 13″! Szczegóły TUTAJ.

Źródło: Eurovoix, Wikipedia, inf. własne, fot. MyRadiantu.com 

Reklamy