Znamy wyniki z sześciu krajów

Pora poznać rezultaty głosowan w sześciu krajach, które dziś przeprowadzały swoje preselekcje. Zaczynamy od Finlandii, bo najszybciej się skończyła. Do finału awansowały trzy wokalistki: Saara Aalto, Stella Christine i Eini. Pierwsza z nich była też główną faworytką czytelników Dziennika Eurowizyjnego, ponieważ w ankiecie zdobyła aż 62% poparcia. Wyeliminowani zostali Mikko Herranen, Clemso oraz Paa-Aijat.

Melodifestivalen zakończyło się dziś spodziewanym triumfem Ace Wilder, która zaprezentowała niesamowity występ sceniczny i była główną faworytką czytelników (41%). Drugie miejsce w naszym głosowaniu zdobył Robin Bengtsson, który zdaniem Szwedów także zasłużył na awans do finału, co było sporą niespodzianką, bo wokalista pokonał dwa popularne duety – Samira i Viktora oraz Mattiasa i Albina. Duety trafiły do rundy dogrywkowej. Niestety odrzucono dwie propozycje country – zarówno Pernillę jak i szaloną Mimi Werner. Gośćmi specjalnymi półfinału były Anna Book i Las Ketchup (ESC 2006 z Hiszpanii), a początkowych sekundach show na ekranie widzieliśmy … Olę Ciupę.

Ostatni ćwierćfinał na Węgrzech wygrał Petrushka, który zdobył aż 42 punkty w głosowaniu jurorskim i przed aplikację, co oznacza, że zrównał się z Freddie’m i staje się jednym z faworytów „A Dal”. Wokalista otrzymał w ankiecie Dziennika Eurowizyjnego 2. miejsce i 25% poparcia. Wraz z nim do półfinału awansowali Szilvia Agardi, Parno Graszt, B The First oraz Nika. Ku wielkiemu zaskoczeniu, zagrożeni byli m.in. Balint Gajer i Oliver Berkes, który wygrał głosowanie czytelników DE. Na szczęście widzowie zdecydowali, że piosenka „Seven Seas” Olivera i Andi powinna dostać się do półfinału. Odpadli Iv, Balint Gajer, Viki Singh oraz Julia Horanyi.

Piąty odcinek selekcji litewskich wygrała, zgodnie z przewidywaniem Aiste Pilvelyte z „You Bet” zdobywając 12 punktów od jury litewskiego i widzów. Drugie miejsce przypadło Ruslanasowi, a trzecie Ievie Zasimauskaite (12 pkt od jury międzynarodowego). Najgorzej poradziła sobie Baiba, która zebrała tylko 5 punktów i zajęła ostatnie miejsce. Doszło natomiast do remisu między E.G.O. i Bertą, jednak zgodnie z regulaminem zdecydowały głosy jury, więc drugą wyeliminowaną jest Berta Timinskaite, chociaż dostała więcej punktów od widzów.

Jamala i jej utwór „1944” wywołał sporo emocji w studiu, wśród jury i wśród widzów, ale ostatecznie wygrał obydwa głosowania preselekcji ukraińskich w półfinale. Wraz z wokalistką, która była faworytką czytelników Dziennika Eurowizyjnego, do finału awansowali też The Hardkiss oraz Brunettes Shoot Blondes. Wyniki łączone pokryły się z wolą jurorów, chociaż widzowie zamiast formacji BSB woleli w finale Aidę Nikolaychuk, która została nisko oceniona przez jury. Wśród wyeliminowanych jest też Anastasia Prihodko, która zajęła ostatecznie 7. miejsce. Preselekcje ukraińskie przygotowane są na bardzo wysokim poziomie i naprawdę warto je oglądać! Warto przypomnieć, że nadawca publiczny zorganizował je wspólnie z telewizją prywatną i efekt widać gołym okiem, zwłaszcza, jeśli ktoś pamięta poprzednie selekcje w tym kraju, które były chaotyczne, nudne i przy okazji pełne skandali z manipulacją głosami widzów. Stacja STB zapewnia, że protokoły głosowania jury i widzów zostaną jak najszybciej opublikowane na stronie internetowej, by zapewnić przejrzystość.

Islandia wyłoniła trzech finalistów swoich selekcji. Do finału awansowały Greta Salóme StefánsdóttirKarlotta Sigurðardóttir oraz duet Erna Hrönn Ólafsdóttir & Hjörtur Traustason z utworem nieco podobnym do jednego z hitów Andrzeja Piasecznego. Teoretycznie z walki o Sztokholm odpadli Ingólfur Þórarinsson, EVA i Sigga Eyrún jednak po II półfinale jurorzy zdecydują, który wyeliminowany uczestnik powinien dostać „dziką kartę”. Może trafi ona do kogoś, kto dziś czuje się przegranym?

3 komentarze

 1. Szwedzi mają ewidentnie przetrącony kręgosłup moralny, skoro wybrali dwa tak nudne występy do finału a Mimi Werner nie pozwolili nawet wejść do Andra Chansen. Ten naród niestety coraz bardziej patetycznieje.

  Polubienie

  1. A która piosenka z wczorajszego półfinału była patetyczna? Używasz słów których nie rozumiesz… Ace w finale, to jakiś żart, jej utwór jest słaby, a to zapowiadane ,spektakularne show jest nijakie. Przynajmniej wiemy już, że to nie ona wygra MF.

   Polubienie

 2. Moralny? Chyba kolego/koleżanko nie wiesz nawet jakich słów używasz. Ale proszę, go on, ponarzekaj jeszcze bardziej. Wg mnie i moich szwedzkich znajomych z którymi oczywiście rozmawiałem o Mello jeszcze wczoraj, Mimi była kiczowata. Większość postawiła ją na równi z ‚Rik’, ale Rik ma dużą fanbazę; o Samirze i Viktorze nawet nie wspominając. Logicznie rzecz biorąc: to nie naród patetycznieje, co po prostu Mimi nie skłoniła ludzi do głosowania na nią. Fajna piosenka, ale nie będę wydawał swoich 3.50 koron.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

<span>%d</span> blogerów lubi to: