Cztery kolejne kraje ruszają z preselekcjami

Luty to miesiąc najbardziej intensywny jeśli chodzi o preselekcyjne emocje. Już dziś będziemy mogli obejrzeć aż sześć różnych programów – znane nam już selekcje na Litwie i Węgrzech oraz pierwsze odcinki konkursów organizowanych przez Finlandię, Islandię, Szwecję i Ukrainę. Według wyników ankiet na Facebooku aż 51% czytelników Dziennika Eurowizyjnego najbardziej czeka na „Melodifestivalen”.

18:00 UKRAINA

Ze względu na wczesną porę emisji wielu fanów zapewne zdoła obejrzeć pierwszy odcinek selekcji na Ukrainie, a przynajmniej stawkę konkursową. Dziś pierwszy półfinał w którym wystąpi dziewięciu wykonawców, a jedynie trzech przejdzie dalej. Zdecydują o tym głosy telewidzów i jury. Rywalizacja będzie emocjonująca, gdyż o finał walczy wielu znanych wykonawców w tym m.in. Anastasia Prihodko (ESC 2009), The Hardkiss, Tonya Matvienko, Jamala (foto) czy Aida Nikolaychuk. Dziś wszystkie utwory wykonane będą po angielsku, przy czym utwór Jamali „1944” będzie miał refren w języku tatarskim. Faworytami są dziś Jamala i The Hardkiss, których uważa się za pewniaków do awansu. Wiele utworów konkursowych znaleźć można na playliście YouTube (TUTAJ) lub na VK czy SoundCloud.

 • Національний відбір до ПКЄ-2016. Перший півфінал
 • 18:00-20:00 (część I) i 20:35-21:40 (część II)
 • Transmisja internetowa TUTAJ lub TUTAJ 
Kto jest Twoim faworytem w I półfinale na Ukrainie?

Anastasia Prikhodko

The Hardkiss

Tonya Matvienko

Vladislav Kurasov

Lavika

Jamala

Aida Nikolaychuk

Svetlana Tarabarova

Brunettes Shoot Blondes

 
pollcode.com free polls

19:40 WĘGRY

Trzeci i ostatni ćwierćfinał preselekcji „A Dal”. Dziś ostatnia dziesiątka uczestników wykona swoje utwory na scenie i powalczy o względy jurorów, widzów oraz właścicieli aplikacji mobilnej (z której głosować można również poza granicami kraju, wymagana jest jednak rejestracja – szczegóły w  TYM artykule). Aby wejść do półfinału należy się znaleźć w czołowej piątce głosowania lub mieć naprawdę spore poparcie u widzów. Póki co najlepszym wynikiem pochwalić się może Freddie z I ćwierćfinału, który zdobył 42 punkty, z kolei rekordową notą od użytkowników aplikacji mobilnej jest 8 punktów (do tej pory zdobyli ją Freddie i Andras Kallay-Saunders z zespołem). Dziś w stawce nie ma tak silnego faworyta, ale jest parę utworów, na które warto zwrócić uwagę np. „Seven Seas” w wykonaniu Olivera Berkesa (foto) i Andi Toth, „Trouble in my mind” Petrushkiego czy „Speed Bump” Balint Gajer. Wystartuje też popularna romska formacja Parno Graszt. Sześciu na dziesięciu uczestników otrzyma awans do półfinału.

  • A Dal
  • 19:40-21:55
  • Transmisja internetowa TUTAJ
Kto jest Twoim faworytem w III ćwierćfinale na Węgrzech?

B The First

Bálint Gájer

Ív

Júlia Horányi

Nika

Olivér Berkes & Andi Tóth

Parno Graszt

Petruska

Szilvia Agárdi

Viki Singh

 
pollcode.com free polls

20:00 SZWECJA

Wieczorem rusza „Melodifestivalen 2016” czyli legendarne preselekcje, które w tym roku wyłonią reprezentanta Szwedów, czyli gospodarzy Eurowizji w Sztokholmie. Niestety konkurs targany jest skandalami. Najpierw w niemiłej atmosferze pozbyto się Charlotte Perrelli z funkcji współprowadzącej II półfinału, a przedwczoraj zdyskwalifikowana została Anna Book, która dziś miała walczyć w półfinale. Jej utwór był w 2014 roku zgłoszony do preselekcji mołdawskich i chociaż został tam odrzucony, trafił do Internetu. Telewizja SVT zezwoliła wokalistce na udział gościnny w pierwszym półfinale – Anna Book dziś wystąpi podczas show. O awans walczyć będzie jednak tylko sześciu wykonawców – dwóch z nich trafi do finału, a laureaci miejsc 3-4 do rundy dogrywkowej. Moimi faworytami są Mimi Werner i Robin Bengtsson (foto), z kolei czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego, którzy głosowali w ankiecie z czwartku stawiają na Ace Wilder (39%), przed Robinem (29%) i Samirem i Viktorem (18%). Dzisiejsze show odbędzie się w Goteborgu, a poprowadzą je Gina Dirawi i Petra Mede.

 • Melodifestivalen 2016: Deltävling 1
 • 20:00-21:30
 • Transmisja internetowa TUTAJ 
Kto jest Twoim faworytem w I półfinale MF 2016?

Ace Wilder

Samir i Viktor

Mimi Werner

Pernilla

Mattias Andreasson i Albin

Robin Bengtsson

 
pollcode.com free polls

20:00 FINLANDIA

Rozpoczyna się także konkurs w Finlandii. Dziś pierwszy półfinał w którym zaprezentuje się sześciu kandydatów, a trzech przejdzie dalej – zdecydują o tym tylko wyniki głosowania publiczności. Główną faworytką fanów jest Saara Aalto, (foto) 28-letnia wokalistka, która zajęła 2. miejsce podczas preselekcji 2011. Jej konkurencję stanowić będą m.in. Clemso, Eini czy Paa-Aijat. Show poprowadzą Krista Siegfrids i Roope Salminen.

 • Uuden Musiikin Kilpailu 2016
 • 20:00-21:30
 • Transmisja internetowa TUTAJ
Kto jest Twoim faworytem w I półfinale Finlandii?

Clemso

Eini

Mikko Herranen

Pää-Äijät

Saara Aalto

Stella Christine

 
pollcode.com free polls

20:00 LITWA

Piąty odcinek preselekcji litewskich nie ma nic ciekawego do zaoferowania, zwłaszcza, że zobaczymy i usłyszymy niemal identyczną stawkę jak w trzecim odcinku sprzed 2 tygodni. Dziś o awans do kolejnego etapu powalczy dziesięciu kandydatów z grupy wykonawców, którzy do preselekcji zgłosili się bez własnego utworu więc wybrali sobie utwory z bazy zgłoszeń. Faworytką jest Aiste Pilvelyte (foto), która zdobyła 12 punktów od jury litewskiego. Zapewne wysoko w rankingu znajdzie się również Ruslanas Kirilkinas. Zgodnie z zasadami dziś ośmiu kandydatów przejdzie dalej, a dwóch odpadnie. Póki co zagrożene są Milda Martinkėnaitė i Baiba, jednak wszystko w rękach jury międzynarodowego i widzów.

 • Eurovizija 2016. Nacionalinė atranka
 • 20:00-21:50
 • Transmisja internetowa TUTAJ
Kto jest Twoim faworytem w 5. odcinku na Litwie?

Baiba

Berta Timinskaitė

Ieva Zasimauskaitė

Neringa Šiaudikytė

4 Roses

Ruslanas Kirilkinas

Aistė Pilvelytė

Saulenė Chlevickaitė

Milda Martinkėnaitė

E.G.O.

 
pollcode.com free polls

21:00 ISLANDIA

Na koniec pierwszy półfinał islandzki, podczas którego sześciu kandydatów rywalizować będzie o trzy miejsca w finale. Wśród uczestników znajduje się moja faworytka Greta Salóme Stefánsdóttir (foto), która reprezentowała już Islandię w 2012 roku z Jónsim, a teraz zaśpiewa swój solowy utwór „Raddirnar”. Wielu fanów trzyma kciuki także za utwór „Kreisi” Siggy Eyrun. Gościem specjalnym półfinału będzie Pall Oskar, który wykona utwór przygotowany specjalnie z okazji 30. rocznicy debiutu Islandii na Eurowizji. W dzisiejszym półfinale wszystkie utwory zostaną wykona w języku islandzkim.

 • Söngvakeppnin
 • 21:00-22:40
 • Transmisja internetowa TUTAJ
Kto jest Twoim faworytem w I półfinale Islandii?

Greta Salóme Stefánsdóttir

Erna Hrönn Ólafsdóttir & Hjörtur Traustason

Ingólfur Þórarinsson

EVA

Karlotta Sigurðardóttir

Sigga Eyrún

 
pollcode.com free polls

<span>%d</span> blogerów lubi to: