Eurowizja 2015: Austria, Kosowo, Polska, San Marino

Kosowski problem Austrii

Podczas finału preselekcji austriackich ORF prezentowało wyniki na tle kolorowej mapy Europy utworzonej w ramach projektu graficznego „Building Bridges”, co oznacza, że podobne grafiki zobaczymy również podczas Eurowizji 2015. Autorzy facebookowego fanpage Eurovision Albania szybko zauważyli jednak, że na mapie nie ma nakreślonych granic Kosowa, quasi-kraju nieuznawanego przez część Europy. Aby uniknąć wysyłania oficjalnej skargi do EBU, najpierw skontaktowano się z austriackim nadawcą, który w odpowiedzi przyznał, że status Kosowa jest kwestią problematyczną, dlatego granice prezentowane na tej grafice często są mało wyraźne. Nadawca zapewnił jednak, że mapa zostanie poprawiona, bo Austria była jednym z pierwszych państw, które uznały niepodległość Kosowa. Padła też informacja, że nadawca kosowski RTK jest aktywnym członkiem EBU, co nie jest prawdą.

Spośród uczestników Eurowizji 2015 Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Cypr, Gruzja, Grecja, Mołdawia, Izrael, Rumunia, Rosja, Hiszpania i Serbia nie uznają niepodległości Kosowa, w związku z tym ten kraj nie za bardzo ma możliwość startu w konkursie, chociaż artyści urodzeni w tym regionie Serbii parokrotnie uczestniczyli w ESC, najczęściej w barwach Albanii. W tym roku z Kosowa pochodzą twórcy utworu „I’m alive” Elhaidy Dani. Kosowo raz startowało natomiast w jednej z edycji Eurowizji dla Młodych Tancerzy, gdzie rywalizowało m.in. z Grecją i dla nikogo nie był to problem.

TELEGRAM TELEGRAM

Monika Kuszyńska trafiła na okładkę tygodnika „Dobry Tydzień”. W obszernym artykule opisana jest jej historia i oczywiście fakt, że została wybrana na reprezentantkę Polski na ESC. O wokalistce przeczytać też można w piśmie „Rewia”, gdzie napisane jest m.in., że Monika na Eurowizji będzie przełamywać kolejne bariery. Zwrócono także uwagę na negatywne komentarze, jakie pojawiły się po wyborze TVP.

Specjalna, 4-minutowa wersja utworu „Chains of light” jest już opublikowana, a przygotowano do niej nawet specjalny teledysk, który zawiera nieemitowane wcześniej kadry. Obejrzeć go można TUTAJ. Jak co roku San Marino to kraj przez niektórych wyśmiewany, a przez innych chwalony i popierany. Czy utwór Michela i Anity odnajdzie drogę do finału ESC?

Martin Grubinger wystąpi podczas Interval Act’u finału Eurowizji 2015. Na tę okazję instrumentalista przygotował 9-minutową kompozycję, w której połączy muzykę klasyczną z brzmieniem big-bandowym, chórem i perkusją. W przygotowanie projektu zaangażowanych będzie ok. 40 muzyków i słynny Arnold Schoenberg Choir.

3 komentarze

  1. Patrząc na to co jest w czołówce eurowizyjnych rankingów, mam wrażenie, że albo tegoroczna Eurowizja będzie tragiczna, albo prawdziwi faworyci są poukrywani gdzieś niżej, pośród „outsiderów” tak jak chociażby The Common Linnets rok temu.

    Polubienie

  2. Jeśli okaże się, że Polska i Rosja będą w tym roku w top 3 televotingu a Szwecja gdzieś na 5-6 miejscu, ale wygra dzięki głosom jury, to będzie ostateczny skandal i pogrążenie Eurowizji, i te państwa wtedy powinny wycofać się, tak jak to zrobiła Turcja.

    Polubienie

  3. Jury eurowizyjne lubi tylko jedno państwo ze wschodu – Azerbejdżan. Wszystkimi innymi oni gardzą i przeciw nim głosują.

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: