Eurowizja 2015: Grecja, Australia, Niemcy, Portugalia, Słowenia, Polska; Eurowizja dla Młodych Tancerzy

Grecja zdecydowała się na balladę

Po raz pierwszy od 2006 roku preselekcje greckie wygrała ballada – reprezentantką kraju została Maria Elena Kiriakou z utworem „One last breath”. Wokalistka zdobyła 12,38 punktów od widzów i 11,54 punkty od jury, co oznacza, że wygrała oba głosowania. Drugie miejsce zajęła Thomai Apergi (2. miejsce u widzów i 3. u jury), a trzecie Shaya Hansen (3. miejsce u widzów, 2. u jury). Na dalszych miejscach znaleźli się Barrice i C:Real. Do Wiednia jedzie więc 31-letnia piosenkarka urodzona na Cyprze. W Grecji znana jest dzięki zwycięstwu w pierwszej edycji programu „The Voice” – jej mentorką była Despina Vandi.

Preselekcje greckie jak zwykle pełne były gadaniny i tradycyjnych brzmień. W związku z 60-leciem Eurowizji postanowiono przypomnieć najciekawsze momenty z historii konkursu, przeprowadzono również quiz wiedzy o konkursie, a na scenie zaprezentowali się tancerze i piosenkarze wykonujący nieco inne wersje eurowizyjnych przebojów tj. „Rise Up”, „Watch my dance” czy „Die for you”. Zaśpiewała również Helena Paparizou, jedyna grecka zwyciężczyni ESC. Gościem był takżę reprezentant Cypru, który wykonał balladę „One thing I should’ve done”.

Australia stawia na Guy’a Sebastiana

Krótko przed północą (czasu polskiego) telewizja SBS zaprezentowała wokalistę, który walczyć będzie pod flagą Australii podczas tegorocznej Eurowizji. Spodziewano się wielkiej gwiazdy i raczej zawodu nie ma, gdyż do Wiednia jedzie Guy Sebastian – zwycięzca pierwszej edycji lokalnego „Idola”. Utwór nie jest jeszcze znany, ale w trakcie konferencji padło zapewnienie, że wybór ma być dokonany między dwiema kompozycjami, które są balladami. Premiera ma się odbyć w ciągu kilku najbliższych dni.

Guy ma 33 lata i urodził się w Malezji, jego ojciec pochodzi ze Sri Lanki, a matka ma korzenie brazylijsko-portugalskie. Wychowywał się w Indiach, ale w 1988 wraz z rodziną przeniósł się do Australii. W 2003 roku wygrał australijskiego „Idola” i automatycznie reprezentował Australię podczas pierwszej (i jedynej) edycji światowej, tzw. „World Idol”, gdzie konkurował m.in. z Alicją Janosz. Chociaż spodobał się jurorom, ostatecznie zdobył tylko 56 punktów (1 więcej od Polski) i zajął 7. miejsce na 11 krajów. Polska przekazała mu 5 punktów (na 12 możliwych). Do tej pory wydał 7 albumów, dwie EP-ki, jedną składankę i jedno DVD koncertowe. Zdobył prawie 50 prestiżowych nagród muzycznych, wydał 18 singli, które trafiły do top20 najpopularniejszych utworów w kraju. Jedenaście razy odbywał trasy koncertowe, nie tylko po Australii. W 2011 roku został jurorem w „X Factor”. Jednym z jego najbardziej znanych utworów w Polsce jest „Like a Drum”.

Dziś wybierają Niemcy

Wieczorem ruszy finał preselekcji niemieckich, a do wyboru nowego reprezentanta nasi sąsiedzi użyją formatu znanego już z poprzedniego roku. Najpierw usłyszymy ośmiu wykonawców, a widzowie wybiorą spośród nich najlepszą czwórkę, która przejdzie do drugiego etapu. W drugiej rundzie kandydaci zaśpiewają inne utwory (każdy z nich musi przygotować dwie piosenki). Kolejny etap selekcji polegać będzie na wyborze dwóch najlepszych utworów – zgodnie z regulaminem, muszą one być wykonywane przez różnych artystów. Jeśli na 1. i 2. miejscu znajdą się piosenki tego samego wykonawcy, do superfinału awansuje tylko pierwsza z nich. Ostatnią częścią będzie wyłonienie zwycięzcy. Wśród kandydatów są m.in. Faun (foto), Fahrenheidt, Mrs. Greenbird czy Ann Sophie, zwyciężczyni tzw. koncertu klubowego. Gościem selekcji będzie Conchita Wurst. Transmisja ruszy o 20:15 i dostępna będzie TUTAJ.

TELEGRAM TELEGRAM

Wtorkowy półfinał selekcji portugalskich zakończył się awansem Leonor Andrade i Yoli Dinis, które wygrały głosowanie widzów. Jury do finału dopuściło też Goncala Tavaresa. Odpadły m.in. Adelaide Ferreira czy Rita Seidi. Dziś wieczorem drugi półfinał, w którym o awans powalczą m.in. Rubi Machado, Teresa Radamanto czy Simone de Oliveira. Start o 22:00, transmisja dostępna TUTAJ.

Marjetka Vovk zapewniła, że podczas występu na Eurowizji na pewno będzie mieć na sobie białe słuchawki, które stały się jej znakiem rozpoznawczym. Jak twierdzi, są też symbolem jej prywatnej przestrzeni. Do Wiednia zabierze na pewno dwie suknie – tę znaną z selekcji EMA jak i drugą, podobną. Na pewno wystąpi w białym kolorze, jednak który strój wybierze? Sprawdzi to na próbie. Pewne jest, że na scenie nie zabraknie też tancerki, grającej na skrzypcach-widmo, jednak cały występ znany z selekcji słoweńskich ma być nieco rozbudowany, bo i scena będzie w Stadthalle znacznie większa.

Telewizja łotewska potwierdziła, że nie zamierza wracać do Eurowizji dla Młodych Tancerzy, z kolei EBU prowadzi negocjacje dotyczące udziału Mołdawii. Co ciekawe, w Europie jest już tylko kilka państw, które nigdy nie startowały w tym konkursie – są to m.in. Islandia, Litwa czy San Marino. TVP Kultura uruchomiła specjalny fanpage poświęcony polskim selekcjom „Młody Tancerz Roku”. Znamy też finalistów selekcji, które odbędą się 22 marca w Warszawie. Szczegóły TUTAJ.

Media eurowizyjne dość szybko podchwyciły temat wczorajszego oświadczenia Edyty Górniak. Wielu fanów czuje zawód z powodu takiej decyzji TVP, obawiając się jednocześnie tego, co czeka nas w poniedziałek. Przypominam, że reprezentanta i piosenkę poznamy podczas programu „Świat się kręci” w poniedziałek o 18:30. Po emisji programu fotoreporterzy będą mieli czas na zrobienie zdjęcia nowemu reprezentantowi, nie zabraknie też chwili na wywiad. Zapowiadana wcześniej konferencja prasowa ostatecznie nie odbędzie się, a wszystkie szczegóły projektu poznać mamy w trakcie trwania programu. Komunikat prasowy ma się pojawić na stronie TVP dopiero po transmisji show. Fani zrzeszeni na grupie „Dziennika Eurowizyjnego” twierdzą, że teraz najlepszą opcją byłaby Sylwia Grzeszczak. Na drugim miejscu w ankiecie znalazła się Doda, na trzecim Justyna Steczkowska.

Głosowanie w 14. notowaniu listy przebojów zostało zakończone. Wyniki niebawem.

<span>%d</span> blogerów lubi to: