Skandal w Izraelu

Na dzień przed finałem narodowym selekcji Kdam 2013 stawkę opuszcza największa faworytka – Kathleen Rayter. Wokalistka w specjalnym liście, który opublikowała na swoim Facebooku oskarża jurorów o faworyzowanie niektórych uczestników i nazywanie jej samej „tchórzem”. Wokalistka zdradziła, że komisja jurorów (która w finale poszerzy się o dwóch dodatkowych członków) dała jej do zrozumienia, że na ma co liczyć na ich poparcie, bo głosy zostały już ustawione, a Kathleen przypadną niskie noty. W ten sposób potwierdzają się wcześniejsze doniesienia, które rzucają cień na przygotowane z ogromnym rozmachem selekcje. Niektórzy jurorzy zataili pewne dane, m.in. nie przyznali się, że mają powiązania biznesowe z uczestnikami konkursu, co skutkowało dawanej punktów po znajomości. Głosowanie jurorów stanowi (w każdej rundzie) 50% oficjalnych rezultatów. Menadżer Kathleen wielokrotnie alarmował telewizję IBA, aż w końcu postawił nadawcy ultimatum – albo część komisji zostanie zmieniona, albo Kathleen wycofa się z finału. Niestety, skorumpowana IBA nie uznała skarg menadżera. Kathleen nie miała więc wyjścia i musiała opuścić stawkę selekcyjną, co sporo ją kosztowało. Zgodnie z kontraktem, jaki podpisał każdy uczestnik, wycofanie się z preselekcji grozi karą 10 tys. euro.

Skandal w Kdamie jest dziś głównym tematem lokalnych mediów. Mówi się o nienawiści jurorów wobec Kathleen i o nadawcy IBA, który od dawna uważany jest za instytucję skorumpowaną i przestarzałą. Od lat IBA cieszy się w kraju złą sławą, wyniki oglądalności stacji nie są zachwycające, a fakt, że to właśnie ten nadawca organizuje preselekcje i wysyła artystów na Eurowizję sprawia, że wielu wokalistów nie chce uczestniczyć w konkursie, by nie mieć żadnych zobowiązań wobec telewizji publicznej. Odejście Kathleen sprawia, że Kdam ma teraz tylko jedną faworytkę i jest nią Moran Mazor z utworem „Rak bishvilo”. UPDATE: Wolne miejsce w finale zajmie Nikki Goldstein.

TELEGRAM TELEGRAM

Kolejne informacje z Białorusi. Najpierw w Internecie pojawił się eurowizyjny singiel Alyony do utworu „Solayoh”, a nieco później telewizja białoruska potwierdziła, że to właśnie ta piosenka reprezentować będzie kraj na Eurowizji. Białoruś momentalnie podskoczyła w zakładach bukmacherskich, zajmuje aktualnie 7. miejsce. Ponieważ „Solayoh” to tak naprawdę nowa wersja utworu „Soleo” z 2008 roku, ESCkaz poprosił EBU o potwierdzenie, że utwór, który był 5 lat temu opublikowany na  MySpace może brać udział w Eurowizji. Sietse Bakker odpowiedział, że, bazując na materiałach dostarczonych przez telewizję białoruską, Unia nie ma przeciwwskazań wobec piosenki. Coś jednak musi być na rzeczy, bo nadawca BTRC wycofał się ze wcześniejszego oświadczenia. Dziś w siedzibie stacji ma się odbyć specjalna narada, w trakcie której eksperci wybiorą na Eurowizję jedną z czterech piosenek Alyony. Decyzja oficjalne podana zostanie jutro.

Telewizja SVT poinformowała, że półfinały Melodifestivalen obserwowało na żywo ok. 125 dziennikarzy, natomiast na finał spodziewane jest przybycie aż 350 przedstawicieli prasy. Co ciekawe, w całej stawce konkursowej tegorocznych selekcji jest aż 73 różnych kompozytorów, z czego jedynie 11 to kobiety, a 47 to debiutanci. Najwięcej piosenek (5) miał Thomas G:son (w finale tylko jedna). Gośćmi finału MF będą Carola i Loreen (foto).

Szwedzka ekipa podróżuje po Europie i nagrywa pocztówki eurowizyjne z uczestnikami konkursu. Ponoć pocztówka łotewska ma być niezwykle atrakcyjna, bo Szwedzi i członkowie grupy PeR bardzo się polubili. Wcześniej team SVT odwiedził Grecję i Cypr.

Potwierdzono, że utwór „Imperija” zostaje wycofany z Eurowizji i zostanie zastąpiony nową piosenką, nad której nagraniami czuwać ma sam Kiril Dzajkovski, jeden z najbardziej znanych w regionie kompozytorów. Esma Redzepova zdaje się być bardzo zdenerwowana całą sytuacją. Powiedziała, że nie chce nic komentować, a robi tylko to, co jest wymagane, czyli nagrywa w studiu nową propozycję na Eurowizję. Przypomnę, że wycofaną „Imperiję” stworzył jeden z adoptowanych synów wokalistki.

Reklamy

One comment

  1. Nieee tylko nie to! Po odpadnięciu kilku moich faworytów w półfinałach, Kathleen była moją główną faworytką w finale Kdam :((( To mogła byc nowa Shiri Maimon 😦 Mam nadzieję, że nie wygra ta cała Moran :/ Coś dużo w tym roku tych dziwnych sytuacji, skandali, nieoczekiwanych wyborów :/

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.