Izrael rozpoczyna Kdam 2013

UPDATE: Kathleen Reiter, Ron Weinreich i Shani Zamir w finale preselekcji. Do dogrywki dostał się Judah Gavra.

Przed nami pierwszy z pięciu odcinków preselekcji izraelskich „Kdam 2013”. Po raz pierwszy w historii Izraela, preselekcje narodowe będą tak długie – składać się będą z trzech półfinałów, rundy dogrywkowej i finału. W każdym półfinale wystartuje 10 kandydatów, a widzowie wraz z jury wskażą do finału trzy najlepsze propozycje. Zdobywca czwartego miejsca trafi do dogrywki. W dzisiejszym półfinale rywalizować będą m.in. Kathleen Reiter – uważana za największą faworytkę całego Kdamu, Adir Getz, Judah Gavra (foto) czy drag queen Aderet, który wykona joke-entry „Victory”. Interval Act nawiązywać będzie do muzyki lat 70-tych. Wielu fanów uważa, że w tym roku preselekcje izraelskie przebijają poziomem selekcje szwedzkie i chociażby dlatego warto je obejrzeć. Co ciekawe, to chyba najbardziej wielojęzyczne selekcje w Europie – utwory wykonywane będą po angielsku, hebrajsku, hiszpańsku, francusku czy włosku. Półfinał wystartuje o 20:00 CET, transmisja internetowa dostępna będzie TUTAJ.

Hiszpania wybiera utwór

Poza półfinałem w Izraelu czeka nas dziś jeszcze finał selekcji w Hiszpanii. Podczas programu „Destino Eurovision” grupa El Sueno de Morfeo wykona trzy uwory: „Contigo hasta el final”, „Dame tu voz” i „Atrevete”, które wygrało głosowanie półfinałowe w Internecie. Najlepszą piosenkę wskażą widzowie i jury. W skład komisji wejdą m.in. Rosa Lopez i Marco Mengoni. Wśród gości specjalnych pojawią się m.in. Pastora Soler, Alex Ubago czy Nek. Finał transmitowany będzie na żywo z Barcelony, a oglądać go można zarówno w telewizji (TVE1, TVE Internacional) i Internecie: Na stronach RTVE i Eurovision.tv.

TELEGRAM TELEGRAM

Już jutro rano odbędzie się premiera piosenki gruzińskiej „Waterfall” w wykonaniu Sopho i Nodiko. Piosenka wykonana zostanie w programie „Nasz poranek”, a premiery należy spodziewać się ok. 8:00 CET. Transmisja internetowa dostępna TUTAJ.

Telewizja niemiecka poprosiła specjalną komisję badającą plagiaty o zbadanie podobieństwa pomiędzy utworami „Glorious” i „Euphoria”. Stwierdzono, że piosenka zespołu Cascada (foto) nie może być określana jako plagiat utworu Loreen. Przyznano jednak, że kompozycje stworzone zostały w podobnym sposób, jednak nie ma mowy o kopiowaniu.

Jutro odbędzie się premiera piosenki chorwackiej. Utwór po raz pierwszy zagrany zostanie podczas konferencji prasowej ok. 10:00 CET. Dwie godziny później zaplanowano premierę radiową i wtedy też udostępnione będzie mp3 piosenki. Pod wieczór klapa wykona swój utwór „Mizerija” podczas jednego programu telewizyjnego i koncertu charytatywnego. Szerzej na ten temat będę pisał jutro na Eurowizja.org

Duska Vucinic-Lucic z RTS przyznała, że nadawca serbski nie będzie organizował trasy promocyjnej swojego reprezentanta, bo jak wynika a analiz – taka promocja nie przynosi oczekiwanego rezultatu. Serbowie skupią się na tym, co robili już w ubiegłym roku – promocja utworu w radiu i na portalach społecznościowych. Podczas preselekcji Beosong nie wystąpi żaden reprezentant z innego kraju Europy. W wywiadzie dla ESCserbia zespół Kal określił swój utwór „Usne kadifa” jako energetyczny i pełen radości przebój. Wiadomo, że na scenie zespołowi towarzyszyć będzie wokalistka Vanja Prokopljević. Tymczasem nie ustają plotki dotyczące udziału Maji Odzaklijevskiej w selekcjach. Najnowsze informacje świadczą o tym, że wokalistka jednak zdoła zaśpiewać, pomimo problemów zdrowotnych. Ma to potwierdzać sam Nikola Burovac, jednak RTS nadal nie dodał Maji do listy uczestników na stronie internetowej Beosong 2013. [UPDATE] Oficjalne potwierdzenie: Maja Odzaklijevska wystąpi podczas półfinału selekcji.

Preselekcje szwedzkie nadal cieszą się w kraju ogromną popularnością. Ostatni półfinał (z Malmo) zajął 2. miejsce na liście najchętniej oglądanych czwartych półfinałów w historii Melodifestivalen. Rundę śledziło 3,5 mln widzów. Nadal niepokonany jest półfinał z Goteborga w 2006, który dał przepustkę do finału Caroli. Wtedy show śledziło 3,65 mln widzów. Tymczasem dziennik Expressen informuje, że spośród szwedzkich zwycięzców Eurowizji jedynie Loreen otrzymała oficjalne zaproszenie od SVT na Eurowizję 2013 w Malmo.

W listopadzie 2011 roku Anouk (foto) wzięła udział w audycji radiowej stacji 3FM i gdy prezenter poprosił ją o zaśpiewanie fragmentu nowej piosenki o której była mowa, wokalistka puściła mu z telefonu podkład do…eurowizyjnego „Birds”. Zapis rozmowy jest wciąż dostępny w Internecie – TUTAJ, od 7:24. Europejska Unia Nadawców bardzo szybko zareagowała i zaraz po odkryciu tego nagrania oświadczono, że fragment wykonany w trakcie audycji nie jest podstawą do dyskwalifikacji Anouk i utworu „Birds”, ponieważ ma znikomy wpływ na głosowanie telewidzów podczas Eurowizji 2013 w Malmo. Podobnie postąpił nadawca niemiecki w przypadku akustycznego wykonania utworu „Little Sister” grupy Mobilee, która uczestniczyła w tegorocznych selekcjach. Uznano, że nagranie nie da grupie przewagi w trakcie selekcyjnej rywalizacji. Wracając do Anouk – wokalistka nie weźmie udziału w imprezie „Eurovision in Concert”, mimo, że projekt jest inicjatywą Holendrów. Oficjalny powód to zbyt napięty grafik, ale wielu fanów twierdzi, że wokalistka po prostu zignorowała to fanowskie wydarzenie.

Potencjalny utwór Alyony na Eurowizję – „Soleo” opublikowany został na MySpace już w 2008 roku więc nie ma szans, by został dopuszczony do konkursu. Przypominam, że pod uwagę nadal brane jest „Rhythm of Love”, z którym Alyona wygrała preselekcje narodowe.

Gościem specjalnym podczas jutrzejszej prezentacji utworu macedońskiego będzie Kaliopi.

Reklamy

9 komentarzy

 1. Ja obawiam się, że preselekcje hiszpańskie przegrają z pucharem Króla Barcelona-Real. Wprawdzie jak mecz się skończy to mnie gdzieś 15-20 minut preselekcji, chyba, że bedzie dogrywka. Co do piosenki holenderskiej jak słuchałem tego fragmentu to dla mnie brzmiał on jak utwór z lat 50, ale to może przez słabą jakość nagrania.

  Polubienie

 2. Utwór Holenderki jest bardzo smakowity, nawet pomimo radiowych zniekształceń. Coś czuję, że znalazłem faworyta.

  Polubienie

 3. Mnie narazie utwór holenderski nie wiele mówi, poczekam na całość. Oglądam właśnie puchar króla narazie nudnawo karny był Barca 1-0 przegrywa.

  Co do faworytów jeżeli wygrają te piosenki co chcę z Węgier, Izraela i Rumuni to będę miał swoje TOP 3.

  Jak w Estonii się postarają to prawie domknie się moje top 5. Narazie jak dla mnie jest tylko Litwa i czekam na Ukrainę nową wersje.

  Do końca marca będziemy mądrzejsi już o to co nam Europa zaserwowała i wtedy zaczną się typy.

  Polubienie

 4. Czyli rozumiem, że można puszczać z komórek podkłady do eurowizyjnych piosenek w stacjach radiowych, jeszcze przed 1 września roku poprzedzającego daną Eurowizję… tak samo, jak można wykonać piosenkę akustycznie… no ok, droga EBU, ale może powinnaś to zapisać dokładnie w regulaminie, żeby wszyscy wiedzieli, że tak można?

  Czyli, skoro nie ma to wpływu na głosowanie telewidzów podczas ESC, no to podstawą do dyskwalifikacji nie powinna być również np. całkowita publikacja piosenki np. w dniu 31 sierpnia, ponieważ to również ma znikomy wpływ na głosowanie:P.

  Myślę, że skoro regulamin jest traktowany tak łagodnie, to powinni po prostu zapisać (zamiast wspomnianych przeze mnie wyżej podkładów z komórek), że piosenka na daną Eurowizję nie może być ZBYT rozpowszechniona w przeszłości, i wtedy by się zgadzało:P. No chyba, że jest taki zapis, że jeśli jakiś rodzaj publikacji utworu (choćby podkład z komórki:P) nie wpływa na głosowanie publiczności podczas ESC, to nie może być podstawą do dyskwalifikacji. Zatem piosenkę z 31 sierpnia również powinni dopuścić:P.

  To, co stwierdziła ta komisja w sprawie „Glorious” i „Euphorii”, to było dla mnie oczywiste już wcześniej.

  Jakakolwiek piosenka zwycięży w Hiszpanii, to będzie mi się podobała. Jednak nadal dziwi mnie obecność reprezentanta Włoch w jury. Nie powinno tak być, że jeden reprezentant ocenia drugiego (choćby twierdził, że jest na maxa obiektywny i zależy mu tylko na muzyce i zabawie…). Myślę, że EBU powinna tutaj zareagować. Albo stworzyć takie zapisy w regulaminie, jeśli ich nie ma. EBU czepia się jednych spraw (czasem słusznie, czasem mniej), a inne olewa…:].

  Polubienie

 5. Przecież nikt Hiszpanom nie kazał go wybierać na jurora. Chcą, to niech mają. Ich sprawa, EBU nie może tu interweniować przeciez…

  Polubienie

  1. Jeśli nie ma takich zapisów w regulaminie, to faktycznie nie może interweniować… Ale może powinny być takie zapisy. Reprezentanci nie powinni oceniać innych reprezentantów (co najwyżej mogą wysyłać smsy na innych bezpośrednio z greenroomu:)).

   Polubienie

 6. Hiszpania chyba w tym roku zaliczy dół tabeli.Jedyna piosenka El Sueno de Morfeo,która mi się podoba,to „Contigo Hasta El Final”.Z tym że to też nic rewelacyjnego nie jest.

  Polubienie

 7. Ten fragment piosenki Anouk był już dłuższy,ale jednak poczekam do oficjalnej prezentacji utworu.Gdybym już teraz na siłę miał coś napisać na ten temat,to miło się tego słucha.

  Polubienie

 8. ” Potencjalny utwór Alyony na Eurowizję – „Soleo” opublikowany został na MySpace już w 2008 roku więc nie ma szans, by został dopuszczony do konkursu. Przypominam, że pod uwagę nadal brane jest „Rhythm of Love”, z którym Alyona wygrała preselekcje narodowe. ”

  LOL,Anouk może,a Ona nie ?Powagi troszke

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.