Ryan Dolan reprezentantem Irlandii

Faworyt preselekcji irlandzkich, Ryan Dolan zdobył maksymalną notę od widzów i zdołał pokonać faworytkę jurorów – Aimee. Tym samym do Malmo Irlandia wystawia utwór „Only love survives” i jest to pierwsza tego typu propozycja reprezentująca kraj na Eurowizji. Czy zmiana stylistyki wyjdzie temu państwu na dobre? Drugie miejsce w finale selekcji zdobyła Aimee, którą Ryan pokonał ośmioma punktami. Słabo wypadła natomiast faworyzowana przez wielu formacja Inchequin, która w głosowaniu widzów zajęła ostatnie miejsce. Mentorem zwycięzcy był Stuart O’Connor, który wcześniej pracował z Jedwardami. Ryana opisuje jako największy talent muzyczny jaki ostatnio odkryto w kraju. Menor przyznał też, że otrzymał mnóstwo kompozycji dla Ryana, ale gdy tylko usłyszał „Only Love Survives”, wiedział, że to jest utwór z którym Dolan powinien startować w preselekcjach.

WEEKEND Z PÓŁFINAŁAMI

Szwecja

Dziś cztery kraje przeprowadzą półfinały narodowe. Tradycyjnie o 20:00 rozpocznie Szwecja. Tym razem półfinał Melodifestivalen 2013 trafi do Malmo Arena, miejsca, gdzie w maju odbędzie się Eurowizja. Z tego powodu widzów powitają dziś nie tylko Danny i Gina, ale też Petra Mede. Przed opublikowaniem fragmentów utworów największe szanse na awans do finału dawano reaktywowanej grupie Army of Lovers oraz Urlikowi, jednak reakcje fanów na te dwa utwory nie są zbyt pozytywne, co może sprawić, że znów będziemy świadkami dość ciekawych wyników w tych preselekcjach. Moimi faworytami są Robin Stjernberg (foto) z utworem „You” oraz grupa Army of Lovers. Gośćmi będą członkowie grupy Alcazar, których na scenie wspomoże Danny Saucedo. Będzie to ostatni półfinał konkursu. Dwa najwyżej ocenione utwory dostaną się bezpośrednio do finału, dwa kolejne trafią do rundy dogrywkowej. Start o 20:00, transmisja dostępna na SVT.se/Melodifestivalen

Węgry

Pierwszy półfinał węgierski to rywalizacja dziewięciu kandydatów o cztery miejsca w finale selekcji. Dwóch finalistów wskażą jurorzy, a dwóch kolejnych widzowie. Wśród dzisiejszych uczestników znajdują się m.in. mój faworyt Andras Kallay-Saunders, Tibor Gyurcsik, Odett czy Georgo Racz. Gościem specjalnym będzie Szilvia Peter Szabo (foto), kiedyś wokalistka duetu NOX. Co istotne, każdy może brać udział w głosowaniu podczas preselekcji węgierskich. Televoting uruchomiony jest dla widzów zza granicy – wystarczy wysłać sms-a na numer +36 30 8080 888 w treści wpisując numer kandydata (od 01 do 09). Koszt takiego sms-a równy jest cenie zwykłej wiadomości wysłanej z Polski na Węgry, bez dodatkowych opłat. Z jednego numeru telefonu wysłać można 20 sms-ów. Półfinał wystartuje o 20:15 i potrwa dwie godziny. Transmisja dostępna TUTAJ.

Estonia

Etap półfinałowy zamyka Estonia. Po ubiegłotygodniowym okropieństwie w postaci piosenki grupy Winni Puuh, dziś pora na występ największego faworyta – grupy Pohja-Tallin, której utwór „Meil on aega veel” od dawna jest już hitem w Estonii. O finał powalczą też dziś dobrze znani nam Birgit Oigemeel (foto), Rolf Roosalu czy Tenfold Rabbit. Spośród dziesięciu kandydatów jedynie połowa dostanie się do finału – zdecydują o tym widzowie i jurorzy. Występy półfinałowe zostały nagrane już wcześniej, dlatego dziś nie zostaną wykonane na żywo. Eesti Laul ruszy o 20:35 i potrwa półtorej godziny. Transmisja dostępna TUTAJ.

Rumunia

W Bukareszcie ruszają preselekcje rumuńskie. W dzisiejszym półfinale spośród 16 kandydatów widzowie i jurorzy wybiorą sześciu finalistów. Wśród kandydatów dziś Luminita Anghel z utworem „Unique” – reprezentantka Rumunii 2005 uważana jest za faworytkę tegorocznych preselekcji. Konkurencję dla niej stanowić będzie m.in. Natalia Barbu (Mołdawia 2007, foto), ale też Diana Hetea, grupa Edict czy duet Brigitta & Mihai. Preselekcje poprowadzą Paula Seling, Ovi, Andreea i Marius, którzy przebrani będą za członków szwedzkiej ABBY. Półfinał rozpocznie się o 20:00 i trwać będzie ponad 3 godziny. Transmisja dostępna w Internecie (TUTAJ), a co ciekawe, TVR oferuje w tym roku pięć różnych transmisji internetowych, więc poza śledzeniem tego, co dzieje się na scenie, będzie można np. non-stop obserwować kulisy lub to, co dzieje się w green-roomie. Dodatkowo preselekcje dostępne będą oczywiście na kanale satelitarnym TVRi, do którego wielu Polaków ma dostęp.

20:00 Melodifestivalen 2013: Deltävling 4

20:00 Selecţia naţională. Semifinala 1

20:15 A Dal – az első középdöntő

20:35 Eesti Laul 2013: 2. poolfinaal

TELEGRAM TELEGRAM

W piątek poznaliśmy wyniki kolejnej rundy preselekcji azerskich, których w tym roku chyba nikt nie śledzi. Tygodniową bitwę wygrała Nigar Huseynova, ale do finału (lub półfinału, bo format nie został jeszcze ustalony) zakwalifikowano także laureatkę 2. miejsca – Vladę Axundovą. W przyszłym tygodniu Ictimai nie będzie organizować kolejnej rundy konkursu. Nadal nie wiadomo, kiedy dokładnie preselekcje się skończą.

19 marca odbędzie się premiera nowego albumu Marca Mengoni, a jeden z utworów na płycie prawdopodobnie zostanie wysłany na Eurowizję. Od 26 lutego na iTunes codziennie dostępne będą do kupienia kolejne piosenki z albumu pt. „#Prontoacorrere”.

Ponad 70 piosenek zgłoszono do preselekcji armeńskich. Kompozycje dla Gora Suyjana (foto) i grupy Dorians nadesłano z Armenii, ale też z Rosji, Hiszpanii, Belgii czy Szwecji. Specjalna komisja wybierze najlepsze kompozycje, jednak przed finałem nie poda nazwisk kompozytorów zakwalifikowanych piosenek. Ma to uniemożliwić widzom głosowanie na ulubionego kompozytora, nie zwracając uwagi na piosenkę, jaką wystawił. Gośćmi selekcji mają być Gianluca z Malty oraz Esma i Lozano z Macedonii. Finał 2 marca.

Uruchomiono już oficjalną stronę Andriusa Pojavisa. Dostępna TUTAJ.

Dziś w jednym z programów telewizji białoruskiej Alyona Lanskaya ma opowiadać o przygotowaniach do Eurowizji. Być może zdradzi, jaki utwór wykona podczas konkursu.

Hannah Mancini wystąpi dziś w popularnym programie „Moja Slovenija” na kanale RTV SLO. Start o 20:00. Wokalistka wykona swój eurowizyjny utwór „Straight into love”.

Maja Nikolić w wywiadzie dla ESCxtra chwali się swoimi sukcesami i twierdzi, że jedynie preselekcji serbskich jeszcze nigdy nie wygrała. Dodatkowo uznała, że jej utwór „Blagoslov” jest tak dobry jak „Angel” Chiary i dzięki współpracy z zagranicznym kompozytorem wokalistka ma szansę wygrać…Eurowizję. Cały wywiad po angielsku przeczytać można TUTAJ. Dodam tylko, że Maja Nikolić ostatniego czasu traktowana jest przed media jak wariatka, która zaskakuje opinię publiczną coraz głupszymi wypowiedziami na temat swojej sławy, znajomych i „kontaktów biznesowych”. Jej muzyka przyćmiona została przez liczne kłótnie z innymi celebrytami oraz niekorzystne udziały w reality-show typu „Farma”. ESCserbia w ramach serii wywiadów z uczestnikami Beosong przedstawia dziś Igora Terziję. Jego utwór „Moja svetlosti” jest łagodny, ale z pewną dozą dynamiki. Wokalista pracuje też nad występem scenicznym, by widzowie mogli zarówno słuchać jak i oglądać jego występ.

Reklamy

18 komentarzy

 1. Po wysłuchaniu prawie całych studyjnych wersji utworów 4 semi MF ułożyłem swój ranking Top 8:

  1.Ralf Gyllenhammar (jestem pod wrażeniem tej piosenki)
  2.Behrang (zazwyczaj takie piosenki kojarzą mi się z pajacami skaczącymi po scenie i robiącymi z siebie idiotów,ale w tym wypadku robię wyjątek z powodu chwytliwego refrenu,elementów etnicznych kultury arabskiej)
  3.Robin Stjernberg (podoba mi się ta piosenka w tej wersji studyjnej)
  4.Ulrik (dobra piosenka,ale „czegoś” mi w niej brakuje)
  5.Lucia Pinera (zawiodła mnie trochę)
  6.Terese Fredenwall (niby miły dla ucha delikatny refren,ale niestety nudna piosenka jako całość)
  7.Sylvia Vrethammar (byłaby na końcu,gdyby nie Army of Lovers)
  8.Army of Lovers (niestety jako takiego typu utworów nie lubię,piosenka okropnie irytująca,nudna – to tylko moje zdanie – zdaję sobie również sprawę z tego,że z powodu popularności ten zespół trafi albo do finału,albo do AC,natomiast ja piosenki „Rockin’ The Ride nie trawię)

  Zmieniłem zdanie o niektórych piosenkach,bo,jak widać,czasami lepiej nie sugerować się takimi krótkimi fragmentami występów podczas prób.

  Nadal uważam tegoroczne MF za jedno z najgorszych,jeśli chodzi o dobór utworów.Gdyby to były utwory na miarę tych z MF 2006 i byłoby aż tyle fajnych piosenek jak w 2006 roku,to nie zastanawiałbym się nad kupnem całego albumu MF 2013,ale tak nie jest.Piosenki tegorocznego MF są nudne,brakuje im „tego czegoś”.Niekoniecznie musi to być powrót do szlagierów,aby coś mi się podobało w MF,choć z drugiej strony,czemu nie (zwiększenie ilości szlagierów w każdym z półfinałów może przypomniałoby Szwedom „stare dobre czasy”) .Najwązniejsze,aby piosenki były dobre i nie nudne i miały to coś.A tak w tym roku najlepszą metodą chyba byłoby zakup poszczególnych singli z iTunes,niż całego albumu.
  To moje własne odczucia z tegorocznego MF.I swoje wcześniejsze zdanie podtrzymuję i nie zamierzam go zmieniać.

  Być może telewizja izraelska zdecyduje się na wydanie składanki z piosenkami z tegorocznego KDAM.Bo w Izraelu są naprawdę dobre utwory i mają „to coś”.

  Polubienie

 2. Piosenka irlandzka jest ok, choć nie porywa jakoś specjalnie, przynajmniej mnie 😉 Ciekawe czy awansuje do finału?

  Ale by było, gdyby Estonia wysłała tego Winny Puhh.

  Polubienie

  1. Tylko nie Winny Puhh.To byłby horror i koszmar.Zresztą ta piosenka powinna być zdyskwalifikowana.Osoby w tej piosence przebrane są za…..W każdym razie słuchając tej piosenki i patrząc na występ bierze mnie obrzydzenie.

   Polubienie

   1. A ja słuchając tego, odczuwam jakiś taki dziwny niepokój 😉 serio ;P nie chce Was straszyć, ale patrząc na wyniki i reakcje w studio, cieszy się on dużą popularnością… Swoją drogą ciekawe, jakby na taki „utwór” zareagowało eurowizyjne jury? 🙂

    Polubienie

 3. Początek X-Factora ciekawy.
  Zaśpiewała dziewczyna Ruslane, co ciekawe sprawdziłem sobie szybko Blue Cafe wtedy występowało z Tatianą myślałem, że coś nawiąże, że zna tą piosenkę ale nie padło nic o Eurowizji. Możliwe dlatego przeszła bo byli pod wrażeniem jej stroju chyba raczej przebrana była w strój wilka bo to jakaś szamanka.

  Polubienie

 4. Uff.Dziś w Szwecji dobre wyniki.Porażka Army of Lovers – żenujący,chwilami niesmaczny występ.Na szczęcie,ludzie nie złapali się na te „sztuczki” na scenie.

  Polubienie

  1. Co racja to racja…zbyt wulgarne to było. Jak dla mnie to Ulrik powinien trafić do drugiej szansy, a Robin z Ralfem do finału. Jak na razie w Sztokholmie zaśpiewa tylko jedna kobieta, Luise. Gdzie jest to sławne szwedzkie równouprawnienie?! Mam nadzieję ,że z AC awansują Caroline, raz Tone i Erik bądź Martin.

   Polubienie

 5. A pojawienie się Petry Mede na scenie pokazało,że ESC 2013 będzie miało świetną prowadzącą.A tym biegłym francuskim i tym luzem na scenie (ale w pozytywnym sensie) zmiażdżyła wręcz koszmarnych zeszłorocznych prowadzących.

  Polubienie

  1. Petra nie będzie miała trudnego zadania, bo prowadzący 2012 byli straszni:P .Ona rewelacyjnie prowadziła MF i tak samo dobrze poprowadzi ESC, tutaj SVT podjęła słuszną decyzję, czego nie można powiedzieć o motylu, którego nadal nie trawię.

   Polubienie

   1. No właśnie,ten motyl jest okropny.Nie rozumiem,dlaczego coś takiego wybrano.A w Petrze podoba mi się jej naturalność i profesjonalizm.Do dziś nie mogę znieść sztucznego uśmieszku Eldara jako prowadzącego show w 2012 r.Można się czepiać jakości piosenek w MF 2013,ale za to produkcję widowiska SVT zrealizowała wzorowo – jest profesjonalnie i z humorem.Petra mnie dziś rozbawiła,jak się „pastwiła” nad Giną i Danny’m.

    Polubienie

 6. Wczoraj Ralf Gyllenhammar z zespołu Mustasch pokazał, jak powinien wyglądać eurowizyjny występ. Dla mnie teraz to jest faworyt Melodifestivalen. O to właśnie chodzi.

  Polubienie

  1. Tak bez statystyk i patrzenia w przeszłość? Jestem w szoku…Mam nadzieję ,że wygra Ralf lub Caroline ,jeśli wyjdzie z AC.

   Polubienie

   1. Racja.Też chcę Ralfa.
    By the way – cudo ballada z Rosji.W tym momencie mój numer 1 razem z Danią.Dina Garipova ma świetny głos.

    Polubienie

   2. Nie jestem wniebowzięty po wysłuchaniu propozycji rosyjskiej. Takich ballad powstają tysiące, a zwrotki to faktycznie chamska zrzynka z Gochy, której co prawda nie cenię, ale nikogo nie powinno się okradać. Trudno mi uwierzyć w taki przypadek kompozytorski. Musieli polski kawałek usłyszeć, a potem samo poszło. W zasadzie niewiele ryzykują, bo Andrzejewicz nie świeci międzynarodowym blaskiem i się nie upomni.

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.