Eurowizja: Loreen pierwszą kobietą, która dwukrotnie wygrała konkurs! Wielkie emocje w Liverpoolu!

Eurowizja 2023: Szwecja pokonuje Finlandię

Szwecja wygrywa Eurowizję 2023 tym samym ten kraj dołącza do Irlandii w rekordzie zwycięstw, a Loreen staje się pierwszą w historii kobietą, która triumfuje dwukrotnie. „Zupełnie tego nie rozumiem” – mówiła oszołomiona piosenkarka w wywiadzie zaraz po finale. Eurowizja 2024 odbędzie się 50 lat po zwycięstwie ABBY. Szwecja zebrała łącznie 583 punkty, wygrywając głosowanie jurorów z ogromną przewagą. W televotingu dała się pokonać Finlandii. Raper Kaarija wygrał głosowanie widzów i łącznie zebrał 526 punktów. Na pozycji trzeciej Izrael z wynikiem 362 punktów. W top5 także Włochy (350) oraz Norwegia (268). Na ostatnim miejscu znów Niemcy – to już dziewiąta taka porażka naszych sąsiadów i czwarta w ciągu ośmiu ostatnich konkursów. Pełne wyniki głosowania przedstawione będą na Eurovision.tv, gdzie poznamy też rezultaty półfinałów. Centrum Prasowe wstrzymało oddrech, gdy Kaarija zebrał ogromną pulę punktów od widzów, a arena skandowała „Cha Cha Cha”. Zdawało się, że Szwecji nie uda się zgarnąć odpowiedniego wyniku, zwłaszcza, że wcześniej całkiem dużo punktów do publiki dostała Alessandra z Norwegii. Ostatecznie udało się! Konkurs trafi do Szwecji, najpewniej do Malmo, czyli tam, gdzie odbył się ostatnio w 2013 roku.

Sporo niespodzianek w wynikach

Obawy wielu fanów, że konkurs znów wygra Ukraina okazały się niepotrzebne. Tvorchi stosunkowo słabo poradzili sobie w głosowaniu jurorów, a u widzów zajęli jedno z wyższych miejsc, jednak ostatecznie wylądowali na 6. pozycji. Sporym zaskoczeniem są miejsca w drugiej piątce – Belgia zajęła aż 7. miejsce, a zaraz za nią jest Estonia. Na wysokim, dziesiątym miejscu znalazły się Czechy. Chorwacja po powrocie do wielkiego finału znów zajęła 13. miejsce, tak jak w 2017 roku. Austria okazała się tylko faworytem fanów, widzowie nie wsparli jej odpowiednio i ostatecznie dziewczyny wywalczyły 15. miejsce. Szokiem dla wielu jest fakt, że Hiszpania od widzów otrzymała tylko 5 punktów, to najniższy wynik w televotingu. Koniec końców Blanca Paloma zajęła 17. miejsce, jedno oczko niżej niż Francja, którą typowano do obsadzenia znacznie lepszej pozycji. Blanka Stajkow, wspierana przez ekipę TVP siedzącą zaraz za Loreen, zakończyła rywalizację na 19. miejscu – dostała tylko parę punktów od jury, ale zajęła 8. miejsce w televotingu. Nie był to jednak tak dobry wynik jak w przypadku Michała Szpaka. Co ciekawe, tylko jeden punkt mniej miał drugi utwór współtworzony przez Mikołaja Trybulca – piosenka „Watergun” ze Szwajcarii. Wśród ostatnich miejsc kraje b. Jugosławii (Słowenia i Serbia), a także dwa kraje Big5 (w tym Wielka Brytania) oraz Portugalia. Te wyniki z pewnością będą jeszcze analizowane.

Świetna Eurowizja organizowana w imieniu Ukrainy

Piosenka „Tattoo” wygrała dwie nagrody im. Marcela Bezencona – Artists Award i Press Award. Composers Award trafiło do „Due vite” Marco Mengoniego z Włoch, który zaskoczył wszystkich wchodząc na scenę podczas parady flag z tęczową flagą. Dał się też ponieść emocjom w trakcie występu konkursowego. Cały finał miał świetne tempo, silną stawkę i emocjonujące wyniki z paroma niespodzianki. Nie zabrakło też wzruszających chwil, w tym Interval Act „Liverpool Songbook”, który wielu doprowadził do łez. 67. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji przejdzie do historii jako pierwszy konkurs organizowany w imieniu innego nadawcy. Wielka Brytania była wspaniałym gospodarzem – nie tylko w trakcie produkcji show przez BBC, ale też w mieście – Liverpool tonął w dekoracjach i oferował mnóstwo eventów związanych z konkursem. Atmosfera była niesamowita, a dziennikarze w Centrum Prasowym bardzo chwalą przygotowanie miasta.

Dziennik Eurowizyjny zmienia formułę

To ostatni artykuł w formie newsowej na Dzienniku Eurowizyjny. W kolejnych dniach rozpoczną się zmiany wprowadzane na stronie, a także profilach społecznościowych. Dziennik Eurowizyjny od teraz będzie publikował artykuły autorskie, analizy, felietowy czy recenzje, odchodząc od codziennego przekazywania najświeższych informacji. W pierwszej kolejności zajmiemy się analizą głosowania, więc koniecznie śledźcie stronę! Szczegóły wprowadzanych zmian w funkcjonowaniu DE podane zostały podczas live streamu na grupie Facebookowej.

%d blogerów lubi to: