Eurowizja 2023: Kto awansował do finału? Kto opadł! Oto wyniki półfinału i losowania „połówek” finału • Zobacz zdjęcia z areny! • Polska potwierdza udział w Eurowizji Junior 2023 i preselekcje „Szansa na Sukces”

Eurowizja: Oto 10 nowych finalistów

Pierwszy półfinał Eurowizji bez niespodzianek! Do finału awansowali pewniacy oraz kraje, które były typowane w większości przewidywań. Nie zabrakło trzech silnych w tym roku państw nordyckich czyli Finlandii, Szwecji i Norwegii – ta ostatnia wyczytana była na końcu, być może z uwagi na popularność na TikToku i chęć pobudzenia emocji. Zapewne Blanka w drugim półfinale także wyczytana będzie jako ostatnia. Awans zgarnął też Izrael, a swój drugi finał będzie mieć Pasha Parfeni z Mołdawii. Nie zabraknie Szwajcarii, którą współtworzył Polak Mikołaj Trybulec, obecny dziś na szwajcarskiej kanapie w Green Roomie. W finale mamy również Czechy, chociaż niektórzy wątpili w Vesnę obawiając się o wokal czy występ. Mamy także kraje byłej Jugosławii – Serbię i Chorwację. Pomimo oficjalnego zakończenia żałoby narodowej Luke Black dziś wystąpił a czarną wstążką, a swój występ dedykował zabitym w strzelaninach. Po wielu latach przerwy w końcu udało się awansować Chorwacji – formacja Let3 kontrowersją wdarła się do finału. W finale miejsce ma także Portugalia, która często bywała na granicy awansu, ale jednak swoją charyzmą i portugalskimi brzmieniami zdobyła serca publiczności.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z ARENY

Widzowie wyrzucili pięć państw z Eurowizji 2023

Chociaż „Aija” z Łotwy zdobyła serca wielu polskich fanów Eurowizji, Sudden Lights to szósty z rzędu reprezentant kraju bez awansu do finału. Tym samym Łotwa wciąż czeka na swój powrót do sobotniego koncertu. Drugi rok z rzędu nie awansowała Malta, chociaż postawiła na nieco inne brzmienia niż zazwyczaj. Pomimo świetnego występu nie udało się zgarnąć wystarczającej ilości głosów od widzów. Podobnie z Azerbejdżanem, który już rok temu miał ogromne problemy z televotingiem. Teraz ten kraj kaukaski zaliczył swoją drugą w historii eliminację. Spodziewanie nie będzie też Irlandii – to już czwarta z rzędu porażka tego państwa. Pierwszy raz od 2015 roku odpada Holandia – Mia i Dion nie powalili wokalem, a zapewne negatywna atmosfera wokół wyboru piosenki i reprezentantów wpłynęła na ich samopoczucie. Europa tego nie kupiła. Trzeba przyznać, że do finału przeszły faktycznie utwory uznawane za najlepsze, ale też takie, które mogą liczyć na wsparcie widzów czy diaspor. Malta i Azerbejdżan były na straconej pozycji co z pewnością może być złym prognostykiem dla San Marino czy Australii w drugim półfinale.

Wylosowane połówki finału:

  • 🇳🇴 Norwegia – druga połowa
  • 🇷🇸 Serbia – pierwsza połowa
  • 🇭🇷 Chorwacja – druga połowa
  • 🇸🇪 Szwecja – pierwsza połowa
  • 🇫🇮 Finlandia – pierwsza połowa
  • 🇵🇹 Portugalia – pierwsza połowa
  • 🇨🇿 Czechy – druga połowa
  • 🇮🇱 Izrael – druga połowa
  • 🇲🇩 Mołdawia – druga połowa

Bukmacherzy wytypowali poprawnie. Fani pominęli Chorwację

W notowaniach bukmacherskich trochę zmian. Ukraina znów jest trzecia do zwycięstwa, Francja spadła na czwarte miejsce. Szwajcaria przegoniła Australię i jest teraz trzynasta, z kolei Serbia jest oczko wyżej od Chorwacji. Bukmacherom udało się przewidzieć w pełni całą awansującą dziesiątkę – w trakcie show znacznie podskoczyły szanse Portugalii, spadła natomiast Serbia, ale nadal pozostawała w top10. Użytkownicy My Eurovision Scoreboard w swoim top10 mieli Łotwę, a zabrakło tam Chorwacji co jest zrozumiałe, gdyż fani Eurowizji zazwyczaj nie są miłośnikami takiego rodzaju występów, jak ten Let3. Widzowie natomiast uznali, że jest to ciekawe i zabawne – być może zadziałało głosowanie „na przekór”, które w 2006 roku wyniosło Finlandię czy Litwę do czołówki. W plebiscycie „Nasz Faworyt” w czołowej dziesiątce półfinału nie było Chorwacji i Portugalii – były Łotwa i Malta, które dziś pożegnały się z grą. Czy II półfinał przyniesie więcej sensacyjnych rezultatów? Według bukmacherów, poza Blanką do finału wejść powinny też reprezentacje Austrii, Cypru, Australii, Armenii, Słowenii, Litwy, Gruzji, Belgii i Danii.

Hannah Waddingham w swoim żywiole

Pierwszy półfinał przebiegł płynnie, chociaż zafundowano nam mnóstwo filmików i rozmów, a przed i po występie Szwecji konieczna była przerwa. Sam występ Loreen pokazano nieco inaczej niż na próbach generalnych, LED-owy „sufit” za szybko zniknął z kadru, a wokalistkę przysłonił dym. Przy czerwonej budce telefonicznej ustawili się zwycięzcy Eurowizji 1981 – Bucks Fizz, a z Hanną i Julią rozmawiał Dustin the Turkey (Irlandia 2008). Pokazano też krótki filmik z Turkusowego Dywanu, natomiast nie było miejsca w scenariuszu na film o tańcu, który był wykorzystywany na próbach. Być może trafi do transmisji II półfinału lub finału. Nie było żadnych rozmów w Green Roomie, ale Alesha rapowała w towarzystwie The Busker i Alessandry. Maltańczycy pojawili się też w segmencie dotyczącym układów tanecznych, gdzie wystąpili też Noa Kirel i Kaarija. Poza publiką, która niesamowicie żywiołowo reagowała na wszystkie występy, ogromne wyróżnienie należy się charyzmatycznej Hannah Waddingham, która swoją osobą, a zwłaszcza ruchami i mimiką twarzy wielokrotnie rozbawiła widzów i wybiła się ponad skromniejszą Julię Saniną i dość nijaką Aleshę Dixon. Czy rośnie nam nowa ikona eurowizyjnej konferansjerki? Bardzo wzruszający i przejmujący był Interval Act Rebecci Ferguson i Alyoshy, w którym Polska została symbolicznie uhonorowana za ogromną pomoc udzieloną Ukraińcom.

Polska na Eurowizji Junior 2023! Wraca „Szansa na Sukces”

Drugi półfinał już w czwartek o 21:00. W środę pierwsze próby generalne tej rundy. Pierwsza o 14:30 (prasowa), a druga o 21:00 (z udziałem publiki). Obie będą relacjonowane na grupie Facebook Dziennika Eurowizyjnego, a na stronie pojawi się artykuł ze spojlerami. Jesteśmy teraz w gorącym sezonie Eurowizji 2023, ale Telewizja Polska potwierdziła udział w Eurowizji Junior 2023 i realizację preselekcji w ramach „Szansy na Sukces”. Castingi do programu odbędą się w dniach 13-14 maja w Warszawie i są dostępne zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Do wygrania wyjazd na JESC do Nicei lub udział w Festiwalu w Opolu. Na razie nie znamy żadnych szczegółów związanych z preselekcjami. TVP korzysta z programu „Szansa na Sukces” do wyboru reprezentanta JESC od 2019 roku. Będzie to już piąta edycja tego konkursu w powiązaniu z Eurowizją dla Dzieci co jest rekordowo długą konsekwencją w używaniu tego samego formatu jeśli chodzi o polskiego nadawcę. Szkoda, że „Szansa na Sukces – Eurowizja Junior” z roku na rok zbiera baty za słabą jakość dobieranego repertuaru, dość oczywistych zwycięzców, dziwny dobór jurorów czy (jak w 2022) niejasne i niesprawiedliwe zasady superfinału.

@badzmyrazem.tvp

Zgłoś się na casting do programu „Szansa na Sukces” ✨ Wygraj występ w Eurowizji Junior lub w Opolu! Zapraszamy na przesłuchania 13 i 14 maja ⭐️🎶

♬ dźwięk oryginalny – Bądźmy Razem

Źródło: Eurovision.tv, wikipedia, TVP, inf. własne, relacja własna, fot. Daniel & Grzegorz

%d blogerów lubi to: