Eurowizja: JokerOut wystąpią w Warszawie na Polish Eurovision Party. Poznaj ich bliżej! • Rusza impreza w Barcelonie • Kogo nie zobaczymy na preparties?

Eurowizja: Imprezy czas zacząć! Co dziś w Barcelonie?

Dziś w stolicy Katalonii drugi dzień BCN Eurovision Party 2023 🇪🇸. Organizatorzy przygotowali na dziś przede wszystkim Euro Queens Night z udziałem m.in. Barei (Hiszpania 2016), Roneli (Albania 2022), Efendi (Azerbejdżan 2021), WRS-a (Rumunia 2022) czy gwiazd Benidorm Fest. Tymczasem na 1 kwietnia w Centrum Praga w Warszawie 🇵🇱 udział w Polish Eurovision Party potwierdziło 31 wykonawców, w tym czternastu z tegorocznej Eurowizji. Dodatkowo pojawi się dwunastu byłych reprezentantów różnych krajów, a także uczestnicy preselekcji, w tym z Polski. Bilety są dostępne TUTAJ. Koncert ma potrwać ok. 5 godzin, a po nim odbędzie się afterparty z eurowizyjną muzyką przygotowaną przez czytelników Dziennika Eurowizyjnego. Na swoje ulubione piosenki głosować możecie TUTAJ – może dzięki Waszym głosom trafią na oficjalną playlistę! W Izraelu 🇮🇱 trwają zaś przygotowania do „Israel Calling”, a potwierdzono już udział sześciu wykonawców – ostatnio podano, że w Tel Awiwie wystąpią reprezentanci z Danii i Gruzji. Nieoficjalnie wiemy, że będą też przedstawiciele Mołdawii, Albanii, Serbii czy Blanka. Rozbudowuje się też stawka holenderskiego Eurovision in Concert 🇳🇱, które odbędzie się 15 kwietnia w Amsterdamie. Zaśpiewają tam reprezentanci Holandii, Belgii, Słowenii, Irlandii, Australii, Litwy, Austrii, Francji, Hiszpanii, Norwegii, San Marino, Estonii, Niemiec, Szwajcarii, Islandii, Azerbejdżanu, Wielkiej Brytanii, Mołdawii, Łotwy, Malty, Rumunii i Czech. Nie zabraknie też wykonawczyni utworu „Solo”.

Kogo na imprezach nie zobaczymy?

Jak co roku pojawia się garść wykonawców, którzy omijają preparties. Noa Kirel 🇮🇱, reprezentantka Izraela, na razie nie została potwierdzona na żadnym z eventów. Najpewniej pojawi się tylko podczas koncertu „Israel Calling”. Brakuje też głównych faworytów pierwszego półfinału, ale i całej Eurowizji – Loreen ze Szwecji 🇸🇪 oraz rapera Käärijä z Finlandii 🇫🇮. Z drugiego półfinału imprez (póki co) unika Brunette z Armenii 🇦🇲, a nigdzie nie ma też Andrew Lambrou z Cypru 🇨🇾, któremu najwidoczniej ciężko byłoby dotrzeć z Australii, chociaż to nie wymówka, bo formacja Voyager jednak na koncertach się pojawi. Nie ma też Victora Vernicosa z Grecji 🇬🇷, jednego z najmłodszych uczestników Eurowizji 2023. Tak jak rok temu z pre-parties rezygnują Włosi 🇮🇹. Marco Mengoni ma na drugą połowę kwietnia zaplanowane tournee po europejskich miastach. 24 kwietnia wystąpi w Paryżu, dzień później w Brukseli, a 27 kwietnia zawita do Frankfurtu. Jego ostatni koncert przed Eurowizją odbędzie się w Zurychu 29 kwietnia. Decyzja o tym, by pomijać pre-parties czasem leży w strategii nadawcy publicznego z danego kraju, a czasem jest to uwarunkowane wolą samego reprezentanta. Zazwyczaj organizatorzy pre-parties pokrywają koszty przelotu i noclegu, jednak i tak dla niektórych nadawców nie jest to powód, by wysyłać tam swojego reprezentanta. Pre-parties pozwalają wykonawcom spotkać się z fanami i prasą, a przede wszystkim poznać konkurencję, jednak nie jest udowodnione, że daje to jakąkolwiek przewagę na samej Eurowizji. Czasami zdarza się, że z powodu nieudanego występu na koncertach promocyjnych szanse danej piosenki spadają u bukmacherów, więc może być to ryzykowne dla tych, którzy nie są aż tak bardzo uzdolnieni wokalnie lub nie posiadają odpowiedniej charyzmy.

#UnitedByMusic: Joker Out 🇸🇮

W ramach cyklu #UnitedByMusic Dziennik Eurowizyjny prezentować będzie zespoły, które w tym roku licznie startują w Eurowizji 2023. Dziś pora na przedostatnią formację – słoweńskie Joker Out. Panowie zdecydowanie nie omijają imprez, a już 1 kwietnia zaśpiewają w Warszawie. Zespół jest stosunkowo młody, bo powstał w 2016 roku po rozpadzie formacji Apokalipsa, w której skład wchodzili Bojan Cvjetićanin, Martin Jurkovič, Matic Kovačič i Luka Škerlep. Po dołączeniu Krisa Guština i Jana Peteha powstało Joker Out, a w listopadzie 2016 panowie nagrali pierwszy utwór. Rok później wygrali konkurs muzyczny dla grup i solistów studenckich. Głównym wokalistą grupy jest Bojan Cvjetićanin (rocznik 1999). Student socjologii, chociaż ostatnio zajmuje się głównie muzyką. Jego hobby to piłka nożna, a od niedawna także … wędkarstwo. Bojan, tak jak i wszyscy członkowie Joker Out, są ogromnymi fanami Eurowizji, a większość z nich swoją przygodę z konkursem zaczęła od Ruslany i jej „Wild Dances”. Za swój słaby punkt Bojan uważa…Noę Kirel i dlatego jest zadowolony, że reprezentantka Izraela występuje w pierwszym półfinale więc nie będzie go rozpraszać swoją urodą. Gdyby był zwierzęciem, chciałby być małpą z „wielkim tyłkiem”. Poza śpiewaniem Bojan znany jest też jako prezenter telewizyjny, a do niedawna tworzył udany duet z Melani Mekicar. Jak podają media, para była razem także prywatnie.

Gitarzystą i chórzystą Joker Out jest o rok młodszy od Bojana Kris Guštin. Pochodzi z muzykalnej rodziny, chociaż jego talent dość późno zaczął się rozwijać. Jego ojciec Miha był członkiem legendarnego zespołu Big Foot Mama. Mówi nie tylko po słoweńsku, ale też po angielsku i holendersku, a jego ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu jest podróżowanie ze swoją dziewczyną Larą. Gdyby był zwierzęciem, wybrałby postać surykatki. Jest bardzo punktualny i każda zmiana w planie dnia od razu go demotywuje. Drugim gitarzystą i chórzystą grupy jest Jan Peteh. Wadą Jana jest (według niego samego) to, że bardzo szybko potrafi…zniknąć zespołowi z oczu gdy nikt go nie pilnuje. Gdyby był zwierzęciem, wcieliłby się w kameleona. Matic Kovačič odszedł z zespołu w 2021 roku, a jego miejsce zajął Jure Maček, perkusista. Grał już w orkiestrze symfonicznej i w zespołach tworzących różne rodzaje muzyki – od etno, rocka po bluesa. „Jesteśmy przyjaciółmi, spędzamy razem wolny czas. Na scenie czuć tę więź i energię” – mówił o zespole Joker Out w jednym z wywiadów. Poza muzyką uwielbia przyrodę, a zwłaszcza swoje rodzinne strony czyli miasto Logatec. Kocha słodycze. Najnowszym członkiem grupy jest Nace Jordan, który w 2022 zastąpił na basie Martina Jurkovič. Nace jest też najstarszy w zespole. Jego ulubionym zwierzęciem jest pies, a słabością to, że nie toleruje glutenu. Panów łączy nie tylko przyjaźń, miłość do muzyki i Eurowizji, ale też pasja do imprezowania, co udowodnią na pewno na praktycznie wszystkich pre-parties w tym roku.

Bojan (https://www.instagram.com/bojan_cvjeticanin/)
Kris (https://www.instagram.com/krisgusti/)
Jan (https://www.instagram.com/janpeteh/)
Jure (https://www.instagram.com/juremacek/)
Nace (https://www.instagram.com/nace_jordan/)

Źródło: BCN Eurovision Party, Polish Eurovision Party, Israel Calling, Eurovision in Concert, Wikipedia, LiveNation.it, JokeroutBand.com, Sititeater.si, Cosmopolitan, Evrovizija.com, Novice, Times.si, Siol.net, Radio94.si, YouTube, inf. własne, fot.: @joker_out_official

%d blogerów lubi to: