Eurowizja 2023: Kapsuła czasu. Podziel się tezami dotyczącymi wyników • Pierwszy i drugi półfinał: Kto przejdzie dalej, kto odpadnie? • UnitedByMusic: Dziś The Busker z Malty

Eurowizja: Umieść swoje przewidywania w kapsule czasu!

Szwecja umacnia się w zakładach bukmacherskich 🇸🇪 i jest głównym faworytem do zwycięstwa w Eurowizji 2023. Loreen ma aktualnie aż 41% szans na wygraną. Pozwoliłoby to Szwedom wyrównać rekord siedmiu zwycięstw z Irlandią, a Loreen byłaby pierwszą kobietą, która dwukrotnie wygra konkurs. Czy tak się faktycznie stanie? Zazwyczaj notowania bukmacherów ulegają zmianom, zwłaszcza po pre-parties czy podczas prób technicznych, jednak w tym roku zdaje się, że Loreen faktycznie może nie mieć konkurencji chyba, że podobnie jak ostatnie utwory ze Szwecji, wypadnie słabiej w głosowaniu telewidzów. W 2017 roku Szwecja w rankingu publiczności zajęła 8. miejsce, chociaż u jurorów była trzecia. Rok później nastąpił spory zwrot akcji. Benjamin Ingrosso zajął w głosowaniu komisji 2. miejsce, ale…u widzów był na odległej, 23. pozycji co stało się tematem żartów w sieci. Szwecji słabiej poszło też w 2019 roku – znów była druga u jurorów, ale u widzów znalazła się na dziewiątej pozycji. W 2021 po raz pierwszy od dłuższego czasu Szwedzi zajęli w televotingu wyższe miejsce niż u jurorów – widzowie dali im 11. pozycję, a komisje 17. Rok temu Cornelia Jakobs jako kolejna reprezentantka Szwecji zajęła 2. miejsce w głosowaniu sędziów, a w televotingu zdobyła 6. lokatę. Czy piosenka „Tattoo” będzie kolejnym przykładem szwedzkiego utworu świetnie ocenionego przez jury, a z niższym miejscem w televotingu i czy przeszkodzi to Loreen w zdobyciu Grand Prix? Dowiemy się w maju! Takich spekulacji jest mnóstwo, a wielu fanów już teraz stawia odważne tezy i wyrokuje, chociaż wiadomo, że wiele z takich przypuszczeń się nie sprawdza. Rok temu Dziennik Eurowizyjny rozpoczął akcję Kapsuła Czasu, w której każdy chętny mógł przechować swoje tezy by odczytać je ponownie po Eurowizji. Zróbmy to jeszcze raz! Formularz dostępny będzie do 26 marca do godziny 20:00! Po Eurowizji 2023 każdy otrzyma na adres e-mail swoje tezy wraz z informacją, czy udało mu się przewidzieć wyniki.

Typowanie: Szwajcaria bez awansu do finału?

Nawet jeśli Eurowizję 2023 z łatwością wygra Szwecja, emocji i tak nie zabraknie bo przed nami konkurs z nieco zmienionymi zasadami. W półfinałach, po raz pierwszy od 2007 roku, nie będzie żadnego wpływu jurorów (pomijając głosowanie komisji San Marino, gdzie televotingu nie ma) i tylko telewidzowie decydować będą o tym, które kraje awansują dalej. Czy powrócą wszystkie zmory związane z głosowaniem diasporowym, sąsiedzkim, politycznym, „na znanego artystę”? Zobaczymy! W aplikacji „My Eurovision Scoreboard” śledzić można ranking popularności piosenek podzielonych na dwa półfinały. W półfinale pierwszym pewniakiem jest Szwecja 🇸🇪, która otrzymała 15,8% wszystkich rozdanych przez użytkowników punktów. W top3 są dwa pozostałe kraje nordyckie – Finlandia 🇫🇮 (13,9%) i Norwegia 🇳🇴 (11,9%). Dobrze radzą sobie Czechy, Izrael czy Serbia, a aktualnie do top10 załapały się też Mołdawia, Holandia i Portugalia. Na granicy jest Łotwa, która aktualnie zajmuje 10. miejsce z 4% wszystkich rozdanych punktów. Szwajcaria 🇨🇭 jest pierwsza pod kreską – wynik to 3,7%. Według użytkowników, do finału nie wejdą też Malta, Chorwacja, Irlandia i Azerbejdżan. Już teraz można poddać taki zestaw w wątpliwość – chorwacka grupa Let3 🇭🇷 powinna poradzić sobie w televotingu znacznie lepiej, niż przewidują to fani.

Drugi półfinał? Kto zyska na televotingu?

W drugim półfinale faworytem jest Austria 🇦🇹, której przydzielono aktualnie 15,5% wszystkich punktów. Na pozycji drugiej jest kolejny kraj alpejski – Słowenia 🇸🇮, ale już tylko z rezultatem punktowym na poziomie 11%. Trzecie miejsce ma Armenia 🇦🇲 (10%). W top5 także Gruzja z Estonią, a dalej Islandia, Cypr i Litwa. Australia znalazła się na dziewiątej pozycji z 5,2% punktów, a na ostatniej kwalifikującej do finału jest Dania, z nieco ponad 4,2% punktów. Bardzo blisko finału jest Belgia 🇧🇪 (4,16%), która aktualnie okupuje 11. miejsce, czyli pierwsze „pod kreską”. Poza finałem mają być także Albania, Grecja i Rumunia. San Marino 🇸🇲 zajmuje ostatnie miejsce z wynikiem najsłabszym dla całej stawki – 0,4% punktów. Złe wieści także dla Blanki z TVP. „Solo” zajmuje 14. miejsce w grupie z bardzo słabym wynikiem – 2,4% punktów. Gorzej wypadają tylko piosenki z Rumunii i San Marino. Podobnie jednak jak w przypadku Chorwacji, można śmiało powiedzieć, że dzięki głosowaniu widzów Blance pójdzie w półfinale lepiej i piosenkarka powinna do finału się załapać. Przy okazji typowań warto dodać, że na portalu Wiwibloggs w ankiecie dotyczącej zwycięzcy ESC 2023 wygrywa…Finlandia (16,98%), a druga jest Szwecja (15,11%). Na pozycji trzeciej Niemcy (6,75%), a dalej też Izrael i Wielka Brytania. Ostatnie jest San Marino.

#UnitedByMusic: The Busker 🇲🇹

W ramach cyklu #UnitedByMusic Dziennik Eurowizyjny prezentować będzie zespoły, które w tym roku licznie startują w Eurowizji 2023. Przyszedł czas na maltańskie trio The Busker, założone w 2012 roku. Formacja stworzona została przez gitarzystę Dario Genovese i perkusistę Jeana Paula Borg, a dwa lata później dołączyli do nich basista i klawiszowiec David Grech oraz saksofonista Sean Meachen. Do tej pory wydali dwa albumy (w latach 2017 i 2018), a w 2021 pojawiła się ich EP-ka „X”. W 2021 roku doszło do zmian w zespole. Grupę opuścił jej współzałożyciel i główny wokal – Dario. Zrezygnował także David. Jean i Sean pozostali bez wokalisty i wtedy dołączył do nich David Meilak zwany Dav. Jr, który nie tylko śpiewa, ale też gra na gitarze. 28-letni piosenkarz w 2017 roku wydał solowy singiel „Everyday„, później pojawiły się jego kolejne utwory. Na pytanie z 2019 roku o swój największy muzyczny sukces odpowiedział, że zdołał umieścić trzy z pięciu solowych piosenek w top10 list przebojów na Malcie i to w różnych stacjach radiowych. Największą popularność zdobył jednak poprzez udział w drugiej edycji „X Factor” na Malcie. Ponieważ zwycięzca programu otrzymywał wtedy bilet do Rotterdamu, można powiedzieć, że Dav rywalizował o reprezentowanie swojego kraju na ESC 2020. Dotarł do Live Shows, jednak dość szybko z nich odpadł – zajął ostatecznie 9. miejsce. Dał się jednak poznać jako osoba charyzmatyczna, wesoła, otwarta i całkiem utalentowana. Zyskał sobie tym sympatię publiczności, ale też sporo współczucia, bo zaraz po udziale w „X Factor” media pisały o śmierci jego ojca, znanego i lubianego radnego miasta Mosta. Prywatnie uwielbia ramen i kreskówki, jest fanem filmów z Jake’m Gyllenhaalem, a gdyby mógł zdobyć supermoc, wybrałby opcję teleportacji lub latania. Ma dziewczynę o imieniu Kimberly.

Dav Jr., Sean i Jean

Nazwa „The Busker” ma związek ze znaczeniem słowa „to busk” czyli „improwizować” czy „grać (na ulicy)„. Jeszcze jako kwartet panowie mieli epizod koncertowania dla przechodniów, a ekipę połączyła miłość do folku, rocka i popu oraz brzmień lat 60. Chociaż twarzą i głównym wokalem grupy jest teraz Dav Jr., warto poznać też dwóch muzyków, zwłaszcza, że są oni w zespole prawie od początku istnienia! Jean Paul Borg to nie tylko perkusista i współzałożyciel The Busker, ale też twórca utworów. Zawodowo zajmuje się marketingiem w hiszpańskiej firmie uzbezpieczeniowej działającej na Malcie. Jego żoną jest Francesca Camilleri, a pasją podróże – nie tylko te z zespołem. W trio istotne znaczenie ma Sean Meachen, saksofonista, które ma szansę stać się nowym „epic sax guy’em”. Ten muzyk sesyjny związany jest z prawniczką Paulą, a o jego oświadczynach trzy lata temu pisała nawet lokalna prasa. Na saksofonie zaczął grać dopiero w wieku 17 lat, jak mówił – polubił ten instrument ze względu na jego estetykę i mocny wpływ na większość utworów jazzowych i funkowych. Dav Jr, Jean Paul i Sean napisali eurowizyjne „Dance (Our Own Party)” razem z Mstthew James’em Borgiem i Michaelem Joe Cini. Piosenka dotarła już do 1. miejsca maltańskiego zestawienia BMAT PRS. To pierwszy zespół reprezentujący Maltę od 2014 roku. Już 1 kwietnia będziemy mieli okazję posłuchać ich na żywo – wystąpią podczas Polish Eurovision Party 2023 w Warszawie. Bilety do kupienia TUTAJ.

Dav Jr. (https://www.instagram.com/dav.jr_music/)
Sean Meachen (https://www.instagram.com/saxappeal.mt/)
Jean Paul Borg (https://www.instagram.com/jpx1992/)

Trwa głosowanie w finale Rejected Song Contest 2023! Szczegóły i formularz do głosowania znajdziecie TUTAJ.

Źródło: Eurovision Odds, My Eurovision Scoreobard, Instagram, YouTube, Third Eye Malta, Bay.com.mt, MikeBugeja.com, Vavel, Gwida.mt, EuropaVox.copm, Malta Today, LovinMalta.com, Wikipedia, fot.: @dav.jr_music

1 komentarz

Dyskusja dostępna na grupie facebookowej Dziennika Eurowizyjnego

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: