Eurowizja: Głosowanie przez aplikację. Były wpadki, ale jest i potencjał • Melodifestivalen: Szczegółowe wyniki konkursu • Sprawdź jakie remixy utworów są już dostępne! • Gadżety Eurowizji 2023 już do kupienia

Melodifestivalen: Pełne wyniki ujawnione! Jest co analizować 🇸🇪

Telewizja szwedzka (jak zdecydowana większość nadawców publicznych w Europie) zaprezentowała szczegóły wyników preselekcji Melodifestivalen na wszystkich etapach konkursu. W pierwszej rundzie pierwszego półfinału wygrał Jon Henrik Fjallgren z ekipą zdobywając nieco ponad 20% wszystkich głosów. W drugiej rundzie najwięcej głosów przyszło na Tone Sekelius, która wygrała też głosowanie z podziałem na kategorię wiekową. Patrząc na wyniki pierwszej rundy, na dogrywkę mógł mieć szansę Rejhan, jednak ostatecznie przegrał z Elov & Beny. W podobnej sytuacji w II półfinale była Wiktoria, która po pierwszej rundzie zajmowała IV miejsce co dawałoby szansę na dogrywkę. Ostatecznie jednak (chociaż miała więcej głosów niż Tennessee Tears) w podziale na punkty kategorii wiekowych przegrała z duetem i odpadła. W pierwszej rundzie wyniki były wyrównane – Maria Sur miała 19,1% głosów, a Panetoz 19%. To jedyny półfinał, gdzie w pierwszej rundzie aż pięć utworów dostało po ponad milion głosów. W trzecim półfinale wszystko wyglądało „normalnie”. Marcus & Martinus dostali prawie 25% głosów i z łatwością pokonali Paula Rey’a. W ostatniej grupie faworytka Loreen miała 21,8% głosów, a laureaci drugiego miejsca – Smash Into Pieces 16,1%. Aexl Schylstrom to kolejna „ofiara” systemu głosowania z kategoriami wiekowymi, bo w samej ilości punktów pokonał Mariette. Ostatecznie jednak, to ona przeszła do dogrywki, a on odpadł. Rundę dogrywkową zdominowały głosy na Theoza (miał ich ponad 2,1 miliona!), ale nie dało mu to wygranej, bo według punktów liderem grupy był duet Nordman. W wielkim finale Loreen zgarnęła ponad 3,78 miliona głosów od widzów! To więcej niż wynik oglądalności samego finału (3,4 mln)! To łącznie 16% w całym televotingu. Marcus i Martinus nie mieli z nią szans – dostali ponad milion głosów mniej. Co ważne, każdy z dwunastu utworów zdobył co najmniej milion głosów (przypomnę, że faworyt selekcji w Polsce miał ich raptem…18 tysięcy!).

Aplikacje i głosowanie online zamiast drogich sms-ów

Statystyki głosowania w Szwecji są niesamowite i mogą wywołać zazdrość! W każdym z czterech półfinałów rozdano co najmniej 9 milionów głosów, w dogrywce oddano ponad 12 mln głosów, a w finale padł rekord – 23,5 miliona głosów oddanych z 936 tys. urządzeń. To oczywiście zasługa aplikacji, która pojawiła się w użyciu już parę lat temu i pozwala nie tylko w prosty sposób (i bezpłatnie) oddawać swoje głosy, ale też dzielić je np. na kategorie wiekowe. Z aplikacji korzystają już praktycznie wszystkie kraje nordyckie, a niektórzy nadawcy oferują widzom możliwość głosowania internetowego, często za darmo, jak np. w tym roku w Mołdawii. W Polsce takiego sposobu nigdy widzom nie zaproponowano, bazując jedynie na przestarzałym systemie sms/audiotele, który jest też jednym z najdroższych w Europie patrząc na ceny sms-ów preselekcyjnych w innych krajach. Oczywiście zdarzają się wpadki, zwłaszcza w momencie, gdy aplikacja używana jest po raz pierwszy. Awarię zanotowano niegdyś w Szwecji czy Norwegii, w tym roku w Danii. Z powodu przeciążenia systemu produkcja Dansk Melodi Grand Prix była zmuszona do zrobienia kilku przerw w transmisji show. Udany debiut aplikacji zanotowano na Islandii, z kolei udane głosowanie internetowe przeprowadzono w Mołdawii. Warto zaznaczyć, że wielu nadawców radzi sobie z tym lepiej niż…sama Europejska Unia Nadawców, której głosowanie internetowe podczas Eurowizji Junior (II tura) już dwukrotnie zawiodło – zarówno w 2017 jak i w 2022 roku, uniemożliwiając widzom głosowanie na swoich faworytów. Mimo sporadycznych awarii, głosowanie online czy poprzez aplikację to zdecydowana przyszłość preselekcji i z pewnością kolejne telewizje wkrótce z takiej formuły skorzystają.

Archiwalna reklama aplikacji Eurovision 2014

Eurowizja: Revampy, remixy, wersje karaoke

Chociaż znamy już wszystkie utwory Eurowizji 2023, nie wszystkie mają już swoją konkursową formę. Wiemy, że dopiero w maju usłyszymy specjalną wersję „Eaea” z Hiszpanii 🇪🇸, z kolei na albumie-składance (premiera pod koniec kwietnia) znajdziemy nową, skróconą wersję utworu z Włoch 🇮🇹. Pewne zmiany w „Solo”, w tym dodanie dance break, zapowiedziała Blanka, przedstawicielka Telewizji Polskiej. Nową wersję „Like an Animal” nagrywają teraz członkowie formacji Piqued Jacks reprezentującej San Marino 🇸🇲. Według relacji Włochów, piosenka będzie brzmieć inaczej niż to, co znamy z finału preselekcji. Data premiery nie jest na razie znana. A jakie inne wersje piosenek eurowizyjnych znajdziemy w sieci? Łotewski utwór „Aijā” 🇱🇻 doczekał się dwóch oficjalnych remixów (Makree remix i [EX] Da Bass Remix). Fani piosenki niemieckiej „Blood & Glitter” 🇩🇪 mają powody do radości. Utwór eurowizyjny Lord of the Lost otwiera track-listę płyty „Blood & Glitter” wydanej 30 grudnia 2022 roku, a sam album posiada wersję dwupłytową, gdzie słuchacze znajdą też oficjalny instrumental utworu. 19 maja wydana będzie wersja deluxe albumu, w której znajdzie się 96-stronicowa książka oraz specjalne bonusy, w tym trzy nowe wersje „Blood and Glitter” – wersja rozszerzona z udziałem amerykańskiej gitarzystki Jennifer Batten, wersja zagrana na fortepianie oraz „Extended Action Movie Version” – cokolwiek to znaczy. 2 marca wyszedł też Faderhead remix niemieckiej propozycji na Eurowizję.

Gadżety Eurowizji 2023 już do kupienia

Z innych ciekawostek warto dodać, że dziś ruszył pre-order limitowanego singla grupy Voyager z Australii 🇦🇺. To wydanie winylowe, gdzie na A-side mamy „Promise”, a na B-side utwór „Dreamer” z ubiegłorocznych preselekcji. Winyle dostępne są w dwóch wersjach – różowej lub czarnej, a każdy wariant ma jedynie 300 wyprodukowanych egzemplarzy. Od 9 marca, wraz z nową wersją „Heart of Steel” z Ukrainy 🇺🇦 pojawiła się też oficjalna wersja karaoke. Wcześniej, bo 3 marca pojawiło się karaoke Malty (nazywane „instrumental”) 🇲🇹. Z początkiem marca opublikowano Beni Ducent Remix utworu „Mama Šč!” Let 3 z Chorwacji 🇭🇷. Kilka wersji „Solo” posiada Blanka. Oryginalna wersja wydana została już 23 września 2022, natomiast w połowie grudnia pojawiła się wersja ze świątecznymi dzwonkami (na żywo), a pięć dni później Audiosoulz remix. 1 marca wyszła nowa, akustyczna wersja live utworu. Dla kolekcjonerów wszystkiego, co z Eurowizją związane oficjalna strona Eurovision.tv uruchomiła już sprzedaż nowych gadżetów. Kolekcja 2023 zawiera t-shirty z oficjalnym logiem konkursu, bluzę z kapturem (wariant tylko z nazwą konkursu lub też z pełnym logiem United by Music), czapkę z daszkiem, szalik kibica, skarpetki, plecak materiałowy, smycze, bransoletki, magnesy, kubki, breloki, plakaty i piny. Hitem ma być różowy kapelusz typu Panama z logiem ESC 2023. Kapelusz oczywiście kojarzy się z nakryciem głowy Oleha, rapera z Kalush Orchestra. Jednocześnie z wejściem nowej kolekcji obniżono ceny za gadżety z Turynu. Sklep internetowy dostępny jest TUTAJ.

Źródło: SVT, Wikipedia, Instagram, Liverpool Collection, Eurovision.tv, inf. własne, fot.: @loreenofficial

%d blogerów lubi to: