Eurowizja 2023: Dziś dwa finały narodowe oraz trzy półfinały [PRZEWODNIK, LINKI, FAWORYCI] • Ruszają próby do „Tu bije serce Europy”. Czego się spodziewać?

UMK: Käärijä pewniakiem do zwycięstwa 🇫🇮

Kolejny weekend preselekcyjny pełen emocji, zwłaszcza, że już jutro wybierzemy reprezentanta Polski, ale zanim to nastąpi, dziś będziemy mogli obejrzeć dwa finały narodowe i trzy półfinały. O 20:00 czasu polskiego rozpocznie się finał selekcji w Finlandii czyli cenione UMK. Uczestniczy siedmiu wykonawców, z czego aż czterech zaśpiewa dziś po fińsku. Stawkę otwiera Robin Packalen, a zamyka formacja Portion Boys. O wynikach decydować będą widzowie oraz międzynarodowe jury, w tym polska komisja (jej punkty przekaże Kamil Staszczyszyn) w stosunku 75:25. Zdecydowanym faworytem bukmacherów jest raper Jere Poyhonen znany jako Käärijä, 29-letni mieszkaniec stolicy. Jego „Cha Cha Cha” ma aż 75% szans na triumf, a na drugim miejscu są Robin, Portion Boys i Keira, którzy mają już tylko po 5% szans. Charyzmatyczny Käärijä ma aż 97,1% typowań w grze „Bet & Win” co znaczy, że jest niemal murowanym faworytem do reprezentowania Finlandii w Helsinkach. Selekcje poprowadzi Samu Haber z Sunrise Avenue, a gośćmi będą The Rasmus oraz Bess. Dodatkowo telewizja YLE przygotowała pakiet komentatorów w różnych językach – po fińsku, angielsku, szwedzku, rosyjsku, ukraińsku, lapońsku i w fińskim języku migowym. Start selekcji o 20:00 i finał potrwa do 22:00. Transmisja dostępna będzie na kanale YLE TV1 oraz w Internecie TUTAJ.

Una Voce Per San Marino: 22 finalistów walczy o Liverpool 🇸🇲

Po całotygodniowym maratonie dziś także finał selekcji „Una Voce Per San Marino”. Wczoraj po dogrywce do finału dostali się Edoardo Brogi, Mate, Ronela Hajati oraz Roy Paci. Łącznie w finale wystartuje 22 wykonawców z paru krajów, przy czym tylko dwie osoby mają obywatelstwo San Marino (Kida i Simone De Biagi). Reprezentantem Australii jest zwycięzca „The Voice” i finalista selekcji „Australia Decides” Alfie Arcuri (fot.), który ma włoskie korzenie, ze Szwajcarii przyjedzie Mayu, z Albanii Ronela (półfinalistka Eurowizji 2022 w barwach swojego kraju), a z Wielkiej Brytanii Vina Rose. Pozostali finaliści to Włosi, w tym grupa Eiffel 65, która wiele lat temu wylansowała przebój „Blue”. Ciężko ustalić, kto wygra bo o wszystkim decydują jurorzy, w tym przewodniczący komisji – Al Bano. Według graczy „Bet & Win” 25,7% szans na zwycięstwo mają Eiffel 65, a 22,9% stawia na Le Deva. Trzecie miejsce w typowaniu ma Australijczyk Alfie Arcuri, a czwarta jest Ronela Hajati (11,4%). Jedną z prowadzących finał będzie Senhit, dwukrotna reprezentantka kraju, a wśród gości specjalnych m.in. zespół Miodio, który był pierwszym uczestnikiem San Marino na Eurowizji. Organizatorzy zaprosili do kraju wielu eurowizyjnych dziennikarzy, a nowością w tym roku będą materiały zza kulis i fan-zony umiejscowionej w Welcome Plaza. Finał na żywo, z udziałem publiczności, rozpocznie się o 21:00 i potrwa do około 23:30. Transmisja w San Marino TV, radiu oraz Internecie TUTAJ.

Melodifestivalen: Loreen wciąż zachwyca 🇸🇪

Istotnym wydarzeniem dla wielu fanów Eurowizji będzie dziś IV półfinał Melodifestivalen w Szwecji, gdzie o finał walczy faworytka – Loreen. Zwyciężczyni ESC 2012 zaprezentuje „Tattoo” i innowacyjny staging, który wczoraj „wyciekł” już do sieci poprzez nagranie z perspektywy trybun podczas próby jurorskiej. Loreen ma 84% szans na awans do finału, a drugą typowaną przez bukmacherów jest Kiana (40%). Do dogrywki przejść mogą natomiast Smash into Pieces i Mariette. Wszyscy ćwierćfinaliści „Bet & Win” stawiają na bezpośredni awans do finału dla Loreen, natomiast na drugim miejscu znajduje się Smash into Pieces. Mariette i Kiana są faworytkami do dogrywki, natomiast niemal wszyscy obstawiają, że odpadną dziś Signe & Hjordis, Emil Henrohn i Axel Schylstrom. Zgodnie z zasadami widzowie najpierw wybiorą jednego finalistę, a następnie pozostali kandydaci wezmą udział w ponownym głosowaniu, tym razem poprzez aplikację, gdzie wiek głosującego ma znaczenie. Prowadzący przedstawią później wyniki dla każdej z grup wiekowych, a kolejność podawania rankingów ustawiona jest w taki sposób, by niepewność co do drugiego finalisty pozostawała do samego końca. Start o 20:00, a transmisja internetowa dostępna będzie TUTAJ (należy wybrać „Melodifestivalen Deltävling 4” i czekać na rozpoczęcie streamu).

Songvakeppnin: Kto dołączy do finału? 🇮🇸

W drugim półfinale selekcji Islandii wystartuje pięciu wykonawców, a widzowie wskażą dwóch nowych finalistów. Konkurs rozpocznie Kristín Sesselja, następnie pojawi się (istniejąca od 1988 roku) formacja rockowa Langi Seli og Skuggarnir. Panowie już teraz zdecydowali, że jeśli przejdą do finału, swój utwór „OK” zaśpiewają po islandzku, bo nie nagrali nawet angielskiej wersji. Z numerem trzecim duet złożony z Silji Ros i Kjalara, a po nich na scenę wkroczy Ulfar Viktor Bjornsson. Na koniec wokalistka Sigga Ózk. Faworytami graczy „Bet & Win” są Silja Ros & Kjalar (80%) oraz Sigga Ozk (71,4%), ale spore szanse może mieć też Kristin Sesselja (42,9%). Islandia to kraj nordycki, który najpóźniej dołączył do Eurowizji bo zadebiutował dopiero w 1986 roku, od razu organizując selekcje „Söngvakeppnin”. Zdarzało się jednak, że konkurs był anulowany, a telewizja RUV decydowała się na wybór wewnętrzny reprezentanta i piosenki. Co ciekawe, Selma jest wokalistką, która dwukrotnie uczestniczyła w Eurowizji, a nigdy nie wygrała preselekcji narodowych, bo akurat w 1999 i 2005 roku to RUV samodzielnie decydowała o tym, kto będzie reprezentantem. Selma jest do tej pory najwyżej notowaną reprezentantką kraju – w 1999 roku zajęła 2. miejsce i w sumie dość niepotrzebnie wracała na Eurowizję w 2005 bo popsuła sobie statystyki, odpadając już w półfinale. W 2009 roku jej pierwszy rezultat powtórzyła Yohanna. Po tym jak w latach 2015-2018 Islandia nie wchodziła do finału, od 2019 zaczęła osiągać większe sukcesy – 10. miejsce dla Hatari czy czwarte dla formacji Dadi of Gagnamagnid. Czy w tym roku znów zdoła wejść do czołowej dziesiątki? Przekonamy się wkrótce. Półfinał dziś na kanale RUV1 od 20:45 do 22:15. Transmisja dostępna będzie TUTAJ.

Festival da Cancao: Widzowie przyznają „dziką kartę” 🇵🇹

Późnym wieczorem ruszają selekcje w Portugalii czyli Festival da Cancao. Dziś w pierwszym półfinale usłyszymy 10 kandydatów, a połowa z nich wejdzie do finału. Decydować będą widzowie oraz jurorzy. W stawce m.in. Mariana Barreiros Dos Santos Gonçalves znana jako April Ivy, Cláudia Rafaela Teixeira Pascoal (reprezentantka Portugalii na Eurowizji 2018, a także uczestniczka wielu talent-shows), Marisa Isabel Lopes Mena czyli Mimicat oraz formacja o nazwie You Can’t Win, Charlie Brown z wokalistką Alfonso Cabralem na czele. Wszyscy typujący w „Bet & Win” są przekonani, że awans do finału otrzymają dziś Claudia i Mimicat, a 80% szans daje się April Ivy. 60% osób stawia na Neon Soho. Najmniejsze prawdopodobieństwo awansu ma Bolha (5,7%). Półfinał przygotowano w studiu RTP w Lizbonie, a prowadzącymi będą Tania Riber de Oliveira oraz Jose Carlos Malato. Nowością w formule jest „dzika karta” od widzów. Po tym, jak w trakcie półfinału wybrana zostanie piątka do awansu i transmisja się zakończy, linie otwarte zostaną ponownie by widzowie mogli jeszcze uratować kogoś z przegranych. Taka dogrywka odbędzie się także po drugim półfinale, tym samym łącznie w finale będziemy mieć aż 12 uczestników. Transmisja półfinału dziś od 22:07 (czasu polskiego) – całość potrwa do 1:25. Transmisja dostępna będzie TUTAJ.

Tu bije serce Europy: Dziś próby przed finałem 🇵🇱

W Warszawie dziś próby do jutrzejszego finału „Tu bije serce Europy”. Finaliści po raz pierwszy staną dziś na scenie w studiu Transcolor i będą mogli przećwiczyć przygotowane wcześniej występy. Plany stagingów zostały przekazane Telewizji Polskiej już parę dni temu, dlatego dziś realizatorzy są już gotowi i wiedzą co uczestnicy planują pokazać i jakich efektów użyć. Fani spodziewają się najciekawszych prezentacji scenicznych m.in. po Nataszy Urbańskiej, Kubie Szmajkowskim, Ahlenie i Jannie, z kolei od Alicji Szemplińskiej oczekuje się głównie emocji w głosie bo wszyscy są świadomi, że jest to najsilniejszy atut tej kandydatki. Reżyserią i scenariuszem „Tu bije serce Europy” zajmuje się art-director polskiej delegacji Mikołaj Dobrowolski, który w latach 2014-2015 piastował funkcję Head of Delegation. Na scenografię odpowiadają Marcin Pietuch (autor scenografii do ponad 200 programów telewizyjnych), Filip Jagiełło i Radosław Dębniak. Próby techniczne i generalne nie są dostępne dla mediów, chociaż w tym roku zainteresowanie selekcjami ze strony przedstawicieli prasy, stacji radiowych czy portali jest ogromne, a specjalna strefa prasowa w Transcolor będzie pękać w szwach. Warto dziś śledzić social media uczestników preselekcji, bo może podzielą się z nami swoimi wrażeniami z prób i pokażą co nieco z przygotowywanych występów.

Źródło: YLE, SMRTV, SVT, RUV, RTP, Wikipedia, TeleMagazyn, TVP, inf. własne, fot.: Alfie Arcuri

%d blogerów lubi to: