Eurowizja 2023: Kto wygra głosowanie widzów w Albanii i Kosowie? Finał Festivali i Kenges. / Które polskie kandydatury wspierają fani Eurowizji? Marina, Kuba Szmajkowski, Marcin Maciejczak w czołówce

Fest61: Dziś wielki finał. Kto zostanie reprezentantem Albanii i Kosowa?

Przed nami wyczekiwana noc finału 61. edycji Festivali i Kenges w albańskiej Tiranie. Po dwóch półfinałach i wspaniałym koncercie wspominkowym przyszła pora na rozstrzygnięcie i przyznanie nagród. Po raz pierwszy pula wyróżnień jest znacznie większa. Jurorzy przyznają Grand Prix festiwalu, a także drugie i trzecie miejsce. Specjalne nagrody będą też dla nowych artystów, wykonawców alternatywnych czy wyróżnienie prasowe. Najważniejsze dla fanów jest jednak to, kto zostanie reprezentantem Albanii i Kosowa na Eurowizji 2023 w Liverpoolu. O tym od wczoraj decydują widzowie, po raz pierwszy głosując w ramach prawdziwego televotingu i drogą sms-ową. Z każdego numeru telefonu oddać można maksymalnie trzy głosy, a prawo głosu mają też mieszkańcy Kosowa korzystając z osobnej bramki SMS. Głównymi faworytkami do wygranej w televotingu są Fifi, Albina Kelmendi czy Elsa Lila. Z ankiety na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego wynika, że 62% typuje do zwycięstwa folkowy utwór „Duje” Albiny i rodziny Kelmendich, który ma zarówno wielu zwolenników jak i przeciwników. Podobnie jest z Fifi, której triumf przewiduje 29% głosujących. Wokalistka z utworem o problemie społecznym zdradziła wczoraj, że jest w ciąży, ale dodała, że termin porodu przypada już na marzec, więc udział w Eurowizji 2023 w maju nie powinien być dla niej problemem. Elsa Lila z kolei może liczyć na sporą popularność i uznanie słuchaczy, którzy wiele lat czekali na jej powrót na wielką scenę. Zarówno w półfinale jak i podczas koncertu z duetami wokalistka zgarnęła wielkie brawa za swoje występy.

Wczoraj gośćmi FiK byli Kalush Orchestra, zwycięzcy Eurowizji 2022 dla Ukrainy, a dziś wieczorem na scenie pojawi się Gala Dragot, która w styczniu powalczy o reprezentowanie Belgii, natomiast do Tirany przyjechała dlatego, że ma albańskie korzenie. Jej ojcem jest znany piosenkarz, Robert Aliaj Dragot, który sam startował kiedyś w Festivali i Kenges, a teraz kibicuje córce, która dopiero co wygrała „The Voice Kids” i ma szansę wystąpić na Eurowizji w barwach kraju, do którego on zdecydował się przenieść z rodziną. Festiwal poprowadzi Arbana Osmani, która, chociaż jest jedyną gospodynią (w artykule na zdjęciu z Oltą Daku; panie zrobiły sobie selfie w trakcie transmisji), świetnie sobie radzi, jest przy tym naturalna i umie obronną ręką wyjść z każdej wpadki co udowodniła wczoraj gdy pomyliła się w wymawianiu nazwiska jednego z dyrygentów. Start dzisiejszego finału o 21:00. Oficjalny stream dostępny jest na stronie RTSH gdzie znajdziemy transmisję internetową sygnału telewizyjnego oraz radiowego. Warto śledzić przekaz za pośrednictwem YouTube (link pojawi się na tym kanale ok. 21:00), poprzez transmisję na kosowskiej stacji RTK1 lub dzięki aplikacji Klani Im. Dzisiejsza finałowa noc potrwa zapewne do północy, gdyż łącznie usłyszymy aż 21 utworów.

Jeszcze ponad 20 dni na zgłoszenia do preselekcji

Do 15 stycznia Telewizja Polska przyjmuje zgłoszenia do polskich preselekcji „Tu bije serce Europy”. Czasu jest mnóstwo, chociaż ostatnio nowych plotek i spekulacji jakby mniej. Dziennik Eurowizyjny stara się notować listę wykonawców, którzy wyrazili zainteresowanie konkursem, a wczoraj odbyło się głosowanie na Instagramie. Największym poparciem cieszyłaby się kandydatura Mariny Łuczenko, a 71% głosujących jest za tym, by wokalistka i żona słynnego bramkarza została naszą nową reprezentantką. 67% zagłosowała na „tak”, by do Liverpoolu pojechał Kuba Szmajkowski, 65% osób wspierałoby w tej roli Marcina Maciejczaka z „The Voice Kids”, 59% Blankę i jej utwór „Solo”, a 53% chciałoby na Eurowizji zobaczyć Darię. Aż 76% jest przeciwna startowi Mai Hyży, chociaż wiemy, że wokalistka szykuje utwór, który ma być hitem. Aż 95% uważa, że Siostry Szczepańskie na Eurowizji to zły pomysł, a 81% nie chciałoby widzieć w Liverpoolu Skolima, chociaż ponoć zgłosił utwór „Kiss me baby” do „Tu bije serce Europy”. Po ostatnim występie w finale narodowym Lidia Kopania nie jest już osobą, którą fani widzieliby ponownie na Eurowizji – za jej powrotem na konkursową scenę jest tylko 15% głosujących. Oczywiście liczymy na to, że lista, którą aktualizujemy na specjalnej podstronie, nie jest kompletna i chętnych do udziału w walce o Eurowizję będzie znacznie więcej. Nazwiska osób zakwalifikowanych do finału poznamy 25 stycznia.

Źródło: RTSH, Instagram, inf. własne, fot.: @arbanao

%d blogerów lubi to: