Ukraina prezentuje utwory na konkurs • Kiedy premiera utworu Cypru na Eurowizję 2023? • „Kerfuś” z Armenii poprowadzi Eurowizję Junior • Roksana Węgiel nie leci do Erywania • Wyciekł fragment próby Wielkiej Brytanii

Eurowizja 2023: Ukraina prezentuje utwory 🇺🇦

Podczas konferencji prasowej w Kijowie (w schronie przeciwlotniczym) telewizja ukraińska zaprezentowała oficjalnie utwory, które wystartują w selekcjach narodowych. Finał odbędzie się 17 grudnia, najpewniej w metrze przy stacji Majdan Nezalezhnosti jednak oficjalnego miejsca nie ujawniono ze względów bezpieczeństwa. Stawkę otworzy Moisei, a zamknie grupa Tvorchi. Jerry Heil (fot.), uznawana teraz za jedną z faworytek, zaśpiewa z pozycji czwartej. Reprezentanta Ukrainy wybiorą jurorzy oraz widzowie, przy czym publiczność głosować będzie poprzez aplikację Дія (Akcja) przygotowaną przez Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Kultury oraz Polityki Informacyjnej Ukrainy przy współpracy z Radą Radiofonii i Telewizji Publicznej. Podczas konferencji prasowej obecni byli wszyscy uczestnicy poza Jerry Heil, która nie mogła teraz dotrzeć do kraju ze względu na studia w USA. Kto wygra konkurs? Anastasia Prihodko, ukraińska reprezentantka Rosji 2009 obstawia, że do Liverpoolu pojedzie Tvorchi, jednak nie uzasadniła swojego wyboru. „Nie znam nikogo. Cóż, nie jestem zainteresowana Eurowizją w tym roku i w sumie nigdy nie byłam. Nie słuchając finalistów zaufam swojej intuicji. Nie dam dodatkowego komentarza, wracam by śledzić wiadomości z frontu” – uznała. Co ciekawe, Anastasiya zmieniła później swoją wypowiedź i uznała, że to jednak Jerry Heil pojedzie do Wielkiej Brytanii.

Playlista utworów

Uczestniczka Eurowizji 2009 w barwach kraju, który atakuje teraz Ukrainę stwierdziła, że reprezentant ukraiński nie za bardzo ma szansę wygrać konkurs w 2023. Zasugerowała, że bez względu na to, kto pojedzie, wyniki pewnie są już ustawione. „Najpierw wybierają, potem oceniają, potem dogadują się z krajem, który może sfinansować Eurowizję” – uznała twierdząc, że w momencie gdy wiadomo już który kraj ma być „zwycięzcą” ESC, to wtedy w jego selekcjach pojawiają się same słabe utwory i jeden silny, który wygrywa finał narodowy. Internauci szybko skrytykowali Prihodko twierdząc, że finaliści są znanymi wykonawcami w kraju. To nie jedyna medialna afera wokół selekcji. W połowie listopada z konkursu wycofał się Lue Bason, który znalazł się na short-liście, ale nie zakwalifikowano go do finału. Twierdził, że wykonawcy już wcześniej wiedzieli kto przejdzie dalej. Uważa, że jego decyzja o wysłaniu piosenki była bezmyślna i impulsywna. Na Instagramie uznał, że nie podobała mu się forma short-listy i tego, że telewizja opublikowała nazwiska osób tylko po to, by później część odrzucić. Ma podejrzenia, że część wykonawców wcześniej wiedziała o tym, że zakwalifikuje się do finału, co pozwoliło na lepsze przygotowania. Gdy on sam zapytał UA:PBC czy wystąpi w finale, nie uzyskał odpowiedzi. „Uczestnicy tacy jak Jery Heil czy Krut wiedzą, że wystąpią w finale. To po prostu brak szacunku. Dobra, nawet jeśli nie przeszedłem, niech mi to powiedzą, bym mógł zamknąć ten etap” – narzekał.

Wieści ze świata Eurowizji 2023

Piosenka cypryjska 🇨🇾 na Eurowizję 2023 opublikowana będzie już w przyszłym miesiącu. Andrew Lambrou skończył już prace nad utworem, a nad całym projektem czuwają telewizja CyBC oraz grecka wytwórnia Panik Records. Aktualnie reprezentant kraju przebywa na Cyprze, gdzie udziela wywiadów dla różnych programów telewizyjnych. Uczy się też języka greckiego. Piosenkę Cypru do Liverpoolu napisali Szwedzi i Duńczyk – Thomas Stengaard (pracował m.in. przy utworach Danii 2013, Niemiec 2018 czy San Marino 2021), Jimmy „Joker” Thornfeldt (współtworzył m.in. „El Diablo” czy „Voices” ze Szwecji), Jimmy Jansson (autor „Say Yes” z Danii 2020) i Marcus Winther-John (współtwórca utworu Andory 2009). Dziś w Serbii 🇷🇸 i na Łotwie 🇱🇻 kończy się etap zgłoszeń do preselekcji, co oznacza, że niedługo nadawcy będą mogli ogłosić kolejne kroki, w tym podać terminy swoich finałów narodowych. Jutro (piątek) telewizja estońska zaprezentuje piosenki startujące w „Eesti Laul 2023 🇪🇪„. W Finlandii selekcje UMK poprowadzi Samu Haber 🇫🇮, były wokalista formacji Sunrise Avenue. Samu ma już eurowizyjne doświadczenie, był widzem Eurowizji 2016 i 2019, a także pracował za kulisami UMK 2022 wspierając grupę Cyan Kicks. Podczas przyszłorocznego finału Samu wystąpi też na scenie by nie tylko prowadzić konkurs, ale też zaśpiewać dla widzów. Siedmiu finalistów UMK poznamy 11 stycznia. Telewizja chorwacka HRT 🇭🇷 dokonała już wyboru uczestników preselekcji narodowych i wskazała 28 piosenek, tym samym potwierdzając organizację półfinałów. Nazwiska nie będą podane do wiadomości publicznej w tym tygodniu – najwcześniej poznamy je 5 grudnia.

Eurowizja Junior: Robot na scenie, piosenki świąteczne na placu 🇦🇲

Robot Robin będzie czwartym prowadzącym Eurowizji Junior 2022 w Erywaniu. Organizatorzy ujawnili, że obok Ivery, Garika i Kariny na scenie stanie robot znany ze stołecznym szpitali, gdzie pracuje z dziećmi cierpiącymi na nowotwory. Podobnie jak polski Kerfuś, Robin jest już doskonale znany w Armenii ze względu na swoją sztuczną inteligencję i umiejętność generowania uczuć i emocji, którymi dzieli się z potrzebującymi dziećmi. „Time Magazine” uznał Robina jednym ze 100 najbardziej innowacyjnych projektów w 2021 roku. Robin pojawi się nie tylko w trakcie finału, ale będzie też prowadził reportaże z prób, które pokazywane będą na oficjalnym kanale YouTube 8 i 9 grudnia. Najpewniej pierwsze próby techniczne w ogóle nie będą relacjonowane przez JuniorEurovision.tv. Pojawił się już jeden „przeciek” z próby statystów. W Internecie zobaczyć można półminutowy fragment próby Wielkiej Brytanii, w tym fragment wizualizacji, na których pojawi się talia kart. W sieci znaleźć też można zakulisowe relacje z prób do występu podczas Ceremonii Otwarcia, która już 5 grudnia o 16:00. Dzieci i dorośli zaśpiewają świąteczne piosenki ormiańskie i zagraniczne, a nad wszystkim czuwają stage director Naire Stepanyan i producent JESC 2022 – Grigor Kyokchyan. Wystąpią m.in. aktorka Ani Lupe, dzieci ze szkoły artystycznej SWAG ART oraz zwyciężczyni JESC 2011 – Ani Khachikyan, która zdobyła Grand Prix jako reprezentantka Gruzji w formacji Candy. Całość ma być swoistym świątecznym musicalem.

Roksana nie jedzie do Erywania, Ralf wystąpi w Armenii

Niestety do Erywania jednak nie dotrze Roksana Węgiel 🇵🇱. Zwyciężczyni JESC 2018 powiedziała portalowi Eska.pl, że z powodu muzycznych obowiązków nie może odbyć podróży na Zakaukazie. Przyznaje, że jest smutna, że nie wystąpi w medley’u zwycięzców konkursu. Polskę reprezentować będzie w tym występie Viki Gabor. Z Holandii przyleci Ralf Mackenbach 🇳🇱, zwycięzca Eurowizji Junior 2009 za utwór „Click Clack”. W piątek o 16:00 TVP przygotuje specjalne spotkanie prasowe z Laurą Bączkiewicz i ekipą przed wylotem do Erywania. Wokalistka spotka się z mediami, by udzielić ostatnich wywiadów. Nadal nie wiemy nic o planowanym występie do „To The Moon”, natomiast wiemy, jak przygotowuje się konkurencja. Reprezentantka Malty 🇲🇹 na scenie będzie mieć dwie tancerki – Leah i Daisy. Choreografię układają Daphne Gatt i Clayton Mifsud, którzy pracowali też przy klipie do „Diamonds in the sky” oraz przy układzie tanecznym do teledysku Malty na Eurowizji Junior 2021. Lissandro z Francji będzie mieć czteroosobową ekipę taneczną na scenie 🇫🇷, w tym Thimeo Garina, który występował już dla Francji w 2020 i 2021 oraz Lolę Dalquier i Yanę, które tańczyła przy występie reprezentanta Francji w Paryżu. W Erywaniu obiekt, który ugości Eurowizję Junior 2022 odwiedził szef sztabu premiera kraju, Arayik Harutyunyan, który jest te przewodniczącym komitetu ds. organizacji konkursu. Polityk zapoznał się z harmonogramem prac i zalecił dokończenie wszystkich działań w terminie i na najwyższym poziomie.

Źródło: Obozrevatel, UA:PBC, Eurovoix, Eurovisionfun, Slobodna Dalmacija, RTS, LTV, YLE, EER, JuniorEurovison.tv, ArmenPress, YouTube, Instagram, Eska.pl, fot.: @thejerryheil

%d blogerów lubi to: