Eurowizja 2023: Kolejna uczestniczka selekcji Szwecji. Czy tym razem wygra? • Kiedy poznamy uczestników Sanremo? • Eurowizja Junior coraz bliżej! Głosuj w plebiscycie „Nasz Faworyt”

Melodifestivalen: Mariette dołącza do gry po raz piąty 🇸🇪

Już we wtorek i w środę o 8:00 rano telewizja SVT oficjalnie przedstawi uczestników Melodifestivalen 2023, a tabloid „Aftonbladet nadal zbiera informacje o potwierdzonych kandydatach. Dziennikowi udało się ustalić, że do selekcji wraca Mariette, która już po raz piąty postara się zostać reprezentantką Szwecji na Eurowizji. 39-letnia wokalistka zadebiutowała w MF w 2015 roku z utworem „Don’t Stop Believing” za który w finale zajęła 3. miejsce. Dwa lata później wróciła z „A Million Years” by w finale zdobyć 4. pozycję. Rok później jej „For You” było w finale na piątym miejscu, a w 2020 „Shout it out” zakończyła rywalizację na 10. miejscu w finale. Chociaż ma tendencję spadkową, jej sugerowany udział w MF 2023 wywołał sporą radość wielu fanów. Wokalistka ma zaśpiewać utwór autorstwa Thomasa G:sona i Jimmy’ego Janssona. Pojawić ma się też nowy duet, który zadebiutuje w selekcjach z etnicznym utworem popowym. Duet stanowić mają dwie siostry, które są wnuczkami znanego szwedzkiego artysty. Nie wiemy jednak na razie o kogo dokładnie chodzi. Do tej pory Aftonbladet przygotował listę 24 na 28 kandydatów, a czy wszystkie te nazwiska się potwierdzą, dowiemy się już we wtorek i w środę. Tabloid całkiem dobrze radzi sobie z przewidywaniami, a wielu uważa, że jego rewelacje są wcześniej ustalane z SVT by pobudzić zainteresowanie selekcjami. W 2022 roku dziennik poprawnie wskazał 22/28 uczestników, a w 2021 aż 27 na 28 kandydatów. W 2020 przygotował listę 21 wykonawców, których udział w MF faktycznie się potwierdził, natomiast w 2019 udało się poprawnie wskazać 24 uczestników.

Kto nie weźmie udziału?

Pojawiła się też lista mniej pewnych plotek, ale kto wie, czy nie ma w nich ziarnka prawdy. Mówi się o udziale Tareqa Taylora (zwycięzcy „Mask Singer”) z utworem country, trzykrotnego uczestnika MF Jona Henrika Fjallgrena, Antona Hagmana (to on pokonał Loreen w dogrywce z 2017 więc ich ponowne starcie byłoby ciekawe), Erica Saade (ESC 2011), Cazzi Opei (wokalistka sama mówiła, że chce wrócić) czy Felixa Sandmana, Bishary, Danny’ego Saucevo, Omara Rudberga, a nawet Benjamina Ingrosso (ESC 2018). W Melodifestivalen 2023 na pewno nie pojawią się Carola (trzykrotna uczestniczka Eurowizji), David Lindgren, Charlotte Perrelli (dwukrotna reprezentantka kraju), Jessica Andersson (ESC 2003), Linda Bengtzing, Shirley Clamp czy Amadeus Sogaard. Melodifestivalen rusza 4 lutego, a już teraz w Sztokholmie znaleźć można plakaty promujące imprezę i sprzedaż biletów. Selekcje jak zwykle składać się będą z sześciu rund, w tym czterech półfinałów i rundy dogrywkowej. Finał rozegrany będzie we Friends Arena. Prowadzącymi są Farah Abadi i Jesper Ronndahl.

Sanremo: Nowe fakty!

Już 4 grudnia poznamy uczestników festiwalu Sanremo 2023 we Włoszech 🇮🇹. Nazwiska zaprezentować ma Amadeus. Tymczasem wiemy już, kto awansował do Sanremo Giovani poprzez etap „Area Sanremo”. Są to Colla Zio, Fiat 131, Noor i Romeo & Drill. Dołączą oni do ośmiu wcześniej wybranych kandydatów z Sanremo Giovani i wystąpią podczas finału tej rundy 12 grudnia. Spośród łącznie dwunastu kandydatów najlepsza trójka zdobędzie możliwość udziału w festiwalu Sanremo w lutym. W Albanii zakończył się festiwal Kënga Magjike 🇦🇱 telewizji Klan, który od wielu lat jest istotną alternatywą dla Festivali i Kenges, a z roku na rok ma coraz większe związki z Eurowizją. Główna nagroda powędrowała do Marseli Cibukaj i piosenki „I paftuar”, która zwyciężyła też w kategorii „Big Artist”. Druga była Michela Paluca, a trzecie miejsce zajęła Anxela Peristeri (ESC 2021) z piosenką „Kalimtar”. Azerski duet Mamagama, który ostatnio ogłosił, że chce jechać na Eurowizję, dostał nagrodę w kategorii „Best New International”. W konkursie brali udział też m.in. Orgesa Zaimi, Klinti Collaku, Mishela Rapo (JESC 2015), Inis Neziri, Mariza Ikonomi oraz szereg eurowizyjnych gwiazd: Alvan (Francja), Omar Naber (Słowenia), Andrea (Macedonia), We Are Domi (Czechy) oraz Stefan (Estonia).

Eurowizja Junior: Laura pożegna się z mediami

Ormianie przygotowują się do Ceremonii Otwarcia Eurowizji Junior 2022, która ma być wielkim wydarzeniem dla Erywania. Po raz pierwszy od lat w evencie weźmie udział publiczność, którą zaproszono na Plac Republiki. Głównym elementem ceremonii będzie rozświetlenie dekoracji świątecznych i choinki przez 16 uczestników oraz losowanie pierwszej i ostatniej pozycji startowej jak i miejsca, z którego wystąpi reprezentantka gospodarzy – Nare. Zapowiedziano też koncert byłych zwycięzców JESC, którzy przyjadą do Erywania z okazji jubileuszu konkursu. Wystąpić mają Bzikebi, Mariam Mamadashvili, Vladimir Arzumanyan, Gaia Cauchi, Vinzenco Cantiello, Roksana Węgiel, Viki Gabor, Anna Khanchalyan z grupy Candy oraz Malena. Wydarzenie rozpocznie się 5 grudnia o 16:00 czasu polskiego i będzie transmitowane przez telewizję ARMTV oraz w Internecie na YouTube JuniorEurovision. Już pod koniec tygodnia do Armenii leci Laura Bączkiewicz wraz z polską ekipą. Reprezentantka kraju spotka się 2 grudnia z przedstawicielami polskich mediów by udzielić ostatnich wywiadów w Polsce. Dziennikarze z pewnością życzyć jej będą powodzenia i mocno trzymać kciuki za jak najlepszy wynik na JESC 2022. Relację ze spotkania z prasą znajdziecie 2 grudnia na Dzienniku Eurowizyjnym.

Weź udział w głosowaniu i wybierz swoich faworytów w plebiscycie Dziennika Eurowizyjnego! Głosowanie „Nasz Faworyt 2022 im. Ani Sobieraj – Eurowizja Junior” trwa do 29 listopada, bo właśnie we wtorek o 20:00 oficjalna prezentacja utworów i finał plebiscytu! Głosowanie dostępne poniżej:

Źródło: Aftonbladet, RAI, Eurovoix, TV Klan, ARMTV, Armen Press, TVP, fot.: @marietteofficial

%d blogerów lubi to: