Eurowizja Junior: Włochy prezentują utwór! • Rumunia ogłasza selekcje przed Eurowizją 2023 i wzmacnia SuperSobotę • Eurovision Village w Liverpoolu – gdzie i od kiedy?

Eurowizja Junior: Rosyjski wygrywał najczęściej

Przedostatni utwór Eurowizji Junior 2022 jest już znany. Dziś premierę miał utwór „Bla Bla Bla” Chanel Dilecty z Włoch 🇮🇹. Wokalistka wykona piosenkę autorstwa Marco Iardelli, Carmine Spery, Fabrizio Palaferri’ego i Angeli Senatore. To kolejny w stawce utwór śpiewany w dwóch językach – po włosku i angielsku. Pozostałe takie piosenki pochodzą z Gruzji, Kazachstanu, Holandii, Macedonii, Polski i Ukrainy. W kategorii zwycięskich utworów JESC dominuje rosyjski, który wygrywał cztery razy (zarówno dla Rosji jak i Białorusi), przy czym tylko jeden raz (w 2017) był tam też angielski. Dwukrotnie wygrały piosenki w całości po angielsku (Malta) oraz po polsku (zawsze z angielskim), ormiańsku (raz w całości i raz z angielskim) i gruzińsku (zawsze bez angielskiego). Po jednym razie wygrywały piosenki po chorwacku, francusku, hiszpańsku i w wymyślonym języku (Gruzja). Dodatkowo triumfowały też piosenki holendersko-angielska, włosko-angielska i ukraińsko-angielska. Do pełnej stawki JESC 2022 brakuje nam już tylko Armenii 🇦🇲. Niestety gospodarze znów się spóźniają i nie wiemy nawet jaki jest tytuł utworu oraz kiedy go poznamy. Armenia z pewnością ma zapędy, by znów wygrać i tym samym trzeci raz zdobyć Grand Prix i powtórzyć sukces Polski by zwyciężyć w konkursie „u siebie”. Konkurentami na pewno będą dla niej Wielka Brytania, Gruzja czy Holandia, które uznawane są za faworytów.

Czy wiesz, że…

Wielka Brytania ma najwięcej wyświetleń na kanale JuniorEurovision na YouTube. Oficjalny klip w 7 dni zebrał 260 tys. odtworzeń. Druga jest Hiszpania (186 tys. w 5 dni), a trzecia Holandia (160 tys. w 7 dni). W top5 mamy także Polskę (137 tys. w 3 dni) i Macedonię (111 tys. w 6 dni. Najsłabiej radzi sobie Albania, którą w ciągu 5 dni odtworzono 43 tys. razy.

Eurowizja: Rumunia ogłasza selekcje 🇷🇴

Ruszają selekcje rumuńskie do Eurowizji 2023. Selecţia Naţională przejdzie jednak spore zmiany w myśl nowej strategii delegacji TVR, która stawia na transparentność i intensywną promocję by sprawić, że Rumuni znów pokochają Eurowizję. Zgłoszenia przyjmowane będą od 14 listopada do 11 grudnia, a w dniach 14-16 grudnia jurorzy wyłonią 12 finalistów konkursu. Lista zakwalifikowanych podana będzie 17 grudnia. Sam finał zaplanowano na 11 lutego, a zwycięzcę wyłonią głosy widzów i internautów, bez udziału jury. Dotychczasowy udział komisji w werdykcie był krytykowany za zaniżanie szans piosenkom, które lubili widzowie, chociaż w 2022 oba człony decyzyjne wskazały jednogłośnie na WRS-a (fot.), a w 2020 tak samo było z piosenką „Alcohol You” dla Roxen. Największy skandal miał miejsce w 2019 roku, gdy widzowie typowali Laurę Bretan dając jej ponad 4,6 tys. głosów. Wygrała jednak Ester Peony, która od publiki dostała raptem 356 głosów, ale miała wyższe noty od komisji, w tym także zza granicy (w jury byli m.in. redaktorzy Wiwibloggs). Spadek zainteresowania Eurowizją w Rumunii zaczął być zauważalny po serii porażek. W 2018 roku kraj utracił status 100% skuteczności w półfinale po tym jak formacja The Humans zajęła w rundzie eliminacyjnej 11. miejsce. Zdawało się, że będzie to wypadek przy pracy, ale rok później Ester Peony zajęła w półfinale 13. pozycję, a w 2021 sensacyjnie z konkursu odpadła Roxen zajmując 12. miejsce. Awans WRS-a w Turynie dał nadzieję na powrót do najlepszych lat. Do tej pory najlepszym rezultatem Rumunii jest 3. miejsce z 2005 i 2010 oraz oraz wygrana w półfinale z 2005.

SuperSobota 11 lutego

11 lutego to pierwsza SuperSobota przyszłorocznego sezonu selekcyjnego. Poza Rumunią swoje finały będą mieć też na Malcie, w Danii, Estonii oraz we Włoszech, a dodatkowo tego dnia odbędzie się półfinał Melodifestivalen. Kumulacje mogą nastąpić też 25 lutego (na razie finały w San Marino i Finlandii) oraz (mniej prawdopodobnie) 11 marca (Szwecja i Portugalia). Wielu nadawców nie podało jeszcze terminów preselekcji, chociaż wiemy, że takowe się tam odbędą. Nie wiemy na kiedy zaplanowano selekcje w Albanii, Chorwacji, Czechach, Gruzji (finał „The Voice”), Francji, Irlandii, Litwie, Łotwie, Niemczech, Norwegii, Serbii i Słowenii. Chociaż nie wszystkim odpowiada fakt, że polski finał odbywa się w niedzielę, to jednak na ten moment żaden inny kraj nie planuje obstawiać daty 26 lutego, co oznacza, że „Tu bije serce Europy” będzie śledzony przez fanów zza granicy. Najpewniej sezon selekcyjny otworzą Ukraińcy, których finał narodowy odbędzie się już 17 grudnia, a miesiąc wcześniej (17 listopada) poznamy finalistów konkursu. W tym miesiącu kończy się przyjmowanie zgłoszeń do selekcji w Serbii, Chorwacji i Niemczech. TVP zbiera utwory aż do 15 stycznia i w tym sezonie jest to nadawca, który dał artystom najwięcej czasu na przygotowanie piosenki. Jedną z kandydatek do finału selekcji ma być Blanka z utworem „Solo”.

Eurovision Village od 5 maja 🇬🇧

Aktorka znana z „Seksu w wielkim mieście” – Kim Cattrall jest zachwycona faktem, że Eurowizja 2023 odbędzie się w Liverpoolu i zamierza ją oglądać jeśli pozwoli jej na to napięty harmonogram. Kim, chociaż na stałe mieszka w Kanadzie, urodziła się w mieście, które zostało gospodarzem Eurowizji. Konkurs z pewnością będzie mieć mnóstwo imprez towarzyszących, nie tylko w Liverpoolu. Wiemy już gdzie powstanie Eurovision Village. Rada Miasta Liverpoolu zdecydowała, że „wioska” stanie na Pier Head, a na mieszkańców czeka m.in. mnóstwo koncertów na żywo, spotkań z artystami i inne atrakcje. Planowane otwarcie Eurovision Village nastąpić ma 5 maja. Będzie to pierwsza Eurowizja organizowana bez reżimu pandemicznego, chociaż już w Turynie luzowano obostrzenia i Eurovision Village istniało także tam. Nie było jednak Euroclubu, który w Wielkiej Brytanii ma się pojawić. Ceny noclegów w Liverpoolu na tydzień eurowizyjny nadal jednak porażają. Booking.com informuje, że 89% miejsc noclegowych z oferty nie jest dostępnych w dniach 9-14 maja, a ceny są dostępne od 6,8 tys. złotych. Władze miasta nadal jednak twierdzą, że to się jeszcze zmieni, gdyż wiele ofert hotelowych nie jest jeszcze opublikowanych.

Głosuj w HOLFESTIVALEN i wybieraj najlepszą polską premierę! Szczegóły dostępne TUTAJ.

Źródło: JuniorEurovision.tv, Wikipedia, TVR, Liverpool Echo, Eurovoix, inf. własne, fot.: @wrsandrei

%d blogerów lubi to: