Eurowizja Junior 2022: Wieczorem poznamy reprezentantkę Irlandii • Co nowego w Grecji i na Cyprze?

Eurowizja Junior 2022: Dziś finał w Irlandii

Dziś o 21:30 czasu polskiego wielki finał selekcji Irlandii przed Eurowizją Junior 2022. O wyjazd do Erywania walczą trzy dziewczęta – Sophie Lennon, Niamh Noade oraz Clare Keeley, które dziś znów zaprezentują się w coverach. Zwyciężczynię wybiorą po raz pierwszy jurorzy wraz z internautami. Głosowanie na stronie internetowej nadawcy TG4 dostępne jest od zeszłej niedzieli i zakończone zostanie dopiero po drugiej rundzie dzisiejszego finału gdy każda z uczestniczek zaśpiewa dwukrotnie. Głosować można TUTAJ. W skład finałowej komisji preselekcyjnej wejdą jak zwykle Niamh Ni Chroinin oraz Chris Greene, a jurorem gościnnym będzie reprezentant Irlandii z Konkursu Piosenki Eurowizji 2006 – Brian Kennedy. Należy podkreślić, że dziś piosenka Irlandii na JESC 2022 nie zostanie zaprezentowana. Po tym, jak zwycięzca będzie wybrany, RTE zacznie prace nad nagraniem oficjalnej wersji utworu, który z pewnością został już wybrany wewnętrznie. Czas na przygotowania Irlandczycy mają do 4 listopada. Transmisja dzisiejszego finału dostępna na TG4 od 21:30 (czasu polskiego) TUTAJ. Faworytką według ankiety na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego jest Sophie Lennon (83% głosów).

Plotki i fakty z Cypru i Grecji

Portal EurovisionFun.com podaje, że nadawca cypryjski na swojej ostatniej „short-liście” przed wybraniem reprezentanta kraju na ESC 2023 miał Andrew Lamprou oraz dwie wokalistki, Ostatecznie wybrano Andrew, głównie dlatego by przełamać ciąg ostatnich, kobiecych startów w barwach wyspy. Lokalne media nie podjęły tematu wyboru reprezentanta i nie skupiają się na razie na osobie Andrew, ale telewizja CyBC zaczęła już przygotowania do Eurowizji w Liverpoolu by nie dopuścić do kolejnej eliminacji kraju w półfinale. Po raz kolejny pojawiły się też zapewnienia, że przed Eurowizją 2024 telewizja cypryjska reprezentanta wybierze poprzez program typu talent-show, co miało być już realizowane przed 2023 rokiem, ale pomysł nie wypalił. Tymczasem w Grecji jeden z głównych faworytów do wygrania wewnętrznych selekcji – Vassilis Kourtis – zdradził, że do ERT zgłosił balladę podpisaną przez autorów utworu „Scream” dla Sergey’a Lazareva (Rosja 2019). Jeśli wygra, za występ sceniczny odpowiadać będzie Fokas Evangelinos, który wchodzi w skład tzw. „Dream Teamu” i do tej pory często współpracował z Rosjaninem, Filipem Kirkorowem. Greckie media notują też, że po raz pierwszy zainteresowanie Eurowizją wyraża popularny wokalista – Konstantinos Argiros, który reprezentował Grecję podczas naszego plebiscytu Eurovision Internet Song Contest 2022 zajmując 14. miejsce w półfinale. Prezes wytwórni PANIK ujawnił, że Argiros lubi wyzwania i nie boi się konkursu. Chętnie wziąłby udział w Eurowizji, oczywiście z typową dla siebie muzyką, pełną greckich melodii i „weselnych” brzmień. Wokalista chce jednak znaleźć idealny utwór i dopiero wtedy „na poważnie” myśleć o ESC. Oczywiście, do wewnętrznych selekcji 2023 się nie zgłosił.

Eurowizja 2023: Zyska nawet Walia

Czy Walia zyska na Eurowizji w Liverpoolu? Były minister gospodarki, Ken Skates, uważa, że tak i już teraz wezwał rząd walijski do wykorzystania tej szansy w 100%. W rozmowach z politykami domagał się gwarancji, że minister Walii Północnej nie przegapi takiej okazji, a także chciałby już wiedzieć co dokładnie zostanie zrobione, by promować Walię podczas Eurowizji w niedalekim Liverpoolu. „Związki Północnej Walii, a zwłaszcza północno-wschodniej części z północno-zachodnią Anglią są bardzo silne, a ludzie często podróżują do Manchesteru, Liverpoolu i dalej by wziąć udział w wydarzeniach związanych ze sztuką i kulturą” – mówi czlonkini walijskiego Senedd’u, Lesley Griffiths. Według wizji Kena Skatesa, organizacja Eurowizji w Liverpoolu ma mocno promować wszystkie miasta w regionie oraz wzmocnić więzy między miastami oraz krajami – Anglią i Walią. Działania na tym polu mają być realizowane już wkrótce, a lokalny parlament mocno się w to zaangażuje. To nie pierwszy raz, gdy o Eurowizji mówi się w kontekście czynnika, który mocno poruszy lokalną gospodarkę, sektor turystyczny i nie tylko. Teraz, gdy nie ma obaw o frekwencję widzów oraz turystów, Anglia będzie chciała wykorzystać ten potencjał w pełni.

iŹródło: TG4, EurovisionFun.com, Deeside.com, fot.: TG4

%d blogerów lubi to: