Eurowizja 2023: Znamy reprezentanta Cypru i ekipę odpowiedzialną za organizację konkursu • Laura Bączkiewicz nagrywa studyjną wersję „To the moon” • Kto zgłosi się do polskich preselekcji?

Eurowizja 2023: Z Australii przez Cypr do Liverpoolu 🇨🇾

Telewizja cypryjska ma już reprezentanta wyspy na Eurowizję 2023! Zgodnie z wcześniejszymi spekulacjami do Liverpoolu poleci Andrew Lambrou, uczestnik selekcji Australii 2022. Wykonał wtedy utwór „Electrify” za który zajął przedostatnie miejsce u jury i piąte w televotingu, co łącznie dało mu 7. pozycję na 11 finalistów. Jego udział w Eurowizji 2023 jest możliwy dzięki porozumieniu telewizji CyBC z wytwórnią Panik Records z Grecji, City Pop Records z Australii oraz Saiko Management ze Stanów Zjednoczonych. Zapewne wszystkie te firmy dołożą się do eurowizyjnego budżetu CyBC, co może dać całkiem pokaźną sumę na przygotowania do konkursu. Andrew ma 24 lata i mieszka w Sydney, gdzie tworzy i wykonuje swoje utwory. W wieku 17 lat zachwycił czterech jurorów „X Factora 7” w Australii i dotarł do rundy „Judge’s House” gdzie odpadł. Andrew urodził się w Australii, ale jego rodzina ma grecko-cypryjskie korzenie. Do tej pory wydał cztery single, w tym „Electrify” z selekcji australijskich. To pierwszy mężczyzna reprezentujący Cypr od 2017 roku (nie licząc anulowanego startu Sandro w 2020). Jest to też pierwszy od 2017 roku wokalista, który faktycznie ma cypryjskie korzenie. Wcześniej Cypr wysyłał na Eurowizję Greczynki. Całkiem dobrze wyspie szło – w 2018 osiągnęła szczyt w swoich statystykach (2. miejsce za „Fuego”), a od 2015 kraj nieprzerwanie awansował do finału. Niestety w tym roku się nie udało – Andromache za „Ela” zajęła 12. miejsce w swojej grupie, więc przed Andrew teraz szansa na to, by znów wprowadzić wyspę do finału Eurowizji.

Co nowego w Ukrainie, na Malcie i w San Marino?

384 utwory zostały zgłoszone do preselekcji Ukrainy 🇺🇦. Telewizja UA:PBC podała, że o wyjazd do Liverpoolu walczy łącznie 299 artystów z kraju i zagranicy. Pomimo kolejnego niespokojnego dnia w stolicy Kijowa nad którą latają śmiercionośne drony, telewizja publiczna nadal pracuje nad selekcjami. Dyrektor artystyczny preselekcji podkreślił, że wiele zgłoszeń jest w wersji demo, co spowodowane jest brakiem możliwości przygotowania pełnej i profesjonalnej produkcji. Niektóre utwory nagrane zostały „po domowemu”, ale każdy chciał poprzez muzykę wyrazić to, co aktualnie czuje. Teraz komisja przesłucha utwory i wyłoni finalistów, którzy 17 grudnia powalczą o reprezentowanie kraju. Dziś okno zgłoszeniowe otwiera Malta 🇲🇹 – piosenki, które wysłane będą do nowego maratonu preselekcyjnego nie mogą być publikowane przed 15 października, a wykonawcy muszą posiadać obywatelstwo maltańskie. Aplikacje przyjmowane będą do końca miesiąca. Telewizja SMRTV podała już pierwszych uczestników castingu do „Una voce per San Marino” 🇸🇲. Na ten moment zaplanowane są trzy dni castingowe w terminie 28-30 października, a każdy wykonawca będzie miał 10 minut na zaprezentowanie się przed jurorami. Wśród kandydatów dominując piosenkarze z Włoch, ale są też m.in. laureat 2. miejsca Carpathia Festival 2022 – Dre z Malty, niemiecki wokalista Daniel Schuhmacher czy fan Eurowizji znany z udziału w castingu 2022 – Christopher. Aktualizowana lista dostępna jest TUTAJ.

Eurowizja Junior: Laura nagrywa nową wersję „To the Moon”

Zgodnie z przewidywaniami do finału selekcji Irlandii 🇮🇪 przed Eurowizją Junior awansowały dwie faworytki – Sophie Lennon (śpiewała utwór „Symphony”) oraz Niamh Noade („Catch and Release”). O trzecie i ostatnie miejsce w finale walczyły Clare Keeley oraz Lara Gleeson. Przeszła Clare, która zaśpiewała „Halo”. Tym samym Irlandię reprezentować będzie w Erywaniu dziewczyna, a która konkretnie – o tym zdecydują jurorzy i internauci w niedzielę podczas finału selekcji na żywo. Głosowanie internetowe jest już dostępne na stronie TG4 – wystarczy kliknąć na specjalne video przygotowane dla każdej z uczestniczek. Głosować można raz dziennie z jednego adresu IP. Tymczasem Laura Bączkiewicz jest w Warszawie, gdzie nagrywa studyjną wersję „To The Moon” 🇵🇱. Efekty będą już niebawem, dlatego trzymajcie kciuki” – mówi polska reprezentantka. Czujni fani śledzący profil Instagram Laury zauważyli, że nowa wersja „To The Moon” będzie miała zmienione proporcje językowe gdyż pojawią się nowe wersy w języku polskim. Laura przygotowuje się u boku autorów piosenki – Mimi Wydrzyńskiej oraz Kuby Krupskiego pod czujnym okiem Impresariatu Telewizji Polskiej. Premiera nowej wersji odbędzie się najpóźniej 4 listopada.

Eurowizja 2023: Kto przygotuje konkurs w BBC? 🇬🇧

Telewizja BBC ogłasza skład ekipy, która będzie odpowiedzialna za przygotowanie Eurowizji 2023 w Anglii. Dyrektorem zarządzającym całym projektem został Martin Green, który odpowiedzialny będzie za wszystkie aspekty związane z organizacją konkursu. Martin przyznaje, że jest wieloletnim fanem Eurowizji więc dzięki tej roli spełnia się jego wielkie marzenie. Głównym komisarzem BBC ds. Eurowizji 2023 została Rachel Ashdown, która będzie współpracować z BBC Studios i pełnić funkcję łącznika pomiędzy BBC a producentami, a także koordynować prace firm trzecich. To ona ma przygotować Ceremonię Losowania półfinałów ESC 2023. Ashdown jest komisarzem BBC ds. Eurowizji i jej transmisji od 2018 roku, a w latach 2019-2021 była też członkiem Grupy Referencyjnej EBU. Produkcją trzech części Eurowizji zajmie się BBC Studios, któremu dowodzić będzie Andrew Cartmell, producent wykonawczy konkursu. Lee Smithurst będzie natomiast odpowiedzialny za przebieg show, w tym tworzenie scenariusza. Lee był asystentem szefa delegacji BBC w Turynie i będzie też szefem delegacji Wielkiej Brytanii podczas Eurowizji Junior 2022. Po raz trzeci przy Eurowizji działać będzie Twan van de Nieuwenhuijzen, który ma koordynować delegacje eurowizyjne i spełniać ich wszystkie plany dotyczące występów w Liverpoolu. To on jest odpowiedzialny za dopuszczanie wszelkich rekwizytów, jakie reprezentanci przywiozą ze sobą na konkurs. James O’Brien będzie odpowiedzialny za produkcję. Wcześniej pracował przy wydarzeniach MTV czy Olimpiadzie w Londynie. Do jego zadań należeć będą tematy techniczne w tym przeprowadzenie transmisji Eurowizji do wszystkich nadawców.

Tu bije serce Europy: Kto zgłosi się do preselekcji? 🇵🇱

Do 20 stycznia trwa przyjmowanie zgłoszeń do polskich preselekcji „Tu bije serce Europy”. Czasu jest jeszcze sporo, ale niektórzy już zapowiadają wielkie emocje. W rozmowie z Wirtualną Polską Maja Hyży ogłosiła, że kończy utwór na Eurowizję. Piosenka zostanie nagrana po angielsku i ma być „z przytupem”. Wokalistka liczy na to, że będzie to hit radiowy. Maja Hyży dwukrotnie walczyła już o Eurowizję. W selekcjach 2018 zajęła 7. miejsce za „Błysk (Skin)„, a dwa lata później uczestniczyła w jednym z półfinałów preselekcji w ramach „Szansy na Sukces”, jednak nie weszła do finału. Na trzeci udział w selekcjach liczy też Natasza Urbańska. Wokalistka w finale narodowym 2007 zajęła 3. miejsce za „I like it loud„, a rok później poprawiła ten rezultat – piosenka „Blow over” zajęła 2. miejsce. Co ciekawe, wokalistka wysłała swoje zgłoszenie do preselekcji 2022, ale z nieoficjalnych źródeł wiemy, że otarła się o finałową dziesiątkę i nie dane jej było wrócić na konkursową scenę. Zapytana na Instagramie o to, czy wyśle utwór do TVP na „Tu bije serce Europy 2023” odpowiedziała twierdząco. Zainteresowany startem w selekcjach jest także Szymon Grzybacz. Wokalista dwukrotnie brał udział w Carpathia Festival w Rzeszowie, a pojawił się też w dwóch zagranicznych talent-shows: „The Voice” w Ukrainie i „X Factor” w Rumunii. Niedawno, wraz z Gabrielą Grzybacz, wydał swój nowy utwór „Bzy”. Do posłuchania poniżej:

Źródło: CyBC, Wikipedia, UA:PBC, SMRTV, PBS, Eurovoix, TG4, Impresariat TVP, Eurovision.tv, WP, Instagram, inf. własne, fot.: @andres_lambrou

%d blogerów lubi to: