Eurowizja Junior 2023: Znamy reprezentantkę Serbii i półfinalistów w Irlandii • Finał narodowy w Niemczech i obawy w Czechach? – co u naszych sąsiadów • Eurowizyjne gwiazdy z czeskiego Kralovcu

Eurowizja Junior: Baletnica z puzonem do Erywania 🇷🇸

Katarina Savić zwyciężyła wewnętrzne preselekcje Serbii do Eurowizji Junior 2022 i w Erywaniu wykona utwór „Svet bez granica” („Świat bez granic”). Tekst i muzykę do piosenki napisała Ivana Dragićević. Katarina (fot.) wkrótce kończy 13 lat, uwielbia śpiewać, ale kocha też puzon, na którym gra od lat. Uczęszcza do szkoły baletowej. Podczas występu na scenie w Armenii postara się pokazać Europie wszystkie swoje talenty. Nie raz już to robiła. Podczas programu „Love&Live” Telegraf Music wykonała utwór „Summertime” Elli Fitzgerald, gdzie zagrała na puzonie. W Internecie znajdziemy też jej covery takich piosenek jak „Que Sera Sera”, czy świątecznych „Let it snow” oraz „Jingle bells” w wersji jazzowej. Telewizja serbska nie podała szczegółów preselekcji, nie wiemy ile utworów zostało zgłoszonych oraz kto był w komisji. Data premiery piosenki pozostaje nieznana, ale do 4 listopada wszystkie utwory startujące w JESC 2022 muszą zostać opublikowane. Serbia lata świetności na Eurowizji dla Dzieci ma już dawno za sobą. Debiut w 2006 zakończył się bardzo dobrym, 5. miejscem, a rok później Nevena Božović wywalczyła najniższe miejsce na podium, co do tej pory jest najlepszym rezultatem kraju. Powtórzono go też w 2010 za sprawą Sonji Škorić. Od powrotu Serbii do Juniora w 2014 roku udało się osiągnąć jedynie 7. miejsce (Lena Stamenković w 2015). Rok temu utwór „Children’s Eyes” zakończył rywalizację na 13. pozycji. Zdobył 15. miejsce w głosowaniu jury i aż 6. w głosowaniu online, co jednak uznano za „wypadek przy pracy” i efekt głosowania taktycznego (na swój kraj i dwie najsłabsze piosenki) do czego namawiało m.in. najbliższe otoczenie Maleny, zwyciężczyni Eurowizji Junior w Paryżu.

Czy Sophie Lennon wygra w Irlandii? 🇮🇪

W końcu padła maksymalna nota w selekcjach Irlandii do Eurowizji Junior. 30 gwiazdek otrzymała Sophie Lennon za wykonanie utworu „New York”. Sophie awansowała do półfinału, a wraz z nią skok do kolejnej rundy zaliczyła Phoebe McIvor, która w duelu pokonała Lauren Wallace. Skład półfinału jest już znany – wśród ośmiu uczestników pojawia się tylko jeden chłopiec. Najwięcej gwiazdek ma Sophie Lennon (30), a na drugim miejscu jest Niamh Naade (28). Najsłabiej w porównaniu do reszty wypada Clare Keeley (23 gwiazdki). W rundzie półfinałowej ośmiu kandydatów zaśpiewa kolejne covery, a jurorzy wybiorą dwóch finalistów. Do stawki dołączy też później laureat duelu. Łącznie w finale będziemy mieć trzech kandydatów. Po raz pierwszy w historii selekcji widzowie będą mogli głosować w ostatniej rundzie i mieć wpływ na wyniki selekcji. W półfinale i finale także pojawią się jurorzy gościnni – oceniać będą Brian Kennedy (ESC 2006) i Brooke (ESC 2022). Chociaż selekcje irlandzkie zakończą się dopiero 23 października, podczas finału nie usłyszymy utworu na Eurowizję. Takowy będzie przygotowany (i dostosowany) dla zwycięzcy później.

Eurowizja 2023: Co ciekawego u naszych sąsiadów? 🇩🇪🇨🇿

Nasi zachodni i południowi sąsiedzi są na ten moment bardzo „cicho” jeśli chodzi o Eurowizję 2023. W Niemczech na ten moment nic oficjalnego nie podano, ale portal ESCkompakt dotarł do informacji, że finał narodowy „Unser Lied für Liverpool” planowany jest na luty, a transmisję przeprowadzi ARD w godzinach najwyższej oglądalności. W finale zaprezentuje się od ośmiu do dwunastu kandydatów, a głosowanie będzie podzielone na punkty widzów i jurorów. Po raz 25. Eurowizję w Niemczech komentować będzie Peter Urban. Co ciekawe, słynny komentator w trakcie ostatniej Eurowizji w UK dopiero co raczkował i był to jego drugi relacjonowany konkurs. Od razu też trafił mu się rok legendarny za sprawą udziału Guildo Horna, który zajął wtedy jedno z lepszych dla Niemiec miejsc (7.). Telewizja niemiecka z pewnością nawiąże do jubileuszu Petera Urbana w trakcie preselekcji czy samej Eurowizji. Regulamin preselekcji 2023 ma się pojawić w pierwszej połowie listopada. Telewizja czeska do tej pory oficjalnie nie potwierdziła udziału w ESC 2023, a niektórzy fani obawiają się, że nadawca ze względu na cięcia finansowe mógłby z konkursu zrezygnować. Nie wiadomo co z preselekcjami – czy i w jakiej formule się odbędą, jednak z pewnością nie ma co liczyć na zapowiadany już 2 lata temu format „na żywo”. Portal ESCarena.cz sugeruje, że selekcje w formie internetowej nadal mogą odbyć się w grudniu, a zmartwionych fanów uspokaja – na odpowiedź, czy Czechy wezmą udział w Eurowizji przyjdzie jeszcze czas w najbliższych tygodniach.

Kralovec w Czechach: Eurowizyjne akcenty 🇨🇿

Czeska redakcja portalu ESCarena nawiązała do znanego od paru dni żartu związanego z aneksją obwodu kaliningradzkiego przez Republikę Czeską. Stolicą regionu ma już nie być Kaliningrad, a Kralovec z czego śmieją się już nie tylko Czesi, ale cała Europa. Odebranie Rosjanom obwodu ma być żartobliwą odpowiedzią na pseudo-referenda przeprowadzone na wschodzie Ukrainy. Kralovec nie ma zbyt silnych związków z Eurowizją, ale to właśnie z tego nadmorskiego terytorium Republiki Czeskiej pochodzi prowadząca Eurowizji 1973 – Helga Guitton. Na świat przyszła w 1942 roku gdy Kralovec był jeszcze Königsbergiem i należał do Prusów Wschodnich. W 1926 roku, także w obecnym Kralovcu (a dawnym Königsberg) urodziła się Christa Williams, reprezentantka Szwajcarii na Eurowizji 1959. Z dawnego Kaliningradu (gdy miasto należało jeszcze do Rosjan) pochodzi też Tatjana Mihhailova-Saar, wokalistka i aktorka, która reprezentowała Estonię podczas Eurowizji 2014 z piosenką „Amazing”. Wraz z przejęciem Kralovca Czesi zdobyli też Pałac Sportu Yantarny, który pomieści 7 tys. widzów. Od biedy więc można by tam zrobić Eurowizję dla Dzieci, jeśli Czesi zechcieliby w niej kiedyś zadebiutować, a później ją wygrać.

W ramach HOLFESTIVALEN wybieramy tym razem najlepszy utwór Sanah! Głosowanie dostępne jest TUTAJ!

Źródło: RTS, Kurir, Wikipedia, TG4, ESCkompakt.de, ESCarena.cz, inf. własne, fot.: RTS

%d blogerów lubi to: