Eurowizja 2023: Eurovision Village, planowane dochody i bliskość Manchesteru – sprawdzamy dla Was lokalne newsy na temat organizacji konkursu • Dziś ćwierćfinał selekcji w Irlandii

Dziś ćwierćfinał w Irlandii

Dziś o 21:30 ostatni ostatni ćwierćfinał selekcji Irlandii do Eurowizji Junior 2022. Ostatnia szóstka uczestników wykona covery znanych przebojów i powalczy o dwa miejsca w półfinale. Pierwszego zwycięzcę wskażą jurorzy poprzez przyznawanie gwiazdek. Maksymalnie zdobyć można 30 gwiazdek, czyli po 10 od jurora. Dwie osoby, które zajmą w rankingu miejsca 2-3. trafią do duelu, z którego jurorzy wskażą dodatkową osobę do awansu. Na ten moment najwięcej gwiazdek zebrała Niamh Naade tydzień temu – otrzymała ich 28. Clare Keeley to aktualnie uczestniczka, która trafiła do półfinału z najmniejszą pulą gwiazdek (23). Rok temu na etapie ćwierćfinałów rozdano tych gwiazdek więcej przy czym Sophie Lennon miała ich 30 w trzecim ćwierćfinale. Wokalistka dotarła do finału selekcji 2021 jednak zajęła tam tylko 3. miejsce. Sezon selekcyjny do JESC 2022 w tym roku jest dość ubogi w emocje, gdyż większość państw uczestniczących w JESC nie zdecydowała się na przeprowadzenie otwartych konkursów z finałami narodowymi. Spośród stawki z 2022 roku finały narodowe odbyły się już w Gruzji, a także na Malcie, w Holandii, Polsce i Ukrainie. Czekamy na wyniki selekcji w Irlandii i Albanii. Rok temu selekcje przeprowadzono też w Niemczech, Rosji i Kazachstanie. Transmisja ćwierćfinału irlandzkiego dziś o 21:30 na TG4. W Internecie obejrzeć będzie je można TUTAJ. Show potrwa godzinę.

Liverpool liczy na zysk z Eurowizji

Eurovision Village w Liverpoolu może powstać na Pier Head (fot.). Z informacji uzyskanych przez „The Guide Liverpool” wynika, że całe miasto ma być zaangażowane w przygotowania do Eurowizji. Powstanie też Euroclub, którego zabrakło w Rotterdamie i Turynie z powodu pandemii. Lokalizacja eurowizyjnej imprezowni nie jest jeszcze znana. Tymczasem kolejne media donoszą o problemach z bazą noclegową w mieście. „The Guardian” informuje, że najtańszy pokój dla trzech osób to koszt ok. 3 tys. funtów za noc (w porównaniu do następnego weekendu – 35 funtów). Większość hoteli i apartamentów została już zarezerwowana. Oferty z booking.com są w 99% zajęte, a te które pozostały dostępne są w bardzo wysokich cenach. Na Airbnb nie jest lepiej – oferty sięgają 15 tys. funtów za noc, a właściciele mieszkań oferują możliwość przenocowania nawet do 10 osób w jednym miejscu. Wales Online szacuje, że napływ turystów może dać Liverpoolowi nawet 30 milionów funtów dochodu, co pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarki. To spora dawka optymizmu dla mieszkańców, którzy martwią się o rosnące ceny żywności, problemy z cenami za energię i zapaścią ekonomiczną spowodowaną przez pandemię i podtrzymaną w związku z kryzysem wywołanym przez wojnę w Ukrainie. Na Eurowizji zyskać ma nie tylko miasto, ale i cały region.

Manchester zaprasza fanów Eurowizji

Szansę ma też Manchester, który odpadł w walce o Eurowizję 2023. Teraz temat konkursu powraca, gdy okazało się, że gospodarzem został położony niedaleko Liverpool. Manchester świętował, bo dla miasta to okazja na zwiększenie ruchu turystycznego, stąd już teraz pojawił się plany na organizację wielu imprez, a miejscowe bary, restauracje i hotele szykują się na majowy skok popularności. Manchester już oferuje wiele miejsc noclegowych w atrakcyjnych cenach i promuje to bliskością do Liverpoolu. Na Eurowizji zyskają też dostawcy i freelancerzy z całego regionu, uwzględniając Manchester. Przedstawiciele regionu cieszą się, że tak wielka impreza odbędzie się u nich, a nie w Londynie, gdzie wszystko byłoby droższe i trudniejsze w przygotowaniu. Nie chodzi zresztą tylko o Eurowizję, ale np. o UK Festival Awards, które po 17 latach wyprowadziło się ze stolicy by przenieść się do Manchesteru. „Spodziewamy się, że wielu gości przybędzie na międzynarodowe lotnisko w Manchesterze i zatrzyma się w naszych hotelach. To znaczący wzrost gospodarczy dla obu miast. Nie możemy się już doczekać” – mówi Pat Karney, szef centrum Manchesteru. „Liverpool jako gospodarz Eurowizji ponownie zwrócił uwagę wszystkich na północ Anglii. Będzie to doskonała okazja by pokazać światu piękno życia w północnej części kraju i udowodnić bogactwo talentów” – zapewnia Jason Warner (Jsky). Wypowiedział się także Boy George, który zwraca uwagę na to, że społeczność fanów Eurowizji to w dużej mierze przedstawiciele społeczności LGBTQIA+, a Manchester ma jedną z najlepszych scen gejowskich w Wielkiej Brytanii, więc z pewnością turyści będą zainteresowani, by ją poznać. Manchester promowany jest też na Twitterze – użytkownicy radzą sobie wzajemnie, by szukać noclegu eurowizyjnego właśnie w tym mieście, a dzięki sprawnej komunikacji Liverpool jest stamtąd na wyciągnięcie ręki.

W ramach HOLFESTIVALEN wybieramy tym razem najlepszy utwór Sanah! Głosowanie dostępne jest TUTAJ!

źródło: TG4, Eurovoix, Wikipedia, The Guardian, Manchester Egening News, Wales Online, Twitter, fot.: Aecom

%d blogerów lubi to: