Eurowizja 2023: Cypr zmienia strategię • „All Together Now” jako preselekcje • Trwa gruzińska „Ranina” • Dziś druga część telethonu „Save Ukraine”

Eurowizja 2023: Cypr wybierze reprezentanta przez talent-show

W ramach preselekcji do Eurowizji wykorzystywano już mnóstwo różnych programów typu talent-show, ale według informacji OGAE Greece, telewizja cypryjska CyBC jako pierwsza ma użyć do tego „All Together Now”. W programie występują młodzi wokaliści, którzy śpiewają covery przed 100-osobową komisją. Ich zadaniem jest przekonać jury do śpiewania razem z nimi. Na potrzeby preselekcji na Cyprze panel komisji zmniejszony będzie do 50 osób, a w panelu znaleźć się mają byli reprezentanci eurowizyjni, kompozytorzy, muzycy oraz członkowie OGAE Grecja i OGAE Cypr. Finał specjalnej, eurowizyjnej edycji, odbędzie się do końca tego roku. Tym samym telewizja CyBC wraca do wyboru reprezentanta w ramach programu talent-show. Ostatni raz skorzystano z niego w 2015 roku – wygrał wtedy John Karayiannis, a kolejni uczestnicy programu pojawiali się w roli reprezentantów Cypru w kolejnych latach (zespół Minus One czy Hovig). Po tym, jak wybrana wewnętrznie Andromache nie zdołała wejść do finału, nadawca cypryjski postanowił zmienić strategię. Oczywiście w ramach „All Together Now” wybierany będzie tylko reprezentant kraju, bez piosenki. Utwór na ESC 2023 nadawca wskaże zapewne wewnętrznie.

„All Together Now” to brytyjski talent-show na licencji, który powstał w 2018 roku i doczekał się już wielu wersji. W Polsce telewizja Polsat zrealizowała dwie edycje, a wśród jurorów znaleźli się m.in. Carmell (KE 2017), Nick Sinckler (SnS 2020), Paweł Stasiak (KE 2018), Saszan (KE 2018 i SnS 2020), Stanisław Karpiel-Bułecka (KE 2018), Aleksandra Szwed (PdE 2009), Aleksandra Gintrowska (KE 2016) czy Marek Kaliszuk (SnS 2020). Lokalne edycje powstały też m.in. w Australii, Danii, Finlandii, Francji, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Rosji, Ukrainie, Wielkiej Brytanii, Holandii czy w Niemczech. Pierwszą edycję „All together now” w Wielkiej Brytanii wygrał Michael Rice, który później został reprezentantem kraju na Eurowizji 2019 w Tel-Awiwie. Premiera cypryjskiej wersji „All Together Now” w wariancie eurowizyjnym pokazywana będzie przez CyBC od października.

Eurowizja Junior 2022 bez Słowenii

Telewizja słoweńska ucięła spekulacje i poinformowała, że Eurowizja Junior 2022 nie trafiła do ramówki stacji RTV SLO co oznacza, że ten kraj do konkursu w tym roku nie wraca. Chociaż Europejska Unia Nadawców ostatnio zapowiedziała „niespodziewanych uczestników” konkursu, na ten moment trudno jest odgadnąć, jakie państwa mogłyby dołączyć do stawki JESC gdyż część nadawców już poinformowała o tym, że konkursem zainteresowana nie jest. Nie mamy jeszcze nawet minimalnego składu JESC 2022, ale Holandia i Gruzja kontynuują swoje poszukiwania reprezentantów. W ramach specjalnych castingów do „Junior Songfestival 2022 Academy” w AVROTROS przeszło 23 wykonawców. W kolejnych tygodniach nadawca holenderski przekaże, kto zakwalifikował się do finału selekcji. Grupa 23 kandydatów będzie teraz łączona w zespoły, duety lub wybierani będą soliści – wszystko po to, by najlepiej dopasować wokale do proponowanych utworów. W Gruzji trwa „Ranina” czyli talent-show wyłaniający reprezentanta tego kraju. Wczoraj pokazano już siódmy odcinek programu, a trzech z pięciu uczestników zdobyło od jurorów maksymalne noty 120 punktów – są to Vache Gviniashvili, Alisa Parulava i Oto Bazerashvili. Kto wygra selekcje? O tym dowiemy się za około trzy tygodnie. Rok temu „Ranina” składała się z ośmiu odcinków, a także półfinału i finału.

Dziś o 20:00 telethon „Save Ukraine”

Dziś druga część telethonu „Save Ukraine” czyli programu tworzonego przez szereg ukraińskich telewizji. Celem emisji jest zbieranie pieniędzy na pomoc Ukrainie. Pierwsza część odbyła się pod koniec marca przy współpracy z Telewizją Polską. Dzisiejsza tworzona jest wraz z telewizją niemiecką, stąd głównymi lokalizacjami telethonu będą Kijów (dziś obchodzony jest w Ukrainie dzień tego miasta) i Berlin. Usłyszymy wielu ukraińskich wykonawców którzy zarówno zaśpiewają jak i skierują do widzów specjalny apel. Program transmitowany będzie przez trzynaście telewizji ukraińskich, dwie ukraińskie platformy online oraz nadawców europejskich m.in. z Litwy, Albanii, Estonii, Chorwacji, Łotwy czy Mołdawii. Wystąpią m.in. Tina Karol (ESC 2006), Kalush Orchestra (ESC 2022), Melovin (ESC 2018), Go_A (ESC 2021) czy uczestnicy selekcji – The Hardkiss oraz gwiazdy Eurowizji 2017 w Kijowie – Monatik i Onuka. Warto podkreślić, że podczas pierwszej części telethonu zebrano ponad 1,2 mln euro, a w projekt zaangażowało się 30 telewizji. Program śledziło ok. 80 milionów widzów na całym świecie, a mieszkańcy ponad 50 miast wyszli na ulice by wspierać Ukraińców. Transmisja telethonu dziś o 20:00 na YouTube

Polish Eurovision Party: Dihaj w Polsce

Jedenastym uczestnikiem Polish Eurovision Party w Warszawie będzie reprezentantka Azerbejdżanu 2017 – Dihaj, która w Kijowie śpiewała „Skeletons”. Wokalistka zajęła 14. miejsce w finale, a jej utwór był notowany na szwedzkim Sverigetopplistan, gdzie dotarł do 20. miejsca. Polish Eurovision Party już 16 lipca w warszawskim Hulakula. Kolejni goście ogłaszani będą codziennie o 10:30 na Instagramie, a bilety wciąż są do kupienia TUTAJ. Czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego dziś do 17:00 mogą głosować w specjalnej ankiecie dotyczącej tego, kogo z polskich reprezentantów chcieliby zobaczyć w stawce imprezy. Głosowanie dostępne jest TUTAJ, a swoje typy można podać też na Instagramie Polish Eurovision Party i Dziennika Eurowizyjnego.

źródło: Eurovoix, OGAE Greece, Wikipedia, RTV SLO, Evrovizija.com, TVP World, Save Ukraine, Polish Eurovision Party, fot.: M. Błażewicz

%d blogerów lubi to: