HISTORIA WIELKIEJ BRYTANII NA EUROWIZJI 1961: The Allisons pokochani przez Brytyjczyków

Zmiana formatu preselekcji

Po dwóch udanych startach telewizja BBC postanowiła zmienić format preselekcji i nazwę. Od teraz show nazywać się będzie „A Song For Europe” i składać się będzie tylko z finału. Finał odbył się 15 lutego w BBC TV Centre w Londynie, a prowadzącą była Katie Boyle, ubiegłoroczna gospodyni Eurowizji. Spośród dziewięciu propozycji najlepszą wybierało grono 120 osób w wieku od 19 do 40 lat podzielonych na 12 grup reprezentujących różne miasta Wielkiej Brytanii. Zwyciężył duet The Allisons z „Are You Sure?” zdobywając 31 punktów. Jeden punkt mniej miał Steve Arlen z „Suddenly I’m in love„, a 24 punkty zdobył walijski wokalistka Ricky Valence z „Why can’t we?„. Piątą pozycję zajął ubiegłoroczny reprezentant kraju – Bryan Johnson z „A place in the country” – dostał 6 punktów. Poza zwycięską piosenką w notowaniach brytyjskiej listy przebojów znalazło się miejsce także dla „Dream GirlMarka Wyntera, który zajął w finale 4. lokatę.

Bracia i nie-bracia

The Allisons składało się z Boba Day’a i Johna Alforda. Ten pierwszy urodził się w 1941, a drugi dwa lata wcześniej. Panowie pochodzą z Anglii i na rynku muzycznym funkcjonowali jako bracia, chociaż nie było to prawdą. Co ciekawe, duet (pod nazwą „The Shadows Brothers”) powstał w 1958 roku a z Johnem Alfordem śpiewał John White, który jednak rok później zrezygnował ze współpracy. Zastąpił go Bob Day i wtedy też zmieniono nazwę duetu. Piosenkę „Are you sure?” napisali samodzielnie więc był to pierwszy tego typu autorski utwór Wielkiej Brytanii na Eurowizji. Kompozycja stała się hitem w kraju – dotarła do 1. miejsca list NME i Record Mirror oraz do 2. miejsca na Record Retailer. Była też notowana na U.S. Billboard, gdzie dotarła do 102. miejsca. Wydany przez Fontana label singiel sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy i zdobył wyróżnienie „złotej płyty”. Dodatkowo notowany był też w Niemczech, gdzie dotarł do 11. pozycji. Chociaż The Allisons wydali później jeszcze parę utworów, nigdy już nie osiągnęli takiego sukcesu i już w 1963 przestali funkcjonować jako duet. Podczas Eurowizji 1961 panowie zaśpiewali z 15. pozycji startowej, czyli przedostatniej. Otrzymali 24 punkty co dało 2. miejsce – tym samym UK trzeci raz z rzędu otarło się o wygraną.

Krótka kariera Allisons

Aż 8 punktów UK dostało od Luksemburga, a 7 od Szwajcarii. Jury brytyjskie nie było tak rozrzutne w kwestii dużych not – najwięcej przyznało po 2 punkty Finlandii, Francji i Szwajcarii. Zwycięski Luksemburg pozostawiono bez punktów. Noty przedstawił Michael Aspel, prezenter informacyjny w BBC, a konkurs relacjonowali Tom Sloan (dla telewizji) i Pete Murray (dla radia). Telewizja BBC zapisała się w historii Eurowizji 1961 jako nadawca, który nie pokazał zwycięskiego występu na bis. Tłumaczono to przekroczeniem czasu planowanej transmisji show. Wydane w tym samym roku piosenki „Words” i „What a mess” nie cieszyły się już tak dużym uznaniem Brytyjczyków, a The Allisons w 1963 rozpadło się. John Alford próbował działać samodzielnie, jednak nie udało mu się zbyt wiele osiągnąć. Połączył więc siły z Bobem ponownie, by w latach 70. i 80. znów koncertować. Dołączyli do nich inni „bracia” – Mike i Tonny. Bob Day zmarł w 2013 roku w wieku 72 lat po długiej chorobie. „Are you sure?” należy do najbardziej kochanych przez Brytyjczyków piosenek eurowizyjnych.

Sopof Festival 1961 z UK

W 1961 powstał Sopot Festival i podobnie jak w ostatnich latach naszego cyklu, będziemy zaglądać do archiwum tego wydarzenia by wyłapać tam brytyjskie akcenty. W pierwszej edycji pojawił się reprezentant UK – była to Pauline Darrol z „Some Day My Heart Will Awake”. Wokalistka dostała w finale dnia międzynarodowego 12 punktów co dało 11. miejsce i remis z Francją oraz Finlandią. Pauline była aktorką z Halifaxu. W 1964 wystąpiła w filmie „The Magic Flute”. Zmarła w 2001 roku w Leeds.

Źródło: BBC, Eurovision.tv, Wikipedia, AllMusic, fot.: Nostalgia Central

%d blogerów lubi to: