Eurowizja: Pierwszy półfinał o 21:00 w TVP1! Kto jest faworytem? • Pierwsze nazwiska jurorów drugiego półfinału • Oklahoma wygrywa American Song Contest • Krystian w naszym vlogu!

Eurowizja 2022: Dziś pierwszy półfinał

Rozpoczynamy Eurowizję 2022! W pierwszym półfinale o miejsce w sobotniej części show rywalizować będzie 17 państw, a tylko 10 najlepszych awansuje. Decydować będą o tym jurorzy i widzowie z 19 krajów (17 półfinalistów + Francja i Włochy). Głosowanie jurorskie odbyło się podczas wczorajszej próby jurorskiej, która przebiegła bez większych komplikacji i przerw. Jedyne, co rzuciło się w oczy to fakt, że PalaOlimpico nie było wypełnione pomimo informacji, że bilety zostały wyprzedane. Zgodnie z oczekiwaniami, największą wrzawę wśród widzów wywołali nie półfinaliści, a … Diodato oraz reprezentanci Włoch – Mahmood i Blanco. W głosowaniu prasowym przeprowadzonym przez ESCxtra wygrała Grecja, którą najczęściej wskazywano do finału. Drugie miejsce miała Holandia, a trzecie Ukraina. Najniżej oceniono Bułgarię. Ukraina i Grecja są największymi faworytami bukmacherów i daje się im aż 95% szans na awans. Zaraz za nimi Norwegia i Holandia z 94%. Czy będą dziś jakieś niespodzianki i prowadzący ogłoszą jakiegoś szokującego finalistę? Być może, nie raz już tak się działo, a Eurowizja potrafi zaskakiwać. Reprezentanci krajów, które dziś awansują wezmą udział w specjalnej konferencji prasowej podczas której wylosują w której połowie wystąpią w finale. Oczywiście większość marzy o drugiej połowie, ale z pewnością nie dla wszystkich znajdzie się w niej miejsce. Na ten moment w drugiej połowie jest tylko Wielka Brytania, a pozostałe kraje Big5 (w tym Włochy) są w pierwszej połowie.

Eurowizja: Znamy nazwiska jurorów?

Chociaż nazwiska jurorów powinny być zachowane w tajemnicy do końca Eurowizji, niektórzy nadawcy już ogłosili swoje składy komisji. W Niemczech piosenki oceniać miała wokalistka Felicia Lu, która startowała w tegorocznych selekcjach. Usunięto ją jednak z tego grona, gdyż wcześniej zdradziła już kto jest jej faworytem. Zgodnie z zasadami EBU, członkowie jury nie mogą przedstawiać publicznie swoich opinii na temat piosenek i sugerować, na kogo zagłosują. Na razie nie wiadomo kto zastąpi Felicię przed środowym głosowaniem jurorskim II półfinału, ale wiemy, że w składzie komisji znaleźli się Michelle (ESC 2001), Max Giesinger (był już jurorem w 2018), Tokunbo oraz Christian Brost. Swoich jurorów ogłosiła też Belgia, która głosuje w II półfinale. Będą to Joey Habay, DJ Alex Germyn, dziennikarz Rino Gallo, wokalistka Julia Compagnon oraz Elia Rose. Z Australii zagłosują natomiast Dylan Lewis, Matt Okine, Bridget Hustwaite, Milly Petriella oraz Montaigne (ESC 2021). Nie wiadomo dlaczego telewizje z Australii, Niemiec i Belgii zdecydowały się już teraz podać nazwiska jurorów i czy EBU wyraziło na to zgodę. Znamy już kolejnych „podawaczy” punktów. Z Australii będzie to znana finalistka selekcji Courtney Act, z Austrii przystojny prezenter Philipp Hansa, z Finlandii Aksel (ESC 2020), z Irlandii zwyciężczyni Eurowizji Linda Martin, z Holandii Jeangu (ESC 2021), a z Portugalii Pedro Tatanka (ESC 2021). Na ten moment nie wiemy kto poda punkty z Polski (w tej roli najczęściej przewiduje się Idę Nowakowską) oraz kto zasiądzie w polskiej komisji. Eurowizja 2022 będzie w naszym kraju transmitowana przez TVP1 i TVP Polonia z komentarzem Aleksandra Sikory i Marka Sierockiego. Start o 21:00. Polscy widzowie nie mogą głosować w dzisiejszym półfinale, chyba, że mieszkają poza granicami kraju i mają dostęp do korzystania z zagranicznego systemu audiotele/sms.

Nowy odcinek vloga!

Te kraje nie pokażą Eurowizji!

Telewizja Khabar Agency nie będzie w tym roku transmitować Eurowizji dla widzów z Kazachstanu. Wcześniej nadawca, który od lat stara się dołączyć do EBU jako aktywny członek i wziąć udział w konkursie, pokazywał show na żywo. Pierwszy raz zrobił to w 2010, więc tegoroczny konkurs jest pierwszym, którego Kazachowie nie obejrzą. Powody tej decyzji nie są znane, ale sugeruje się, że mogą mieć podłoże polityczne i związek z wojną rosyjsko-ukraińską. Ukraina w tym roku jest głównym faworytem do zwycięstwa, a Rosja została z konkursu wyrzucona. Wielu dziennikarzy, fanów i artystów wyraża swoje poparcie dla zaatakowanej Ukrainy. Często się o tym mówi, a do ubrań przyczepia różne przypinki z barwami ukraińskimi. Sami prowadzący będą wspominać o tym, że Europa jest teraz zjednoczona jak nigdy wcześniej, ale nie zostanie podany kontekst gdyż Eurowizja jest konkursem apolitycznym. Konkursu nie pokaże też po raz kolejny telewizja Bośni i Hercegowiny. Nadawca BHRT od wielu lat zmaga się z katastrofalną sytuacją finansową. Ze względu na ogromne zadłużenie EBU odcięła Bośniakom dostęp do swoich programów i materiałów ale telewizja nadal zachowuje status aktywnego członka EBU. Eurowizja nie będzie pokazywana także na Białorusi i w Rosji. Organizatorzy chcą jednak zachęcić więcej internautów, zwłaszcza młodego pokolenia, do śledzenia konkursu poprzez media społecznościowe, w tym TikToka, który jest oficjalnym partnerem Eurowizji. Po raz pierwszy dziś dostępna ma być tam specjalna transmisja w pionie, pokazująca też to, co dzieje się za kulisami.

American Song Contest: Oklahoma wygrywa

Faworytka fanów Eurowizji, reprezentantka Oklahomy czyli AleXa wygrała American Song Contest 2022 z utworem „Wonderland”. Co ciekawe, w głosowaniu jury była dopiero piąta – dostała 56 punktów. Faworytem komisji stanowej był przedstawiciel Waszyngtonu Allen Stone. W głosowaniu online AleXa nie miała sobie równych, a równych nie było też proporcji między jury a widzami. Publika dała Oklahomie 654 punkty, co oznacza, że punkty od jury praktycznie nie miały znaczenia. Ostatecznie po zsumowaniu Oklahoma miała 710 punktów, Kolorado 503, a Kentucky 407. Waszyngton zajął dopiero piąte miejsce, a ostatnie było Tennessee, chociaż komisja dała drugie miejsce. Aby przyspieszyć proces głosowania stanowego, jurorów podzielono na 12 grup regionalnych. Punkty przyznawano w formie eurowizyjnej, a Waszyngton dostał aż sześć dwunastek. Zwycięska Oklahoma ani jednej. W rozmowie po finale ASC Alexa przyznała, że wiedziała jak działa głosowanie i nie poddała się pomimo słabego wyniku u jury. „Trzymałam mocno za rękę mamę i tatę modląc się, by moje marzenia się spełniły” – powiedziała. Kelly Clarkson, jedna z prowadzących American Song Contest przyznała w wywiadzie dla „Billboard”, że zna mnóstwo fanów AleXy, stąd tak wielka popularność K-popowej wokalistki w televotingu. Dodaje, że nigdy nie widziała nikogo takiego jak ona i zwiastuje je sukces w notowaniach list przebojów. W ramach nagrody za wygraną American Song Contest AleXa wystąpi 15 maja podczas Billboard Music Awards, a iHeartRadio będzie grać jej „Wonderland” całe lato. Christer Bjorkman, producent konkursu jest zadowolony z projektu chociaż podkreślił, że wolałby widzieć wyższe wyniki oglądalności niż te, które udało się osiągnąć. Ma też nadzieję, że uda się przeprowadzić drugą edycję American Song Contest w przyszłym roku.

Nasze relacje z Turynu wspierają CREATIVE POLAND i THEATERBAU oraz czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego! Jeżeli chcesz nas wesprzeć – wpadnij na Tipply! Serdecznie dziękujemy

źródło: relacje Dziennika Eurowizyjnego z Turynu, Eurovoix, Wikipedia, Billboard, fot.: M. Błażewicz 2022

%d blogerów lubi to: