Eurowizja: Dziś III dzień prób technicznych • Krystian leci dziś do Turynu • Konkurs w cieniu wojny. Jakie wartości są teraz ważne?

Eurowizja: Pora na próby półfinalistów z II rundy

Pora na trzeci dzień prób technicznych w turyńskim PalaOlimpico. Dziś sceną zawładną uczestnicy II półfinału. Na pierwszy ogień Finlandia i formacja The Rasmus, która rozpocznie o 10:00. Ostatnia będzie dziś Andromache z Cypru, a jej próba zakończy się o 17:10. Każdy reprezentant będzie miał 30 minut na scenie, a w tym czasie zdąży zaśpiewać 3-4 razy, z czego ostatnie podejście zawsze jest przy użyciu wszystkich planowanych efektów. Od 12:00 standardowo sesja Meet & Greet z reprezentantami. Akredytowani dziennikarze będą mogli zadawać pytania, które przeczytane będą przez prowadzących sesję. Transmisja na żywo dostępna jest tylko poprzez Online Press Centre, ale później spotkania publikowane są na platformie telewizji RAI – TUTAJ. Które kraje dziś próbują? Zdaje się, że będzie ciekawiej niż ostatnio, bo atrakcyjny staging zapowiadali Finowie, z kolei Azer Nadir ma na scenie wystąpić z tancerzem. Ciekawe, co pokażą Gruzini i jak bardzo zwariowany będzie ich występ. Warto też zwrócić uwagę na Australię oraz na Serbię – Konstrakta miała nieco zmienić występ i dostosować go do odbiorców, którzy nie znają języka serbskiego. Podobnie jak w ostatnich dniach próby relacjonowane są poprzez Live Blog Eurovision.tv, gdzie publikowane są również galerie zdjęć. Krótki materiał video znaleźć będzie można na TikToku Eurowizji, a wszystkie dostępne materiały pod lupę wezmą nasi członkowie DE Jury czyli Klaudia, Julia, Miłosz, Michał, Jakub (Shiba) i Marcin, którzy specjalnie dla Was zrelacjonują próby i je ocenią. Wczorajszy ranking (i całościowo ranking z I próby) wygrała Grecja z wynikiem 5,5 – wczorajsze oceny dostępne TUTAJ. Materiał podsumowujący pojawi się w wieczornym artykule.

Plan dzisiejszych prób:

🇫🇮 10:00-10:30 Finlandia – próba
🇮🇱 10:40-11:10 Izrael – próba
🇷🇸 11:20-11:50 Serbia – próba
🇦🇿 12:00-12:30 Azerbejdżan – próba
🇫🇮 12:00-12:20 Finlandia – Meet & Greet
🇮🇱 12:40-13:00 Izrael – Meet & Greet
🇷🇸 13:20-13:40 Serbia – Meet & Greet
🇬🇪 13:40-14:10 Gruzja – próba
🇦🇿 14:00-14:20 Azerbejdżan – Meet & Greet
🇲🇹 14:20-14:50 Malta – próba
🇸🇲 15:00-15:30 San Marino – próba
🇬🇪 15:40-16:00 Gruzja – Meet & Greet
🇦🇺 16:00-16:30 Australia – próba
🇲🇹 16:20-16:40 Malta – Meet & Greet
🇨🇾 16:40-17:10 Cypr – próba
🇸🇲 17:00-17:20 San Marino – Meet & Greet
🇦🇺 18:00-18:20 Australia – Meet & Greet
🇨🇾 18:40-19:00 Cypr – Meet & Greet

Lecimy do Włoch!

Dziś o 7:30 Krystian Ochman i jego ekipa wylatują do Włoch. Wylądują w Mediolanie, skąd zostaną przetransportowani do Turynu. Próba Polski już 3 maja o 13:40. Dokładny plan dnia prób Krystiana znajdziecie TUTAJ. W poniedziałek do Mediolanu leci także redakcja Dziennika Eurowizyjnego – Maciej, Natalia i Maja. Spędzimy półtorej doby w stolicy regionu Lombardia, a do Turynu przejedziemy 3 maja po południu, gdyż i tak nie mamy wcześniej wstępu do Centrum Prasowego. Nasze relacje z Turynu i Centrum Prasowego rozpoczną się 4 maja. Najpierw jednak musimy odebrać akredytacje prasowe oraz…przetestować się na obecność koronawirusa. Gdyż już wykonamy te kroki, rozpoczniemy relacje na Facebooku, a materiały pojawiać się też będą na Instagramie. Oczywiście nie zabraknie wywiadów i vlogów oraz lajfów, także koniecznie śledźcie nasze social media, by niczego nie przegapić!

Eurowizja w cieniu wojny

Wszyscy mamy świadomość, że ta edycja Eurowizji zderzyła się z rzeczywistością, której nigdy nie chcieliśmy sobie nawet wyobrażać. Duch solidarności zwiększył pilną potrzebę rozpowszechnienia głównego celu powstania Eurowizji: by jednoczyć kraje i ludzi siłą muzyki” – mówią Simona Martorelli i Claudio Fasulo, producenci wykonawczy Eurowizji 2022. Ich słowa pojawiają się na pierwszych stronach oficjalnego Media Handbook. Jest tam też wiadomość od Martina Osterdahla – „Konkursowe wartości uniwersalności i inkluzywności oraz nasza tradycja celebrowania różnorodności poprzez muzykę i jednoczenia całej Europy na jednej scenie nigdy nie była bardziej odpowiednia niż teraz” – twierdzi supervisor wykonawczy Eurowizji z ramienia EBU. Temat działań wojennych za naszą wschodnią granicą pojawia się co jakiś czas, ale w ostrożnych dozach. Ukraińcy nadal są faworytami według bukmacherów, a ich występ dotyka kwestii silnego narodu ukraińskiego i z pewnością będzie zauważony. Pomimo apolityczności Eurowizji w tym przypadku zdecydowano się nawiązywać pytaniami z Meet & Greet do wojny, nie mówiąc jednak wprost o agresji Rosji. Wcześniej tematy tego typu były zakazane, a pytania dotyczące np. konfliktu izraelsko-palestyńskiego czy ormiańsko-azerskiego były od razu blokowane przez prowadzących.

American Song Contest: Dziś drugi półfinał

Dziś drugi półfinał American Song Contest 2022 – konkursu, który praktycznie przestał interesować większość fanów Eurowizji i z tygodnia na tydzień tracił swoje miejsce na eurowizyjnych portalach. Dziś w nocy o finał powalczy 11 wykonawców, którzy przeszli z ćwierćfinałów. Będą m.in. reprezentanci Kalifornii (Sweet Taboo), Connecticut (Michael Bolton), Nowego Jorku (Enisa), Portoryko (Christian Pagan) czy Teksasu (Grant Knoche). Spore szanse na awans ma reprezentant Tennessee – Tyler Braden, który w swoim ćwierćfinale wygrał głosowanie jurorskie. Zgodnie z zasadami, komisja wybierze najlepszy stan i od razu wpuści uczestnika do finału, a pozostali powalczą o głosy widzów NBC. Łącznie w finale znajdzie się dziesięciu kandydatów – po pięciu z każdego półfinału. Chociaż American Song Contest nie spotkał się z uznaniem fanów Eurowizji, konkurs zapewne pojawi się jako wzmianka (lub może coś więcej) podczas transmisji z Turynu bo EBU chętnie promuje inne swoje konkursy. Finał American Song Contest odbędzie się 9 maja więc teoretycznie zwycięzca mógłby być w jakiś sposób przedstawiony podczas półfinałów czy finału ESC 2022. Powinna pojawić się także zapowiedź Eurowizji Junior 2022, nowego projektu Eurovision Canada 2023 oraz Eurowizji dla Młodych Muzyków 2022.

Nasze relacje z Turynu wspierają CREATIVE POLAND i THEATERBAU oraz czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego! Jeżeli chcesz nas wesprzeć – wpadnij na Tipply! Serdecznie dziękujemy

źródło: Eurovision.tv, Media Handbook, TVP, Wikiepdia, fot.: Andres Putting

%d blogerów lubi to: