Eurowizja: OGAE głosuje i docenia Krystiana • Nowa wersja piosenki Mołdawii i plany Izraela • Dziś American Song Contest • Kulisy wyrzucenia Rosji z Eurowizji

Krystian Ochman: Jaki wynik osiągnie w OGAE Poll?

Już od wczoraj fani w Polsce świętują pierwsze od lat duże noty dla polskiej piosenki eurowizyjnej w plebiscycie OGAE. Swoją punktację jako pierwszy przekazał oddział francuski, który 12 punktów dał Włochom, 10 Szwecji, 8 Holandii, a aż 6 punktów Polsce. Niemal co roku nasze eurowizyjne propozycje były ignorowane przez kluby OGAE, co też wynikało z faktu, że członkowie europejskich stowarzyszeń punktują jedynie 10 z 40 piosenek, więc zazwyczaj outsiderom ciężko jest przebić się do ścisłej czołówki. Zauważono też tendencję – im mniej liczny klub, tym punktacja bardziej zaskakująca. W OGAE Francja głosowało 213 osób, więc nasze sześć punktów ma sporą wartość i oby tak dalej. Spodziewać się należy, że w tym roku Krystian osiągnie najlepszy wynik w głosowaniu OGAE spośród wszystkich reprezentantów Polski. Na przestrzeni kwietnia łącznie aż 43 kluby (w tym OGAE Polska) przyznają swoje noty. Zwycięzcę poznamy pod koniec przyszłego miesiąca. Plebiscyt nie zawsze przewiduje triumfatora Eurowizji, ale z pewnością uwydatnia faworytów i może mieć też wpływ na zakłady bukmacherskie.

Do trzech razy sztuka? Nowe „Trenuletul” Zdobsów

🇲🇩 Telewizja mołdawska zaprezentowała już nową wersję utworu „Trenuletul” grupy Zdob Si Zdub i braci Advahov. Po revampie utwór nabrał nieco bardziej rockowego brzmienia, pojawiło się też trochę więcej języka angielskiego i nowe solówki na gitarze. Formacja wykonała eurowizyjną wersję piosenki podczas programu „Cine vine le noi”. Mimo sporego doświadczenia eurowizyjnego, zespół nie jest faworytem konkursu. W zakładach bukmacherskich zajmuje odległe 27. miejsce, nisko oceniany jest też przez fanów. Pojawia się jednak sporo głosów twierdzących, że mimo to Mołdawia znajdzie miejsce w finale, bazując nie tylko na popularności „Zdobsów”, ale też na występie, który z pewnością będzie się wyróżniał. Panowie planują mieć na scenie…pociąg! Zdob Si Zdub to nie jedyny uczestnik Eurowizji 2022, który wcześniej już dwa razy reprezentował swój kraj (w 2005 i 2011). W tym roku mamy też Stoyana Yankulova, który reprezentował Bułgarię w 2007 i 2013 roku. Powracają też Mahmood (ESC 2019), Ihor Didenchuk (ESC 2021 jako członek grupy Go_A) oraz Ihan Haydar, która teraz jest członkinią duńskiej grupy Reddi, a w 2012 była chórzystką Soluny Samay podczas reprezentowania Danii.

American Song Contest: Macy Gray faworytką

🇺🇸 Dziś w nocy druga runda kwalifikacyjna American Song Contest. Na początku poznamy wyniki głosowania widzów z pierwszej rundy, przypomnę, że o awans starali się wtedy m.in. reprezentanci Oklahomy, Portoryko czy Wyoming. W drugiej rundzie jedenaście kolejnych uczestników, w tym m.in. Macy Gray z Ohio (wystąpi razem z The California Jet Club oraz raperem Marino), Enisa z Nowego Jorku, Almira Zaky z Virginii czy Cruz Rock z Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych. To właśnie Macy Gray z Ohio jest aktualną faworytką bukmacherów (Smarkets) – ma 3% szans na wygraną. Podobnie jak ostatnio po prezentacji wszystkich występów (niestety, niektóre będą z playbacku) i mnóstwa reklam komisja stanowa wskaże zwycięzcę, a pozostali wezmą udział w głosowaniu internetowym, które potrwa do środy.  Piosenki dostępne są już na Spotify, a fragmenty występów z prób znajdziecie na Instagramie konkursu. Oficjalna transmisja na NBC (także w Internecie TUTAJo 20:00 czasu wschodniego (EST, ET) co oznacza 2:00 w nocy w naszym kraju. Link do streamu alternatywnego dostępny jest TUTAJ. Konkurs jest też retransmitowany w krajach europejskich, m.in. na kanałach DR (Dania), Yle TV2 (Finlandia), RTCG (Czarnogóra), RTP (Portugalia), RTS (Serbia), RTVSLO (Słowenia) czy RTVE Play (Hiszpania).

Izrael chce na Eurowizję 2023, a nie ma z czym

🇮🇱 Pięciu tancerzy wystąpi na scenie razem z Michaelem Ben Davidem, reprezentantem Izraela. Jednym z tancerzy jest Tomer Tenenbyom, który występował też w tej roli podczas Eurowizji 2015 i 2017, a w 2019 odpowiedzialny był za choreografię czarnogórskiej pocztówki oraz tańczył podczas Interval Act’u z Nettą. Dyrektorem artystycznym reprezentacji Izraela w tym roku będzie Marvin Dietmann. Tymczasem Izrael potwierdził już udział w Eurowizji 2023, ale dwie największe stacje prywatne Keshet i Reshet nie są zainteresowane przygotowaniem preselekcji. Nadawcy nie zgłosili się do otwartego przetargu na program, który ma wyłonić przyszłorocznego reprezentanta. Telewizje uznały, że nie podobają im się warunki organizatora przetargu – nadawcy publicznego KAN. W ramach poprzednich przetargów udało się stworzyć format talent-show, który wskazywał przedstawicieli Izraela na ESC 2015-2021, z kolei także pomysł z „X Factorem” w tym roku jest efektem takich działań. Jeśli stacja KAN nie nawiąże współpracy z żadnym innym nadawcą, będzie zmuszona sama organizować preselekcje lub reprezentanta wskazać wewnętrznie.

Rosja i Białoruś mogły być wycofane już wcześniej?

W rozmowie z NVP Martin Osterdahl, supervisor Eurowizji z ramienia EBU przyznał, że wyrzucenie Rosji z konkursu nie było tak proste i oczywiste. Przypomniał, że w ESC startują telewizje publiczne (członkowie EBU), a nie kraje czy rządy. „Tak naprawdę oni nie zrobili nic złego” – tłumaczył działania telewizji rządowej. Dodał, że Rosjanie (w domyśle: telewizja rosyjska) wysyłali zawsze dobry materiał i nie łamali zasad. Dopiero ryzyko narażenia wizerunku Eurowizji na szwank spowodowało podjęcie decyzji o usunięciu telewizji rosyjskiej z grona uczestników konkursu w Turynie, co później zaowocowało wyjściem Rosjan ze struktur EBU. Osterdahl stwierdził również, że plany co do usunięcia Rosji (a wcześniej też Białorusi) dyskutowane były od lat bo oba kraje (i obie telewizje) nie przestrzegały podstawowych zasad wolności wyrażania się i ekspresji. Zapewnił, że konkurs w Turynie nadal będzie daleki od polityki, jednak ciężko jest wyobrazić sobie organizację największego show rozrywkowego na świecie, które nie dotknęłoby tematu, którym żyje teraz cała Europa. Przypomniał, że już w 2016 tego typu elementy się pojawiały – w jednym z półfinałów w Sztokholmie oglądaliśmy bowiem występ „Gray people” dotyczący kryzysu migracyjnego.


Nominuj swoich ulubieńców i najlepsze preselekcje do nagród DE AWARDS! Formularz dostępny jest TUTAJ – możesz go wypełnić do końca miesiąca!

Źródło: OGAE International, TVM, Eurovoix, Wikipedia, NBC, NVP, inf. własne, fot.: @zdobsizdubofficial

%d blogerów lubi to: